Úterý 26. září 2023
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Polojasno 22°C

Zemřela Palestinka, která chtěla najet autem na vojáky. A Izrael ostřeloval cíle v Pásmu Gazy

Aktualizováno -
16. června 2021
13:57
Autor: ČTK - 
16. června 2021
11:14

Izraelská armáda v noci na dnešek ostřelovala cíle radikálního hnutí Hamás v palestinském Pásmu Gazy. Reagovala tak na vypouštění zápalných balonů z Pásma Gazy, které způsobily dvacítku požárů na jihu Izraele. Jde o první větší incidenty od příměří z 21. května, které ukončilo 11denní přeshraniční boje, informovala agentura AFP. Podle Hamásu nebyl při náletech nikdo zraněn. Izraelci však vážně zranili Palestinku, která útočila na vojáky. Žena později zemřela. 

Izraelská armáda uvedla, že její letadla zasáhla vojenské cíle využívané členy Hamásu v Chán Júnisu a ve městě Gaza. „Ta místa, na něž jsme útočili, využívali k teroristickým aktivitám,“ sdělil armádní mluvčí. Dodal, že šlo o odvetnou operaci za žhářské útoky na jižní Izrael.

Izraelská média uvádějí, že Palestinci v úterý vyslali přes hranici z Pásma Gazy zápalné balony, které způsobily 26 požárů v západním Negevu. Patnáct z nich vzplálo v lese u kibucu Beeri. K jednomu z balonů bylo připojeno výbušné zařízení, které explodovalo ve vzduchu nad školkou v západním Negevu.

Izraelská armáda i Hamás oznámily, že jsou připraveni v akcích pokračovat. „Armáda je připravena na všechny scénáře i na obnovu nepřátelských operací, bude-li čelit teroristickým operacím z Pásma Gazy,“ oznámila armáda.

Mluvčí Hamásu řekl, že Palestinci „budou pokračovat v odvážném odboji a bránit svá práva na posvátná místa“.

Podle palestinských novinářů Izraelci v noci zasáhli také objekty využívané vojenským křídlem Hamásu brigádami Kásam. Média blízká Hamásu oznámila, že nikdo z občanů Pásma Gazy nebyl zraněn.

Nový izraelský premiér Naftali Bennett v minulosti prohlásil, že izraelská vláda by neměla zápalné balony tolerovat a musí na ně odpovědět stejným způsobem, jako kdyby Hamás do Izraele vypálil rakety.

V úterý Jeruzalémem prošel pochod stovek nacionalistických Izraelců. Pochod, který se každoročně pořádá v Den Jeruzaléma, se měl původně konat v květnu, ale kvůli rostoucímu napětí a střetům v Jeruzalémě byl odložen. Hamás zahájil kvůli událostem v Jeruzalémě v den předpokládaného konání pochodu, 10. května, raketovou palbu na Izrael. Následoval 11denní ozbrojený konflikt, který nepřežilo na 260 lidí, zejména Palestinců.

Hamás po ukončení pochodu vydal prohlášení, v němž tvrdil, že se mu (květnovými boji) podařilo vytvořit „novou formu odstrašení“ Izraele. Prokázalo se to podle něj tím, že Izrael změnil trasu pochodu, byl nucen změnit trasy civilních letadel a posílit protivzdušnou obranu.

Izrael před pochodem posílil bezpečnost v Jeruzalému o 2000 policistů a rozmístil další baterie protivzdušné obrany i do blízkosti Jeruzaléma. Trasy civilních letadel byly odkloněny víc na sever, tedy dál od Pásma Gazy pro případ obnovené raketové palby z tohoto území.

Palestinka zraněním podlehla

Izraelští vojáci dnes postřelili na palestinském Západním břehu Jordánu Palestinku, která se na ně pokusila najet automobilem. Podle izraelských sdělovacích prostředků byla žena v kritickém stavu: Palestinské zdravotnické úřady oznámily, že na následky zranění zemřela. Nikdo z Izraelců zraněn nebyl.

Incident se stal u palestinského městečka Hizma, které leží sedm kilometrů od centra Jeruzaléma a sousedí s židovskými osadami.

Armáda v prohlášení uvedla, že se Palestinka snažila najet na vojáky autem. „Potom z auta vystoupila s taseným nožem. Vojáci reagovali střelbou,“ uvádí se v armádním prohlášení. Nikdo z vojáků neutrpěl zranění.

 

Video  Stropnický z Tel Avivu o izraelském konfliktu a životě pod palbou raket  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud