Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

Změna u druhého gentlemana USA: Nové jméno i uhlazenější styl oblékání

Autor: Darina Jíchová - 
24. dubna 2021
13:20

Spojené státy se těší raritě, mají poprvé v historii druhého gentlemana, manžel viceprezidentky Kamaly Harrisové se zatím pozitivně zapsal do srdcí Američanů jako Doug Emhoff. To se ale Bílému domu zřejmě moc nelíbí, sympatie národa mu samozřejmě přejí, ale vadí mu však neformální podoba jeho jména, proto z něj radši udělal Douglase, uvedl portál Politico. Viditelná je i změna šatníku.

Emhoff jako „Doug“ vystupoval po boku Harrisové, už když rozjela prezidentskou kampaň, zdrobnělinu používal dál, když se stala spolukandidátkou Joea Bidena, rozhodně ho nenapadlo si jméno upravit, když tandem Biden-Harrisová v listopadu vyhrál volby. Navíc tato podoba křestního jména figurovala i na stránkách právnické firmy, kde až do nedávna pracoval.

Změna druhého gentlemana

Jeho spolužáci ze střední i vysoké školy si Emhoffa nepamatují jinak než jako Douga. To se začalo měnit hned po lednové inauguraci nového prezidenta a viceprezidentky. O image druhého gentlemana USA se okamžitě začal starat tým, který má na starost Bidena i Harrisovou, jeho členové rychle zakročili a začali neformálního „Douga“ měnit na „Douglase“. 

Do péče si ho vzali i stylisté, a Emhoffa tak jen málokdo nyní „načapá“ v džínách, tričku s potiskem a saku, tyto modely nahradily na míru střižené obleky, nažehlené košile a ladící kravaty. 

První krokem ke změně byly sociální sítě a média, novináři sice ještě sahají ke zdrobnělině, v oficiálních prohlášeních Bílého domu či úřadu viceprezidentky se o Emhoffovi mluví výhradně jako o Douglasovi. Také jeho uživatelské jméno na twitteru se změnilo, teď ho fanoušci najdou nejen pod jeho plným jménem, ale také jeho novou rolí druhého gentlemana. Nová formalita se trochu rozchází s jeho obrazem coby „normálního chlapa“.

Manžel viceprezidentky USA Kamaly Harrisové Dough Emhoff. Manžel viceprezidentky USA Kamaly Harrisové Dough Emhoff. | Instagram Douga Emhoffa

Už není Doug ani Dougie

Změna překvapila i mnohé spolupracovníky Harrisové, kteří jejího manžela neznají jinak než jako Douga, někteří dokonce měli svolení říkat mu „Dougie“, toto láskyplné oslovení používá hlavně sama Harrisová. Nicméně jeden z exčlenů prezidentské kampaně Harrisové vysvětlil, že změna nemusí být proti jeho vůli, podle něj se chce zbavit „trochu rozvolněného stylu“, do kterého se vžil během kampaně.

„Ve skutečnosti je dost vážný člověk,“ komentoval bývalý spolupracovník viceprezidentky. O tom svědčí i jeho vystupování od chvíle, kdy se chopil role druhého gentlemana. „Je to skvělá příležitost,“ ocenil svou funkci, Emhoff nyní cestuje po USA, tento týden byl například ve Vermontu, kde navštívil vakcinační centrum a rozmlouval s místními politickými lídry.

„Dostal jsem možnost cestovat po naší zemi, bavit se nejen s místními politiky, ale také s lidmi, vyslechnout si jejich stížnosti, podívat se na to, jak to skutečně je. S tím pak odjíždím, předám to dál, abychom to mohli nějak zlepšit,“ řekl Emhoff.

Mluvčí: Věnujte se něčemu důležitějšímu

Portál Politico požádal Emhoffova mluvčího o vyjádření ke změně jména, jeho první reakcí bylo, že to je „dost bizarní téma“, záhy ale nabídl „učesanější“ prohlášení. „Jeho jméno je Douglas Emhoff, proto není překvapivé, že ho Bílý dům na svých stránkách a v prohlášeních používá,“ sdělil tisku mluvčí. Politico ale poukázalo na to, že prezident Biden je všude jako „Joe“ a ne jako Joseph.

„Soustřeďujete se na nepodstatné věci, pan Emhoff navštíví už sedmé vakcinační centrum, tomu by se měla věnovat pozornost,“ vyzval mluvčí druhého gentlemana. Emhoff v tom rozhodně není sám, jméno si upravila i Harrisová, která znovu používá iniciálu D pro Kamala Devi Harrisová, Devi je indické dívčí jméno a její druhé jméno.

Video  Fischer o ultimátu pro Rusko, Babišově couvání i spojenecké podpoře  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi