ADRA pomáhá lidem nejen ve světě, ale i v České republice. Jak vaše pomoc vypadá?

V České republice si lidé organizaci ADRA nejvíce spojují s pomocí při povodních a záplavách. Pomáhali jsme už při rozsáhlých povodních v roce 1997, ale i při všech dalších. Naposledy loni, kdy jsme například v Šumvaldu čistili na 200 studní. Naše pomoc doma je ale rozsáhlejší a je založena na pomoci dobrovolníků.

Co vaši dobrovolníci například dělají?

Našich více než 3100 dobrovolníků chodí zpravidla jednou týdně na hodinu nebo dvě do nemocnic, do domovů důchodců, do dětských domovů nebo i hospiců. Nenahrazují tam práci personálu, ale dělají společníky lidem, kteří jsou osamělí. Chodí s nimi na procházky, povídají si, hrají hry, prohlížejí fotky, vzpomínají.

Naším úkolem je dobrovolníky vybrat, proškolit, pojistit a propojit s potřebnými. Dobrovolníky koordinuje 15 dobrovolnických center ADRA v Čechách a na Moravě.

Pomáhali jste třeba i v ostravské nemocnici při útoku střelce…

Zde šlo především o psychosociální pomoc. Stejně tak jako u tragického požáru Bohumíně. Pomáhalo se tam lidem, kteří z toho měli trauma a kteří u toho přímo byli. Útok střelce v nemocnici i žháře v panelovém domě se dotkl mnoha lidí. Také při výbuchu domu v Lenoře jsme se zapojovali, mimo jiné jsme uspořádali i veřejnou sbírku pro zasažené obyvatele domu.

V Česku jsou i tzv. ADRA obchody. O co jde?

Službu dobrovolníků ve zdravotních a sociálních zařízeních potřebujeme nějakým způsobem financovat. V tom nám pomáhají právě tyto obchody. Lidé nám mohou věnovat zachovalé oblečení, ložní prádlo, dětské hračky nebo dekorační předměty, které se jim už třeba nehodí, a my to pak skrze tyto charitativní obchody prodáme, a podpoříme tak činnost dobrovolníků. Lidem, kteří přijdou s potvrzením od obecního úřadu, že jsou sociálně potřební, věnujeme oblečení i zdarma.

Pomáháte i během pandemie?

Během covidové doby dělali naši dobrovolníci nákupy potravin a léků seniorům, kteří to potřebovali, také šili a roznášeli roušky, někdy i venčili psy. Seniorům jsme na jaře začali pomáhat s registrací na očkování. Snažíme se získávat i potraviny, které pak věnujeme maminkám samoživitelkám nebo lidem, kteří přišli o zaměstnání. Naše dobrovolnické centrum ADRA v Příbrami doučuje děti ze sociálně slabých rodin.

Jak dlouho už ADRA funguje?

Celosvětově existuje ADRA od roku 1956 a jejím zřizovatelem je církev. Pomáháme lidem na světě bez rozdílu rasy, náboženského vyznání, pohlaví, sociálního statusu. V Česku jsme už 29 let. Děláme to rádi. Propojujeme ty, kteří chtějí pomáhat, s těmi, kteří to potřebují.

Pomáhali nejprve ve válce

Pobočka celosvětové organizace ADRA se v Česku otevřela 29. května 1992, kdy ji založil Rudolf Reitz nejprve jako Nadaci. V roce 1994 se z ní stalo občanské sdružení, od roku 2013 jde o obecně prospěšnost společnost. „První aktivity byly spojené s pomocí v Jugoslávii, kde probíhala válka,“ říká ředitel Radomír Špinka.

Do povědomí české veřejnosti vstoupila ADRA aktivitami v době povodní v roce 1997, 2002, 2006, 2009 a 2013 a díky jednomu z prvních masových použití dárcovské SMS při tsunami v Indonésii v prosinci 2004.

Postavit se na vlastní nohy

V zahraničí se ADRA věnuje humanitární pomoci po zemětřesení, válce či povodních. Naposledy po výbuchu v Bejrútu v Libanonu a při zemětřesení v Chorvatsku. Prioritou jsou také dlouhodobé projekty v oblasti obživy, vzdělání a zdraví, které pomáhají místním lidem postavit se na vlastní nohy a zůstat doma, ve svém prostředí. ADRA je vděčná za všechny dobrovolníky, kteří v České republice i v této době mají stále zájem pomáhat druhým.

Zapojte se do dobrovolnictví

Dobrovolníci a dobrovolnice organizace ADRA přinášejí radost do života těm, kdo ji nejvíce potřebují. Podívejte se na stránky www.ADRA.cz, jak se můžete zapojit vy.

Pomoci můžete i vy

Darovat peníze může být tou nejsnadnější cestou, jak pomáhat. Oblíbené jsou třeba ADRA Dárky – dárcovské certifikáty, které věnujete svým blízkým, a zároveň pomůžete těm, kteří to potřebují. Pomoci lze i posláním jakéhokoliv příspěvku. Na stránkách www.ADRA.cz najdete i další možnosti pomoci a také, na jaké konkrétní projekty můžete přispět.

Kontakt: ADRA, o. p. s.

Adresa: Markova 600/6 158 00 Praha 5

Telefon: 734 795 306

E-mail: adra@adra.cz

Web: www.adra.cz

IČO: 61388122

Fotogalerie
7 fotografií