Úterý 6. června 2023
Svátek slaví Norbert, zítra Iveta / Slavoj
Oblačno, déšť 19°C

Nemocný Navalnyj zahájil za mřížemi hladovku. Chce se domoci lékařské péče

Aktualizováno -
24. března 2021
18:19
Autor: ČTK - 
31. března 2021
17:38

Vězněný ruský opoziční předák Alexej Navalnyj oznámil, že zahájil hladovku. Snaží se tak přimět správu věznice, aby mu umožnila adekvátní lékařskou péči. Známý kritik Kremlu se nachází ve vězeňské kolonii IK-2 v Pokrovu ve Vladimirské oblasti, která je známá striktním režimem. Navalnyj a jeho spolupracovníci minulý týden upozornili na jeho zhoršený zdravotní stav a silné bolesti zad a pravé nohy.

„Vyhlásil jsem hladovku s požadavkem dodržení zákona, aby byl ke mně puštěn pozvaný doktor. Takže ležím hladový, ale zatím s oběma nohama,“píšese v příspěvku, který podle agentury Reuters zveřejnili na Navalného instagramu jeho právníci. 

Mám právo pozvat si lékaře a dostat léky. Ani jedno mi zde neposkytují. Bolesti zad se přesunuly do nohy. V části pravé nohy, a teď i té levé, jsem ztratil citlivost. Žerty stranou, začíná to být namáhavé. A místo lékařské pomoci mě mučí nedostatkem spánku (budí mě osmkrát za noc),“ stěžuje si v příspěvku opozičník a vysvětluje, že vězni se podle něj uchylují k hladovkám, protože jim nic jiného nezbývá.

Spolupracovníci Navalného připojili k instagramovému příspěvku rovněž fotografii rukou psaného dopisu, který kritik Kremlu adresuje náčelníkovi vězeňské kolonie. Správa vězení zatím podle agentury Reuters na Navalného oznámení hladovky nereagovala.

O silných bolestech zad a pravé nohy informovala minulý týden například Navalného advokátka Olga Michajlovová. „Jedna noha mu prakticky nefunguje, nemůže se o ni vůbec opřít,“ uvedla. Samotný Navalnyj si poté postěžoval, že se obává, aby kvůli nedostatečné lékařské péči nepřišel o pravou nohu. Už dříve si stěžoval, že nezná svou diagnózu. Věznice v Pokrovu ve Vladimirské oblasti ve čtvrtek prohlásila, že zdravotní stav opozičního předáka je stabilní a uspokojivý.

Policie Navalného zadržela v lednu po návratu z Německa, kde se zotavoval z loňské srpnové otravy. Podle západních laboratoří byl otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Navalnyj připisuje svou otravu ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a tajné službě FSB, Moskva vše popírá. V únoru mu ruský soud změnil dříve uložený podmíněný trest za zpronevěru na nepodmíněný a poslal ho na přibližně 2,5 roku do vězeňského tábora. Západní výzvy k osvobození Navalného a vyšetření otravy Moskva odmítá jako vměšování do vnitřních záležitostí Ruska.

Video  Blesk Podcast: Milenky, striptérky, dcery. Navalnyj odhalil Putinovo nitro  - Jiří Marek
Video se připravuje ...

Pepicek1953 ( 2. dubna 2021 14:15 )

tak když hladoví tak se může zase zkusmo nacpat Novičukem a nebo měl průserář zůstat u frau Makrely a nelézt tam kde nedělal dluhy a rozkradl fondy

zirioges ( 31. března 2021 20:50 )

Hladovka vede ke smrti

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa