Pátek 22. října 2021
Svátek slaví Sabina, zítra Teodor
Polojasno 11°C

Starosta důležité metropole náhle zemřel: Matongo vedl Johannesburg, nepřežil autonehodu

Autor: ČTK - 
19. září 2021
16:34

Nový starosta Johannesburgu Jolidee Matongo, který se ujal funkce teprve minulý měsíc, zemřel v sobotu při automobilové nehodě. Oznámila to dnes agentura AFP s odvoláním na prohlášení starostovy kanceláře.

Šestačtyřicetiletý Matongo byl do čela největšího jihoafrického města, označovaného i za ekonomickou metropoli země, zvolen 10. srpna. Jeho předchůdce podlehl covidu-19.

Okolnosti dopravní nehody nebyly zveřejněny, ale v místních médiích se podle stanice BBC objevily snímky starostova vozu, který měl silně poškozenou přední část. Starosta se zrovna vracel z kampaně povzbuzující obyvatele černošského předměstí Soweto, aby se zapsali do seznamů voličů před místními volbami, které se uskuteční 1. listopadu.

„Nic nemohlo nikoho z nás připravit na tuto náhlou ztrátu, která připravila hospodářské centrum naší země o druhého starostu během dvou měsíců,“ napsal na twitteru jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa, kterého Matongo krátce před nehodou doprovázel do Soweta.

Starosta byl synem přistěhovalce ze Zimbabwe. Do politiky - konkrétně do kampaně proti apartheidu, tehdejšího legalizovaného rasistického režimu - se zapojil jako třináctiletý chlapec, napsala BBC na svém webu s odvoláním na místní média. Matongo byl členem vládnoucího Afrického národního kongresu (ANC) a očekávalo se, že sehraje přední roli při zajištění vítězství ANC v místních volbách.

Bývalý starosta Johannesburgu, opoziční politik Herman Mashaba uvedl, že s Matongem zastávali rozdílné politické názory, ale vždy si bude vážit, že spolu mívali „speciální vztah“.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa