Sobota 4. prosince 2021
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Zataženo, déšť se sněhem 2°C

Končící Merkelová dojatá slzám u památníku obětí holokaustu. A překvapení v Izraeli

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
11. října 2021
14:45

Německá kancléřka Angela Merkelová poosmé a naposledy navštívila ve funkci Izrael. Premiér Naftali Bennett ji v neděli před začátkem společného zasedání s izraelskou vládou označil za „morální kompas celé Evropy“. Řekl, že jeho země je vděčná za její nasazení za bezpečnost Izraele. Informovala o tom agentury DPA.

Merkelová uvedla, že měla štěstí, když mohla 16 let v úřadu hrát klíčovou roli při posilování vztahů mezi oběma zeměmi zatížených hrůzami holokaustu. Bennett ocenil roli Merkelové „při upevňování tohoto mimořádného vztahu, který je založený na obrovské historické ráně“. Merkelová podle něj během svého působení ve funkci nezaujala neutrální postoj vůči Izraeli, ale vždy jasně stála na straně židovského státu. Šéfka německého kabinetu pak uvedla, že bezpečnost Izraele „bude vždy mít ústřední význam a bude ústředním tématem každé německé vlády“.

Kromě premiéra Bennetta se Merkelová sešla také s izraelským kabinetem. Podle agenturních zdrojů byl mezi tématy například íránský jaderný program, nezávislost Palestiny či bilaterální záležitosti.

Merkelová podle agentury AP zopakovala, že Německo podporuje řešení sporu s Palestinci vytvořením dvou států, s čímž Izrael nesouhlasí. Tato varianta řešení by podle kancléřky neměla být smetena ze stolu a „Palestinci by měli mít šanci žít ve státě v bezpečí“. Izraelská výstavba na okupovaných územích situaci zrovna neulehčuje, dodala Merkelová.

Izraelci Merkelovou ocenili i jako vědkyni

Bennett řekl, že Írán za poslední tři roky výrazně pokročil v obohacování uranu. Izrael má odpovědnost zabránit Teheránu „činy, nejen slovy“ ve vývoji atomové bomby, řekl izraelský premiér.

Po setkání s Bennettem kancléřka poprvé od jejich letního nástupu do funkcí jednala s prezidentem Jicchakem Herzogem a s ministrem zahraničí Jairem Lapidem. Merkelovou, která byla před vstupem do politiky úspěšnou vědkyní, prezident Herzog překvapil neobvyklým darem. Weizmannův vědecký institut po Merkelové pojmenoval nově zřízené stipendium pro nadané vědce.

Končící německá kancléřka Angela Merkelová navštívila Izrael. Končící německá kancléřka Angela Merkelová navštívila Izrael. | Reuters

V neděli odpoledne Merkelová za Bennettovy přítomnosti položila věnec k památníku holokaustu Jad vašem v Jeruzalémě. Do návštěvní knihy napsala, že je povinností každé německé vlády bojovat proti antisemitismu, nenávisti a násilí. „Zločiny proti židovskému lidu, které jsou zde zdokumentovány, jsou trvalou připomínkou odpovědnosti, kterou my Němci neseme, a varováním,“ uvedla Merkelová. „Každá návštěva památníku Jad vašem mě hluboce zasáhne,“ prohlásila viditelně dojatá kancléřka.

Merkelová slíbila, že se vrátí

Při ceremoniálu v Jeruzalémě byl Merkelové udělen čestný doktorát Izraelského technologického institutu Technion v Haifě. Ocenění obdržela „za podporu Izraele, vytrvalý boj proti antisemitismu a silnou podporu vědy a vzdělávání“, stojí v prohlášení. Merkelová slíbila, že pokud jí to zdraví dovolí, opět přijede do Izraele a setká se se studenty univerzity v Haifě. Program návštěvy obsahuje také společné setkání Merkelové a Bennetta se zástupci firem. Kamkoliv odcházející kancléřka při své poslední státní návštěvě Izraele zamířila, byla přijata jako „skutečná přítelkyně Izraele“.

Angela Merkelová má v Německu jezdeckou sochu. Angela Merkelová má v Německu jezdeckou sochu. | ČTK/AP/Daniel Karmann

Domů se kancléřka vrací v pondělí. Poslední oficiální návštěvu Izraele měla podniknout už koncem srpna, cestu ale zrušila kvůli napjaté situaci v Afghánistánu. Merkelová, které je 67 let, po sestavení nové vlády, hodlá ve funkci letos na podzim skončit.

V Izraeli vznikla v polovině června nová vláda. Vládnoucí koalici tvoří osm stran napříč politickým spektrem a poprvé je v ní zastoupena arabská strana. Do té doby zemi vládly od roku 2009 kabinety pravicového premiéra Benjamina Netanjahua.

Video Blesk Podcast: Němci jednají o vládě bez Merkelové. Jaké má budoucí kancléř plány s Českem? - Jiří Marek, Lukáš Červený

yokky ( 11. října 2021 15:56 )

Chudak,,,,,uz je senil­ni..­..👎👎­👎👎👎👎👎👎­🐐🐐🐐🐐🐐🐐­🐐🆒🤣🤣🤣🤣­🤣🤣🤣🤣🤓🤓­🤓🤓🤓

tomik007 ( 11. října 2021 15:47 )

Ta baba ma jediný stesti ze nezila za Adolfa...

Zobrazit celou diskusi
Další videa