Narození malých levhartů cejlonských je chovatelský úspěch. Ve volné přírodě se vyskytují na ostrově Srí Lanka, podle odhadů jich zbývá jen něco mezi 750 a 900 jedinci. Jsou proto vedeni jako ohrožení.

Mláďat tohoto poddruhu levharta se v zoologických zahradách nerodí mnoho, proto z nich máme stejnou radost jako při prvním odchovu v roce 2017,” vysvětlil ředitel Zoo Brno Martin Hovorka.

Spokojení rodiče

Nayana se o dvojčata vzorně stará. „Mláďata jsou vitální a pravidelně pozorujeme kojení. I přesto je u každého odchovu prvních čtrnáct dnů kritických, kdy pečlivě sledujeme každou změnu. S ohledem na to, že je to Nayanin druhý porod, věříme, že vše dopadne dobře a samice se mláďaty během léta pochlubí i návštěvníkům,“ vysvětlila kurátorka chovu savců Šárka Mikátová.

Video
délka: 00:42.74

Radost v brněnské zoo: Narodila se dvojčata levharta cejlonského! Archiv Zoo Brno

Tatínek dvojčat Daan se narodil v roce 2011 v Burgers’ Zoo v nizozemském Arnhemu a maminka Nayana ve stejném roce v bratislavské zoo. Samice levhartů cejlonských jsou březí asi tři měsíce a obvykle rodí dvě mláďata. „Za posledních dvacet let se v naší zoo vystřídalo devět levhartů cejlonských, ale až Nayana a Daan vytvořili stabilní a harmonizující pár,“ usmívá se ředitel.

Pohlaví neznámé

Typickým znakem levhartů jsou černé skvrny na jinak žlutohnědé srsti. Každý jedinec je naprosto jedinečný a nenašli byste dva levharty se stejnou kresbou. Jsou to samotáři s převládající noční aktivitou.

Pohlaví dvojčat zatím neznáme, do odchovu nezasahujeme a předpokládaná doba první veterinární prohlídky se odehraje zhruba měsíc po narození,“ dodává Mikátová.

Fotogalerie
14 fotografií