Úterý 19. března 2024
Svátek slaví Josef, zítra Světlana
Oblačno 8°C

Vzácní sněžní levharti z přírody nezmizeli. Po letech je zachytila kamera v Kazachstánu

Video se připravuje ...
Autor: mav - 
25. července 2021
17:24

Levhart sněžný neboli irbis je nejvzácnější velká kočkovitá šelma. V přírodě jich žije odhadem čtyři až osm tisíc. Na Červeném seznamu ohrožených druhů je klasifikován jako zranitelný. Žije ve dvanácti zemích Asie, od Bajkalu po Himálaj, zpravidla mezi 1500 a 4000 metry nad mořem. Zdaleka nejvíc jich pobývá v Tibetu a Mongolsku, v dalších zemích jde o desítky či stovky jedinců. Kazachstán se obával, že jeho levharti padli za oběť pytlákům, od roku 2017 po nich totiž prakticky nebylo stopy. Až konečně na přelomu loňského a letošního roku irbise zachytily fotopasti.

Nyní videa zveřejnila ruská pobočka Světového fondu na ochranu přírody (WWF). „Automatické kamery nahrály levharty sněžné v národním parku Katon-Karagai a v pohoří Džungarský Alatau ve východním Kazachstánu,“ informuje WWF. „Dvouletého samce zachytily fotopasti v oblastech parku, kde tyto šelmy experti nepozorovali víc než pět let. Samici s kotětem a dalšího samotáře fotopasti zachytily na dalších místech.“

„Fotografické důkazy přítomnosti levhartů sněžných na východě Kazachstánu jsou skvělé zprávy. Například roku 2019 tam, navzdory veškerému úsilí, členové expedice nenašli jedinou stopu. Poslední stopy přítomnosti irbisů v kazašské části pohoří Altaj byly získány v zimě 2017 poblíž hranice s Ruskem,“ dodává Alexandr Karnauchov z místní WWF. „Příčiny se těžko hledají. Problémem může být pytláctví. Na druhou stranu jde o periferní oblast výskytu levharta sněžného, i na ruské straně nejsou pravidelně pozorováni.“

 

Ke shromažďování nejrůznějších známek přítomnosti vzácné šelmy využívají experti WWF speciálně vyvinutou mobilní aplikaci.

„S pomocí aplikace nahráváme informace o známkách sněžného levharta: stopy, škrábance, značkování močí, zbytky kořisti, koordináty fotopastí i setkání s dalšími zvířaty, zejména kopytníky, jeho hlavní kořistí,“ popisuje Aleksej Gračev, expert spolupracující s ruským WWF. „Zároveň aplikace umožňuje registrovat stopy po pytlácích, zaznamenali jsme nalezené prázdné zásobníky i další důkazy. Při expedicích jsme potkávali lidi se zbraněmi, a tak jsme ty informace předávali ochranářským organizacím.“

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi