Sobota 19. června 2021
Svátek slaví Leoš, zítra Květa
Polojasno 32°C

Facka pro prezidenta: Macrona na návštěvě školy „propleskl“ muž, čeká ho basa na čtyři měsíce

Aktualizováno -
10. června 2021
17:50
Autor: ČTK - 
8. června 2021
15:32

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes na setkání s veřejností v départementu Drôme dostal od jednoho z přihlížejících facku. Macron přicházel k davu za zábranami, podával si ruce s lidmi, jeden muž, Damien Tarel, mu nejprve přátelsky rukou potřásl, poté ho stiskl a druhou rukou jej uhodil do tváře. Jeho dalším pokusům o zfackování hlavy státu zabránila ochranka. Elysejský palác potvrdil pravdivost videa z incidentu, které zveřejnila stanice BFM TV. Muž půjde na čtyři měsíce do vězení, sám požádal o soud ve zrychleném řízení. Zbytek 18měsíčního trestu, o který žádal prokurátor, je podmíněný

Prezident Macron minulý týden zahájil šestitýdenní domácí turné, při němž si chce podle Elysejského paláce „sáhnout na tep“ Francie, která se právě vynořuje z krize způsobené pandemií covidu-19.

Ke střetu došlo v obci Tain-l'Hermitage před střední hotelovou školou, kterou Macron navštívil. Ačkoliv na videu situace vypadá jako zásah, spolupracovníci prezidenta podle agentury AFP trvají na tom, že šlo jen o „pokus o facku“. Policie zadržela v souvislosti s napadením dva muže.

Francouzský prezident se v tyto dny snaží zapůsobit na voliče před nadcházejícími místními volbami a také před soubojem o prezidentský úřad plánovaným na příští rok, píší francouzská média.

Damien Tarel tvrdí, že ho k činu vyprovokovalo chování státníka, který neměl vůli k diskuzi, ale choval se jako v předvolební kampani a navíc zamířil přímo k němu. Tarel se podle svých slov choval instinktivně a bez rozmyslu, nešlo tedy o plánovaný čin. Lítost nad jeho spácháním ovšem nevyjádřil. Za urážku hlavy státu hrozí podle francouzského zákona až tři roky vězení a pokuta 45 tisíc eur (1,1 milionu korun).

prudentiacz ( 10. června 2021 18:04 )

To nebylo třeba, sami generálové toho hejska napraví... až začne revoluce.

bre-burda ( 8. června 2021 19:28 )

Zdalipak toho člověka pozve k návštěvě země naše opozice. Ovšem náš prezident lidem ruce moc nepodává...

flesch2z ( 8. června 2021 18:56 )

Přišel k prvnímu a hned jí slíznul. Pěkně mu to turné začalo, jak dlouho chce tu Francii obrážet? Zítra to utne, páč by to turné nepřežil.
Tenhle kašpar už volby nevyhraje.

reporter ( 8. června 2021 18:00 )

Dobře mu tak,měl by vědět,že ruce se v době Covidu nepodávají

flesch2z ( 8. června 2021 17:47 )

Ale ta sedla.

Zobrazit celou diskusi
Další videa