Tvrdý dopad nové vlny: Chybí kyslík, lůžka i zdravotníci. Očkování v JAR zaostává
Zdravotníci Jihoafrické republiky ještě před několika týdny věřili, že to nejhorší mají za sebou. Zavřeli některé polní nemocnice a doufali ve světlejší zítřky. Kvůli mutaci delta se však jejich pozitivní vyhlídky do budoucna přeměnily v absolutní peklo. Nakažení umírají na chodbách nemocnic, rychle docházejí zásoby kyslíku, lékaři kolabují a kvůli mizivé proočkovanosti je kolektivní imunita pouhou utopickou myšlenkou. Situaci pro server CNN anonymně popsali místní lékaři.
Zdravotníci v nemocnicích Johannesburgu jsou denně nuceni kvůli naplněným kapacitám odmítat sanitky, které každých několik minut přiváží vyděšené nakažené doufající v záchranu. Lůžka se často uvolní pouze v případě smrti pacienta. Lidé, kteří se do nemocnice dostanou, mnohdy podlehnou covidové infekci na chodbách budov ještě před tím, než je stihne prohlédnout někdo z lékařů.
Volná lůžka, zdravotnické pomůcky a zásoby kyslíku nejsou bohužel to jediné nedostatkové zboží. Na směny na covid jednotkách se hlásí i chirurgové, fyzioterapeuti, medici a ostatní zkušení i nezkušení zdravotníci, personál se však stále ocitá v drastickém nedostatku. „Je to zdrcující. Jsme vycvičeni zachraňovat životy, ale přepnete se na tu válečnou mentalitu. Přepnete se do stavu otupělosti,“ popisoval jeden ze seniorních lékařů frekventované nemocnice. „Auta přiváží zoufale nemocné pacienty poté, co je odmítly ostatní nemocnice, kterým už nezbyla lůžka. Třetí vlna je mnohem víc zdrcující, mnohem víc zničující.“
Tento týden covidu podlehl i starosta města Johannesburg Geoffrey Makhubo. „Doufali jsme, že starosta virus porazí, vrátí se do práce a povede město v boji s pandemií, která absolutně zdevastovala již tolik životů. Chceme vyjádřit upřímnou soustrast jeho ženě, dcerám, matce a zbytku rodiny, přátelům a kolegům,“ sdělil v pátek starostův zástupce Eunice Mgcina.
Nízká proočkovanost jako střed problému
Jedním z hlavních důvodů, proč mutace delta a beta tak dramaticky zasáhly jižní Afriku, je vysoce nedostačující proočkovanost společnosti. Republika spolu s Namibií sice vykazuje nejvyšší počty očkovaných na kontinentu, podle aktuálních světových průměrů ale drasticky zaostává. Světadíl doposud naočkoval alespoň jednou dávkou 16 milionů lidí, kteří tak činí pouhá dvě procenta africké populace.
„Když se objeví nová varianta, můžete na ni nahlížet jako na úplně nový virus. Velká část pokroku, kterého jste dosáhli skrze vystavení lidí nemoci, se vytratí,“ řekl doktor Humphrey Karamagi, vedoucí analytického týmu africké větve Světové zdravotnické organizace (WHO). Jihoafrická republika zatím naočkovala 4 miliony lidí, z nichž 1,25 milionu dostalo obě dávky.
Lékaři objíždějí domy nakažených
V Namibii, kde je situace v přeplněných nemocnicích velmi podobná, se již několik lékařů rozhodlo začít léčit nakažené pacienty doma. Spolupracují s místními charitami, které je zásobují jídlem, zdravotnickými pomůckami i kyslíkovými přístroji, které pak rozváží do domů nakažených v dodávkách. I tyto zásoby se však rychle tenčí. Charitativní organizace, které pomáhaly při všelijakých krizích, nezažily doposud žádnou tak urgentní jako teď.
„Rozdíl, když jedete do válečné zóny nebo k přírodní katastrofě, je ten, že v tomto případě máte představu o míře škody a závažnosti, ale tohle je velmi nepředvídatelné. Něco takového jsme nikdy neviděli,“ řekl lékař Yakub Essack, zdravotnický koordinátor charitativní organizace Gift of the Givers. Charita se nedávno rozhodla postavit vlastní malou kliniku pro ty, které kvůli navršeným kapacitám odmítly městské nemocnice. Za pět dní zprovoznila nemocniční zařízení s dvaceti lůžky.
Nemocnice v obou afrických zemích nestíhají balit a odvážet těla zesnulých pacientů dostatečně rychle, čímž se dál blokuje místo pro ostatní infikované. „Pacienti na nás závisí, děláme vše tak, jak jen můžeme, ale to nestačí. Cítíme, že ať už toho uděláme kolik, zítra to bude zase to samé a ten další den zase a ten další den zase,“ svěřil se lékař z jihoafrické nemocnice.
V JAR se doposud nakazilo koronavirem 2 157 687 lidí, zemřelo 63 873 z nich. V Namibii se infekce prokázala u 102 373 lidí, covidu-19 podlehlo 1 883 místních.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.