Pátek 22. října 2021
Svátek slaví Sabina, zítra Teodor
Polojasno 11°C

I laciné balíčky z Číny se prodraží. DPH za zásilky mimo EU bude nutné platit od října

Autor: ČTK - 
23. září 2021
14:40

Za doručované balíčky ze zemí mimo EU s hodnotou do 22 eur, tedy zhruba 560 korun, se začne platit DPH zřejmě od října. Typicky půjde o drobné zboží z čínských e-shopů, které dosud dani nepodléhalo. Opatření mělo původně platit už od července, ale novely zákona o DPH a celního zákona se zdržely v legislativním procesu a po vrácení Senátem je poslanci schválili až v polovině září. Novely po podpisu prezidentem nabydou účinnosti následující den po zveřejnění ve Sbírce zákonů, což pravděpodobně nastane 1. října. ČTK to dnes řekl mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Příjemci těchto zásilek budou muset nově podávat elektronické celní prohlášení. Stejné povinnosti se už nyní vztahují na zásilky v rozmezí od 22 do 150 eur, kdy příjemce těchto zásilek v celním řízení zastupoval většinou poštovní operátor, tedy Česká pošta či přepravce nebo jiný zástupce. Nově Celní správa umožní občanům, aby si objednané zboží sami projednali v celním řízení.

„Vzhledem k tomu, že 99 procent veškerých zásilek objednaných mimo EU je dopravováno poštovním operátorem, vytvořila Celní správa aplikaci eCeP, která nově umožní lidem podat celní prohlášení u zásilek přepravovaných Českou poštou do hodnoty 150 eur. Podle nových pravidel zůstávají od DPH osvobozené zásilky, které mají povahu darů a jsou zasílány příležitostně mezi fyzickými osobami do hodnoty 45 eur. Ovšem i pro tyto zásilky bude nutné nově podat elektronické celní prohlášení,“ uvedl Vitík.

Opatření EU má za cíl přinést z výběru DPH až sedm miliard eur (182 miliard korun) a zároveň narovnat podnikatelské prostředí, protože tuzemské firmy i firmy z EU musejí odvádět DPH, pokud jí podléhají. Norma reaguje na nové předpisy EU týkající se přeshraničního elektronického obchodu.

Do EU ročně dorazí z čínských e-shopů přes 150 milionů malých zásilek osvobozených od DPH. Podle údajů České pošty počet těchto drobných zásilek v ČR stoupá. V roce 2019 jich bylo 28 milionů, o rok dříve 25 milionů.

Video Hasiči zasahovali v Kladně kvůli podezřelé poštovní zásilce! - Aktu.cz

viho ( 23. září 2021 16:38 )

Je to nesmyslná byrokracie, kterou si nejspíš prolobovali velcí překupníci zboží z Asie jako je Amazon, Alza a další, aby odradili lidi od přímých nákupů. Protože velcí překupníci nakupují levné asijské zboží po celých paletách a na velké množství kusů jim stačí jedna celní deklarace. Proč by měl obyčejný člověk vyplňovat deklaraci na každý jednotlivý kus? Když už chce EU ždímat lidi o další DPH, proč nezavede automatickou celní deklaraci, která u malých balíčků k ceně poštovného prostě přirazí maximální možné DPH z 22 EUR, tj. 4,62 EUR, které bude odvádět místní doručovací služba? Nebo zavést například roční přiznání k DPH pro fyzické osoby, kde by prostě do formuláře uvedly celkový objem zboží nakoupený mimo EU za minulý rok a podávali to tak jen jednou ročně za všechny nákupy mimo EU? Možností je mnoho, ale tady jde hlavně o to omezit obyčejným lidem možnosti nákupu a posílit internetové giganty typu Amazon.

Zobrazit celou diskusi
Další videa