Pondělí 18. října 2021
Svátek slaví Lukáš, zítra Michaela
Polojasno 12°C

Asad slaví další triumf. Ve volbách získal drtivou výhru a mandát na sedm let, lidé slaví

Aktualizováno -
27. května 2021
22:48
Autor: ČTK - 
27. května 2021
22:40

Syrský prezident Bašár Asad znovu zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle oficiálních výsledků získal v hlasování 95,1 procenta hlasů. S odvoláním na předsedu syrského parlamentu o tom informovaly světové agentury. Opozice, OSN a mnoho západních států volby nepovažují za demokratické ani legitimní.

Volby se konaly ve vládou kontrolovaných částech Sýrie a Syřané volili prezidenta na příštích sedm let. K urnám se nakonec podle oficiálních výsledků dostavilo 78,66 procenta voličů, uvedla agentura Reuters.

Jeden ze dvou kandidátů, kteří se postavili proti Asadovi, získal 1,5 procenta hlasů, a druhý 3,3 procenta volebních lístků, podotkla agentura AFP.

O vítězství Asada nebylo pochyb, napsala agentura AP, která zároveň připomněla, že v zemi pustošené desetiletou válkou nehlasovali lidé žijící na územích ovládaných povstalci nebo Kurdy. V těchto oblastech, které se nacházejí na severozápadě a severovýchodě Sýrie, žije nejméně osm milionů lidí. Dalších více než pět milionů syrských uprchlíků, kteří žijí vesměs v sousedních zemích, se podle AP do velké míry hlasování zdrželo. Asadova vláda kontroluje zhruba dvě třetiny syrského území.

Západ a OSN volby neuznávají

OSN a mnoho západních států volby nepovažují za demokratické ani legitimní. Podle rezoluce OSN se totiž měly konat až po vytvoření nové ústavy. Jednání o ní ale váznou. Ministři zahraničí Francie, Německa, Itálie, Británie a Spojených států v úterním prohlášení odmítli považovat syrské volby za svobodné a spravedlivé.

Klan Asadů vládne Sýrii od roku 1970, kdy se k moci dostali prosovětští baasisté (Baas - Socialistická strana arabské obrody) vedení otcem nynějšího prezidenta Háfizem Asadem. Současný prezident nastoupil do funkce v roce 2000 po jeho smrti. Oční lékař Bašár Asad zpočátku tvrdil, že provede politické reformy, ale režim je za jeho vedení brutálnější než v době Háfize Asada.

Vláda nemilosrdně potlačila protivládní protesty v roce 2011, uvrhla Sýrii do vleklé občanské války a uvěznila tisíce oponentů, z nichž mnozí jsou stále nezvěstní. Válka připravila o život na 400 000 lidí a zhruba 11 milionů lidí, tedy asi polovinu populace, přiměla opustit domovy.

wenzel trousil ( 28. května 2021 15:48 )

Urcite je ASSAD legitimejsi jak loutkove vlady dosazene USA napr.v Afghanistanu nebo Iraku...CElou obnovu SYrie by mel Zapad zaplatit,..A nejen SYrie,...

marais ( 28. května 2021 10:18 )

Pravda se ukázala, EU by měla zrušit sankce i bojkot a Sýrii spíše nabídnou pomoc, aby se většina uprchlíků mohla vrátit zpět do Sýrie. Vždyť sama EU i zámoří podporou rebelů i islámského státu za masakr v Sýrii a následnou migraci můžou.

referee ( 28. května 2021 08:52 )

Bylo by potřeba nějak zintenzivní humanitární pomoc, třeba nějaké humanitární bombardování. Ti syřané si dělají co chtějí.

Bystrozraky1 ( 27. května 2021 23:56 )

Ušáci a sra čky z Bruselu se pos erou vzteky.

Manowar ( 27. května 2021 23:03 )

Pokud není demokraticky zvolený prezident v zájmu USA,tak je zvolení nedemokratické.

Zobrazit celou diskusi
Další videa