Manželé z Vyškovska si s Renatou padli doslova do oka a protože se stali dobrovolníky v organizaci ADRA, měli jasno. Ženě, odkázané na pomoc jiných, zpříjemní těžký život. „Měli jsme prostě pocit, že chceme i v pokročilém věku ještě nějak pomáhat, být užiteční,“ řekla Blesk.cz Jana.

Renatu pravidelně navštěvují. Nejprve jí předčítali časopisy a nosili různé dobroty, teď už jezdí i na výlety. „Vydařila se návštěva Nemojanského mlýna, byla i u nás doma. Pokaždé ožije, je to vytržení ze stereotypu. Naposledy jsme si dokonce povídali o našich láskách,“ usmívá se Jana Pechrová.

Co na to rodina?

Jana a Jiří mají početné rodiny, které jejich práci pro organizaci ADRA podporují. „Jirka má dva potomky, já čtyři, vnoučata z obou stran ani nespočítáme. Nakonec někteří z nich s námi a s Renatou absolvovali výlety,“ říká Jana Pechrová.

„Oba mě vždycky nějak překvapí. Třeba když mi přivezli švestkové knedlíky. Moc si jejich zájmu vážím,“ říká žena, která žije v Domově pro osoby se zdravotním postižením pátým rokem. Letos v lednu zasáhl manželský pár koronavirus. „Modlila jsem se za ně, aby byli v pořádku,“ prozradila Renata.

Skvělá oslava padesátin

Pobyt ve specializovaném zařízení a nutnost spoléhat se na cizí pomoc je pro Renatu Poláčkovou životní nutností. „Mám starší spolubydlící v seniorském věku, můžu si pustit televizi. Ale pokaždé, když člověk opustí čtyři stěny a podívá se ven, je to povznášející. Nezapomenu na loňskou oslavu mých padesátin, před zámkem mi zahrálo a zazpívalo duo z jednoho z brněnských divadel,“ svěřila se Renata.

Video
délka: 01:10.60

Manželé Jiří (72) a Jana (64) zpříjemňují život Renatě (50) s roztroušenou sklerózou Zdeněk Matyáš

Jiří a Jana patří do rodiny téměř 1700 dobrovolníků organizace ADRA, kteří v Česku navštěvují seniory nebo osoby se zdravotním postižením. „Pokaždé když od Renaty odjíždíme, máme příjemný pocit, že jsme udělali něco, co má smysl,“ tvrdí Jana Pechrová.

Pomoci můžete i vy

Darovat peníze může být tou nejsnadnější cestou jak pomáhat. Oblíbené jsou třeba ADRA Dárky – dárcovské certifikáty, které můžete věnovat svým blízkým a zároveň pomůžete těm, kteří to potřebují. Více informací najdete ZDE

Fotogalerie
6 fotografií