Pátek 23. února 2024
Svátek slaví Svatopluk, zítra Matěj
Zataženo, déšť 8°C

Zadržený Pratasevič s přítelkyní jsou po únosu letadla v domácím vězení. Každý v jiném bytě

Autor: čtk/šamol, Darina Jíchová - 
25. června 2021
11:09

Běloruský opoziční novinář Raman Pratasevič a jeho partnerka, Ruska Sofija Sapegaová, kteří byli v květnu zadrženi v Bělorusku po nuceném přistání jejich letu, byli přemístěni z vězeňské vazby do domácího vězení. Ruské redakci BBC to dnes řekli jejich rodiče.

Pratasevič je nyní sám v nájemním bytě v Minsku, sdělil novinářům jeho otec Dzmitryj Pratasevič. Podle jeho informací obvinění proti jeho synovi ani proti Sapegaové stažena nebyla. Uvedl, že bližší informace nemá a že přemístění do domácího vězení není podle jeho názoru velkým posunem.

Politická hra?

„Moc radost z toho nemáme. Advokát nekomunikuje, úřady nekomunikují. Zlepšily se pro ně sice podmínky pobytu, jinak ale není jasné, co bude dál,“ uvedl Dzmitryj Pratasevič. „Možná je to nějaká další politická hra,“ dodal novinářův otec.

Také Sapegaová nyní pobývá v minském nájemním bytě, ovšem jiném než její partner, uvedl její nevlastní otec Sergej Dudič. Upřesnil, že zpráva o jejím přesunu ho šokovala. Nechtěl komentovat, zda byla obvinění proti jeho nevlastní dceři stažena, a to kvůli obavám, že by jí jeho vyjádření mohla uškodit. Sapegaovou rodiče ve čtvrtek navštívili.

Vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská, která nedávno navštívila i Česko, dodala, že režim diktátora Alexandra Lukašenka nadále drží Prataseviče a Sapegaovou jako rukojmí.

Podle Franaka Vjačorky, poradce Cichanouské, neznamená přesun Prataseviče do domácího vězení nutně zlepšení. Vjačorka napsal na twitteru, že mluvil s Pratasevičovými rodiči a zjistil, že s ním ve stejném pokoji přebývají agenti běloruské bezpečnostní služby KGB.

Pratasevičův případ

Pratasevič, bývalý hlavní redaktor nezávislého informačního kanálu Nexta, a studentka Sapegaová byli zadrženi 23. května poté, co běloruské úřady přiměly komerční let společnosti Ryanair z Atén do Vilniusu, kterým oba cestovali, k přistání v Minsku. Západ označil toto jednání za „pirátství“ a zareagoval sankcemi, včetně zákazu letů běloruských aerolinek či doporučení vyhnout se vzdušnému prostoru Běloruska.

Pratasevič je v Bělorusku stíhán kvůli několika obviněním včetně organizace hromadných nepokojů. Hrozí mu až 15 let odnětí svobody. Sapegaová čelí podezření z organizace akcí, které hrubě narušují veřejný pořádek, a z podněcování sociální nenávisti.

Představitelé běloruské opozice podle BBC předpokládali, že k přemístění Sapegaové a Prataseviče z vazby do domácího vězení může dojít a že běloruské úřady se tím pokusí docílit zmírnění sankcí uvalených západními zeměmi. Na podobě nových kroků, jimiž chce Evropská unie omezit režim běloruského autoritářského vůdce Lukašenka a vymezit se proti porušování lidských práv v Bělorusku, se tento týden shodli ministři zahraničí členských zemí.

EU zakázala mimo jiné dovoz ropných produktů a potaše z Běloruska. Východoevropská země je přitom podle Reuters největším výrobcem potaše na světě. Na unijním sankčním seznamu proti Bělorusku nyní figuruje 166 jmen.

Video  Eurokomisařka Jourová pro Blesk: Chceme novinářovo propuštění. Ve hře jsou další sankce  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

petr777 ( 25. června 2021 16:39 )

Holt člověk ducha mdlého jako ty nepozná rozdíl, oni unesli letadlo ty ***!

provokaterka ( 25. června 2021 12:49 )

Nesežere ůmyslně nějakou látku,aby obvinili Bělorusko,že ho někdo chtěl otrávit?

Zobrazit celou diskusi