Úterý 26. září 2023
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Polojasno 22°C

„Strašidelný kostlivec“ Navalnyj se ukázal u soudu po hladovce. Verdikt o údajné pomluvě nezvrátil

Autor: ČTK, sova - 
29. dubna 2021
14:00

Uvězněný kritik Kremlu Alexej Navalnyj (44) se ve čtvrtek poprvé od ukončení více než třítýdenní hladovky objevil na veřejnosti, když se prostřednictvím videa zúčastnil soudního jednání. Navalnyj vypadal pohuble a přepadle, uvedla agentura Reuters s tím, že opozičník podle jednoho z obhájců zhubl z 94 na 72 kilogramů. Soud podle médií nevyhověl Navalného odvolání proti únorovému rozsudku, podle kterého má hlavní odpůrce prezidenta Vladimira Putina zaplatit pokutu za pomluvu válečného veterána, dosahující v přepočtu téměř čtvrt milionu korun.

Navalnyj měl soudu říct, že po hladovce vypadá jako „strašidelný kostlivec“. „Můj drahý soude, tvůj král je nahý,“ prohlásil v narážce na ruského vůdce Vladimira Putina. „A miliony lidí o tom nahlas mluví, protože je to zcela očividné,“ dodal.

Soud s ruským opozičníkem Alexejem Navalným. Vprostřed sedí jeho manželka Julie Navalná (29. 4. 2021) Soud s ruským opozičníkem Alexejem Navalným. Vprostřed sedí jeho manželka Julie Navalná (29. 4. 2021) | Reuters

Pomluva válečného veterána je v Rusku trestným činem a opozičník se jej podle únorového verdiktu dopustil loni, když se kriticky vyjádřil o lidech účinkujících v propagačním videu na podporu změn ústavy před celostátním referendem. Označil je za zrádce a zkorumpované lokaje režimu. Jedním z mluvčích byl i 94letý válečný veterán.

Změny v ústavě zrušily dosavadní ústavní omezení ohledně mandátu hlavy státu. Jejich schválení umožňuje Putinovi setrvat u moci až do roku 2036, samozřejmě pokud bude po vypršení nynějšího volebního období v roce 2024 znovu kandidovat a znovu jej zvolí.

Navalného obhajoba: Znovu se odvoláme

Obhajoba soudu podle agentury TASS předložila znalecký posudek o zfalšování podpisu dotyčného veterána na dokumentech týkajících se případu. „Podle znalce udělal více než 50 podpisů ve spisu případu jeden člověk, pět podpisů jiný,“ řekl advokát Vadim Kobzev. Navalnyj uvedl, že už soud první instance upozorňoval, že veterán byl zneužit k vykonstruování případu, a dožadoval se potrestání viníků.

Soudkyně Natalja Kuryševová ale odvolání zamítla, čímž potvrdila únorový verdikt, uvedl list Kommersant na svém webu. Obhajoba podle agentury Interfax přislíbila další odvolání.

Tři lidé v cele o devíti metrech

Navalnyj se soudu zúčastnil prostřednictvím videospojení z vězeňské nemocnice ve Vladimirské oblasti. Podle své obhájkyně Olgy Michajlovové si postěžoval, že v nemocniční cele o rozloze devíti metrů čtverečních byl původně sám, ale nyní ji sdílí s dalšími dvěma vězni, takže v cele je hodně těsno.

Úřady poslaly Navalného na dva a půl roku za mříže poté, co se v Německu zotavil z otravy nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Otravu potvrdily západní laboratoře a Organizace pro zákaz chemických zbraní. Navalnyj otravu připisuje ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a jeho tajné službě. Moskva obvinění odmítá, otravu zpochybňuje a odmítá ji vyšetřit. Západní výzvy k osvobození Navalného Rusko odmítá jako vměšování do vnitřních záležitostí.

armand ( 29. dubna 2021 18:21 )

Navalny je v podstate patologicky lenochod, lehkozivka a darmoslap.

xxxx678 ( 29. dubna 2021 16:57 )

Vzhledem k tomu, že je vám 70, tak vás ušetřím, a napíšu, že jste ..trouba, jinak bych použila jiný "výraz". To moc vysoký nejste, na chlapa. Je mi to jasné, trochu mindráček, co..

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud