Úterý 26. října 2021
Svátek slaví Erik, zítra Šarlota
Oblačno 13°C

Zemřel biskup (†69), který kryl pedofilní kněží v Polsku. Měl problém i s alkoholem

Autor: ČTK - 
23. září 2021
20:40

Penzionovaný polský biskup Edward Janiak, kterého letos potrestal Vatikán za utajování případů sexuálního zneužívání dětí duchovními ve své diecézi, zemřel ve věku 69 let. Oznámilo to biskupství v Kaliszi, kde Janiak dříve sloužil jako biskup.

Janiak byl podle polských médií donedávna téměř neznámým prelátem, než jej minulý rok „proslavil“ internetový film bratří Tomasze a Marka Sekielských s názvem Zabawa w chowanego (Hra na schovávanou). Ve snímku, který mezitím zaznamenal více než osm milionů zhlédnutí na YouTube, poprvé zazněla obvinění, že biskup po léta chránil faráře zneužívající děti.

K biskupově kompromitaci podle listu Gazeta Wyborcza přispělo, že po těchto odhaleních se hodnostář nijak nekál, ignoroval výzvy k odstoupení a tvrdil, že se stal obětí mediální štvanice. Na rozhodnutí episkopátu, aby byl jeho případ předán Vatikánu k vyšetření, zareagoval útokem na arcibiskupa Wojciecha Polaka, prvního muže polské církve. Biskup měl podle deníku také problém s alkoholem: Loni na počátku června se tak opil, že jej sanitka musela odvézt do nemocnice. Tam mu naměřili v krvi 3,44 promile.

Polskem už předloni otřásl první dokument bratrů Sekielských o zneužívání v místní katolické církvi. Jednalo se o snímek s názvem Tylko nie mów nikomu (Hlavně to nikomu neříkej), který má na YouTube více než 24 milionů zhlédnutí.

Vatikán mezitím potrestal asi deset polských biskupů a arcibiskupů za zatajování sexuálních zločinů spáchaných duchovními na mladistvých. Papež František obdržel předloni v předvečer vatikánského summitu o prevenci sexuálního zneužívání zprávu od polských věřících, kteří tvrdí, že se stali oběťmi sexuálního zneužívání. Tato zpráva obviňuje dvě desítky polských biskupů a arcibiskupů, že chránili sexuální zločince v radách duchovních, připomněla agentura AP.

Zobrazit celou diskusi
Další videa