Pondělí 6. prosince 2021
Svátek slaví Mikuláš, zítra Ambrož / Benjamín
Zataženo, déšť se sněhem 2°C

Německo si domů přivezlo letadlo s nevěstami ISIS i s 23 dětmi. Část žen skončila v poutech

Autor: ČTK - 
7. října 2021
06:55

Německo v noci na dnešek převezlo ze Sýrie osm žen, které se v minulosti přidaly k teroristické organizaci Islámský stát, a 23 dětí. Repatriační let s podporou Spojených států přistál krátce před půlnocí na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem. Velká část žen byla bezprostředně po příletu zatčena, uvedl německý ministr zahraničí Heiko Maas. V rámci stejné operace odvezlo Dánsko ze Sýrie tři ženy a jejich 14 dětí, uvedly agentury DPA a AFP.

„Děti za svou situaci nemohou. Je správné, že děláme vše, co je v našich silách, abychom jim umožnili žít v bezpečí a v dobrém prostředí,“ uvedl v tiskovém prohlášení ministr Maas. „Matky se budou muset za své činy zodpovídat systému trestního soudnictví. Velká část z nich byla po příletu zadržena,“ dodal.

V letadle byly podle ministra zejména osoby, které vyžadují ochranu, zejména nemocné děti a jejich sourozenci nebo děti, jejichž opatrovníci žijí v Německu. V Sýrii žili poslední rok v zajateckém táboře Roj, který je pod kontrolou Kurdů a leží na severovýchodě země.

Podle informací deníku Bild přiletěla ve středu ráno do Sýrie delegace složená ze zástupců německého ministerstva zahraničí a kriminální policie na palubě letadla americké armády. Stroj poté s ženami a dětmi na palubě odletěl do Kuvajtu, odtud celá skupina pokračovala do Německa.

V Sýrii se učila střílet

Od pádu Islámského státu v březnu 2019 podnikají obdobné repatriační lety všechny země, jejichž občané se vydali bojovat nebo žít po boku islamistů. Návraty do vlasti ale provázejí velká bezpečnostní opatření a rozhoduje se zpravidla případ od případu. Tento německý let je největší svého druhu od roku 2019.

Podle informací AFP byly na palubě tři ženy, na něž zatykač vydala federální prokuratura v Karlsruhe, která se zabývá terorismem. Podle listu Der Spiegel jedna z žen odjela do Sýrie v roce 2015, naučila se tam zacházet se zbraněmi a nejspíš sloužila u mravnostní policie, která dohlíží na dodržování dobrých mravů z pohledu islámského práva. Jiná žena ze skupiny propagovala Islámský stát na internetových fórech a přesvědčila nejméně jednoho šestnáctiletého Němce k odchodu do Sýrie.

Podle Bildu je aktuálně v táborech pod správou Kurdů ještě 70 dospělých německých občanů a přibližně 150 dětí.

Video Tři britské školačky utekly do Sýrie - Reuters

smradlavamakrela ( 7. října 2021 13:44 )

Německo. Nemám slov !!!!

Slepykral ( 7. října 2021 11:47 )

jáááj babičko tady máš vnoučky.. možná budu chvilku bručet... ale nevoď mi je sakra do kostela..!!!!!!!

mamaeva ( 7. října 2021 11:42 )

Co jako to předvádějí? Že se z nich stali dobrodějové a vraždění dětí a nevinných lidí přivážených do Německa v dobytčácích bude zapomenuto? Mentalita národa se tvoří po tisíciletí. Nezmění se za 80 let. A normální člověk se selským rozumem ví, že tímto opět ohrožují nevinné občany Evropy. Nechávají evropany vraždit, živit přistěhovalce... . A snaží se je vnutit všem e ropským státům, aby to bylo nebezpečné a islamizované všude. Je to hnus.

vrsrvrsr ( 7. října 2021 11:17 )

Ať si je tam odvezou všechny...

uschi ( 7. října 2021 10:16 )

Pitomci

Zobrazit celou diskusi
Další videa