Pátek 3. prosince 2021
Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora
Oblačno, déšť se sněhem 4°C

Bouření sopky na Kanárech zesílilo: Vulkánu se zřítil kus kráteru, proud lávy je větší

Autor: ČTK - 
25. října 2021
14:41

Aktivita sopky na kanárském ostrově La Palma zesílila. Od dnešního rána vulkán chrlí více lávy a o víkendu vědci zaznamenali desítky otřesů, informoval místní tisk. O víkendu se na sopce otevřely nové trhliny, odkud láva vytéká.

„Jsme ve fázi, kdy je činnost (sopky) silnější,“ řekl agentuře EFE mluvčí ústavu Involcan David Calvo. Ústav monitoruje aktivity sopek na Kanárských ostrovech. Dnes ráno se do sopky částečně zřítil hlavní kráter, což způsobilo silnější proud lávy. O víkendu se na sopce otevřely nové pukliny, z nichž také vytéká láva. Ze sopky se do vzduchu dostalo na 50 000 tun oxidu siřičitého.

Současnou fázi sopečné aktivity, která začala 19. září, doprovází také větší počet otřesů. V uplynulém týdnu jich bylo 800. Většina z nich je tak slabá, že je obyvatelé ostrova necítí, nejsilnější zemětřesení ale dosáhlo 4,9 stupně. Americká geologická služba minulý týden vyvrátila domněnky, že kvůli aktivitám sopky na Kanárských ostrovech může vzniknout „mega-cunami“, které by mohlo zasáhnout americké pobřeží.

Od začátku erupce sopky Cumbre Vieja v polovině září muselo být evakuováno zhruba 7500 z přibližně 85 500 obyvatel ostrova La Palma. Podle posledních údajů evropského pozorovacího programu Copernicus láva částečně nebo úplně zničila 901 hektarů půdy a přes 2100 budov.

Video Řádění sopky na Kanárech: Na La Palmě kvůli nekončící erupci evakuovali další lidi, zachránili řadu zvířat. - Reuters

frantacizek ( 25. října 2021 15:33 )

tam už to ŽIJE dlouho. Ale paradoxně to bude mít pro to životní prostředí do budoucna pozitivní dopad, až se krajina přirozeně obnoví

Zobrazit celou diskusi
Další videa