Nejdříve opustila bezpečí mámina vaku prvorozená samička klokana žlutonohého a dnes už jsou ve výběhu k vidění mláďata dvě. Pozadu nezůstávají ani klokani bažinní. Jeden malý klokan se už pohybuje samostatně a další je ve vaku.

„Dvě žlutonohá a dvě bažinná mláďata se narodila již v minulém roce, ale od té doby se vyvíjela ve vacích. Teď už se do nich vrací pouze v případě, že se cítí ohrožena. Postupně také přecházejí z mateřského mléka na samostatnou stravu,“ řekla chovatelka Jana Moravcová.

Březí může být kdykoliv

Samice klokanů mohou zabřeznout v kteroukoliv roční dobu, mláďata se rodí slepá, holá a se zakrnělými končetinami a následně se vyvíjí v mámině vaku. „U klokanů žlutonohých je to přibližně 200 dnů, u bažinných asi 250," dodává chovatelka.

Klokánky mohou vidět nyní na vlastní oči i návštěvníci zoo. Jejich expozice je totiž průchozí a zoologická zahrada po pandemii otevřená. Chovatelé čekají, že se každým dnem objeví také poslední mládě a celkem pak bude v expozici jedenáct klokanů.

Starší mláďata čeká cesta do Evropy

V nejbližších dnech čeká klokánky veterinární prohlídka. „Zjistíme pohlaví a provedeme čipování. Chov obou našich druhů je koordinován v rámci Evropy. Starší mláďata již v letošním roce poputují do jiných zahrad,“ řekla kurátorka chovu savců Šárka Mikátová.

Jediní svého druhu v Česku

Brněnská zoo chová žlutonohé klokany od roku 2015 jako jediná v ČR. V následujících letech k nim do výběhu přibyli také bažinní klokani. Aktuálně čítá skupina brněnských klokanů žlutonohých dvě chovné samice, jednoho chovného samce, jedno roční mládě a dvě nová mláďata. Dvě chovné samice, jeden chovný samec a dvě nová mláďata tvoří skupinu klokanů bažinných.

VIDEO: Video zachycuje mládě lenochoda s matkou Pepinou v olmoucké zoo.

Video
délka: 01:27.60

Video zachycuje mládě lenochoda s matkou Pepinou v olmoucké zoo zoo Olomouc - Milan Kořínek

Fotogalerie
5 fotografií