Čtvrtek 20. ledna 2022
Svátek slaví Ilona, zítra Běla
Oblačno 2°C

Smyčku kolem neočkovaných utahuje i Berlín. Do hospod, kin a divadel už nebude stačit test

Autor: ČTK - 
10. listopadu 2021
21:30

Německé hlavní město Berlín od pondělí umožní vstup do restaurací, kin, divadel, muzeí nebo galerií jen očkovaným proti covidu-19 nebo osobám zotaveným po tomto onemocnění. Negativní test nebude stačit. Oznámil to ve středu berlínský senát, exekutivní orgán metropole.

V Německu se podobně jako v mnoha jiných evropských zemích v posledních dnech prudce zhoršuje epidemická situace. Institut Roberta Kocha (RKI) ve středu ohlásil rekordní počet 39 676 nových případů za jediný den. Počet nových případů infekce na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní dosáhl 232,1, což je třetí rekord v řadě. V Berlíně činí sedmidenní incidence 227,8.

Jednotlivé spolkové země zavádějí různá opatření proti šíření koronaviru, i když dosluhující kancléřka Angela Merkelová usiluje o co nejrychlejší jednání spolkové vlády s premiéry vlád 16 spolkových zemí v zájmu sladění opatření napříč Německem.

Pravidlo už platí v klubech a na diskotékách

Jako první zavedlo rozsáhlé omezení společenského života pro neočkované v pondělí Sasko, nyní se připojí Berlín. Kromě restaurací či kulturních zařízení nebudou neočkovaní pouštěni ani do saun, heren či obou zoologických zahrad v hlavním městě. Výjimku z takzvaného 2G pravidla budou mít lidé mladší 18 let, kterým bude stačit prokázat se negativním testem, uvedla agentura DPA.

Dosud v Berlíně platí, že například provozovatelé restaurací a pořadatelé kulturních akcí mohou sami rozhodnout, zda do vnitřních prostor pustí neočkované s testem, nebo pouze očkované. Pravidlo 2G už nyní platí v klubech a na diskotékách.

„Musíme něco udělat teď hned“

Kancléřka Merkelová ve středu prohlásila, že je třeba rychle konat. „Musím bohužel říct, že proočkovanost u nás v Německu není dostatečně vysoká, aby zabránila rychlému šíření viru,“ řekla. Podle oficiálních údajů má dokončené očkování zhruba 67 procent z 83 milionů obyvatel země. Merkelová poznamenala, že podle zdravotních expertů proočkovanost pod 75 procent znamená „exponenciální růst s příliš velkou obsazeností lůžek na jednotkách intenzivní péče“.

Máme teď opravdu nouzovou situaci,“ řekl berlínský virolog Christian Drosten k situaci mnoha jednotek intenzivní péče v Německu. „Musíme něco udělat teď hned,“ dodal.

radsab ( 11. listopadu 2021 04:38 )

Inspirace pro naše soudruhy ve vedení...

Zobrazit celou diskusi
Další videa