Úterý 19. října 2021
Svátek slaví Michaela, zítra Vendelín
Oblačno 14°C

Tálibán neplní sliby, Afghánistánu hrozí humanitární krize. Bez žen to nepůjde, varuje západ

Autor: sova, ČTK - 
13. října 2021
18:04

Generální tajemník OSN António Guterres v pondělí vyčetl radikálnímu hnutí Tálibán nesplnění slibů, které dalo po uchopení moci v Afghánistánu v polovině srpna. Zároveň ale upozornil, že zemi hrozí kolaps a humanitární krize pro polovinu obyvatel, pokud mezinárodní společenství nenajde způsob, jak poskytnout přímo afghánské ekonomice potřebnou finanční injekci.

Guterres na tiskové konferenci v newyorském sídle OSN obvinil Tálibán z nedodržení slibů, které po srpnovém převzetí moci dal ohledně respektování práv žen, včetně umožnění dívkám chodit do školy. „Nesplněné sliby znamenají nesplněné sny afghánských žen a dívek,“ prohlásil šéf OSN. Zároveň upozornil, že „neexistuje způsob“, jak uzdravit ekonomiku, pokud Tálibán bude nadále bránit ženám v práci.

Generální tajemník OSN zdůraznil naléhavou potřebu kroků ke zmírnění hospodářské a humanitární krize, které se v Afghánistánu stupňují od ukončení dvě desítky let trvající vojenské intervence Spojených států a jejich spojenců a převzetí moci Tálibánem. Od té doby jsou v zahraničí zablokované miliardy dolarů z rezerv afghánské centrální banky a mezinárodní finanční instituce neumožňují Tálibánu přístup k finančním prostředkům.

Bankám v Afghánistánu tak docházejí peníze, státní zaměstnanci nedostávají zaplaceno a ceny potravin prudce stoupají. „Krize postihuje přinejmenším 18 milionů lidí, polovinu obyvatelstva země,“ upozornil Guterres. Poznamenal přitom, že probíhá rozsáhlá humanitární operace OSN v závodu s časem před blížící se zimou.

Video Co je hnutí Talibán? - Videohub

Poukázal také na to, že afghánskou ekonomiku, kterou po dvě desetiletí držela nad vodou zahraniční pomoc, už před ovládnutím země Tálibánem sužovala sucha a covidová epidemie.

Naléhavě žádám svět, aby přijal opatření a vlil likviditu do afghánské ekonomiky, aby se vyhnula kolapsu,“ řekl Guterres. Současně ale upozornil, že veškerá opatření by měla zabránit směrování hotovosti prostřednictvím Tálibánu.

Afghánistán zároveň opustil tlumočník, který před lety pomáhal zachránit nynějšího amerického prezidenta Joea Bidena a další před nepříznivým počasím v afghánských horách. Informuje o tom zpravodajský web BBC. V roce 2008 musel kvůli vánici v zasněženém afghánském údolí přistát vojenský vrtulník s tehdejším senátorem Bidenem a dalšími zákonodárci. Místo nebylo pro skupinu Američanů bezpečné, mohli se stát terčem únosu. Amán Chalílí byl jedním z afghánských zaměstnanců americké vlády, kteří zákonodárce odvezli do bezpečí.

sorgedoktor ( 13. října 2021 18:25 )

Ten clanek je opravdu zajimavy.Tady jsme formou indikativni sezmovani s ekonomickymi problemy vzdalene zeme...Ono snad kdyz je nejaka revoluce, musi se to domyslet nekolik let dopredu...

Zobrazit celou diskusi
Další videa