Čtvrtek 13. května 2021
Svátek slaví Servác, zítra Bonifác
Oblačno, déšť 21°C

Prezident zamířil na frontu mezi vojáky v zákopech: Falešné zprávy o útoku na Donbas

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
13. dubna 2021
15:20

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyrazil na frontu nedaleko Mariupolu, po kotníky v bahně, s helmou a ochrannou vestou se procházel mezi vojáky v zákopech. Na jeho cestě ho doprovázeli reportéři CNN, podle kterých to vše připomínalo spíš válku z minulého století než přípravy na možný moderní konflikt. Napětí v Donbasu stoupá v posledních týdnech. Kyjev v minulých dnech bil na poplach kvůli soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou, Rusko sem přesunulo desetitisíce vojáků.

Nervózní vojáci vykukovali s puškami ze zákopu a pozorovali, zda uvidí pohyb skrze „zemi nikoho“. Podle nich na druhé straně čekají Rusy trénovaní odstřelovači, kteří hledají záminku vystřelit.

Ukrajina od ruské anexe Krymu a propuknutí ozbrojeného konfliktu v Donbasu na jaře 2014 obviňuje Rusko z agrese a okupace ukrajinských území, i když Moskva přímé zapojení do konfliktu popírá. Boje si dosud vyžádaly více než 13 tisíc mrtvých.

Návštěva prezidenta tak blízko bojové linie byla riskantní. „Kdybych jel na nějakou základnu, vojáci v první linii by se to sice dozvěděli, ale pomysleli by si, že jsem na ně zapomněl. Potřebují vědět, že mají politickou podporu,“ vysvětlil Zelenskyj, který se pokusil domluvit si schůzku se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem.

Zelenskyj chtěl jednat s Putinem

Rusko odmítlo pokusy Kyjeva začít jednat kvůli soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou, uvedla agentura Reuters s odvoláním na ukrajinské ministerstvo zahraničí. Zelenskyj chtěl mluvit hlavně o rostoucím napětí mezi oběma státy, ale dosud neobdržel odpověď, řekla Reuters Zelenského mluvčí Julija Mendelová.

Ukrajinská diplomacie v pondělním prohlášení vyzvala Rusko, aby stáhlo svá vojska od Ukrajiny a přestalo s válkychtivou rétorikou a dezinformacemi. Kreml popřel, že by obdržel žádost Zelenského o rozhovor s Putinem.

Konflikt na východní Ukrajině zuří dál. Konflikt na východní Ukrajině zuří dál. | Reuters

„Ne, v posledních dnech jsem neviděl žádné žádosti. Nevím o tom, zda v posledních dnech byly nějaké žádosti,“ řekl novinářům Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. Ujistil, že Putin „vždy má co říci“, pokud jde o uvolnění napětí a zabránění válce. Moskva podle mluvčího doufá, že v Kyjevě převáží politická moudrost, provokace vyšumí do ztracena a situace nedospěje k vážnému zvratu. Washingtonu Peskov vzkázal, že ustavičné americké vyhrožování Rusku ztrácí na hodnověrnosti.

Rusko se odmítlo zúčastnit sobotního jednání Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) o soustřeďování ruských jednotek u Ukrajiny, které iniciovala ukrajinská strana, připomněla dnes ukrajinská agentura Unian.

Ukrajinská armáda podle listu Ukrajinska pravda ohlásila na sociálních sítích, že při pondělním nepřátelském ostřelování utrpěl jeden ukrajinský voják střelné zranění, kterému podlehl. „Počínání ruských okupantů opět potvrzuje, že nepřítel cílevědomě porušuje klid zbraní a nehodlá respektovat stávající dohody o příměří,“ uvedla armáda s tím, že o incidentu vyrozuměla zástupce OBSE.

Ukrajinští vojáci během pondělka čtyřikrát ostřelovali území Doněcké lidové republiky, uvedla naopak ruská státní agentura TASS. Jako Doněckou, resp. Luhanskou lidovou republiku označují proruští separatisté území, které ovládli od jara 2014 v Doněcké a Luhanské oblasti v Donbasu na východu Ukrajiny. Ruská média dříve dávala názvy neuznávaných „lidových republik“ do uvozovek.

Ukrajina nebude rozpoutávat konflikt

Zelenského mluvčí vyloučila možnost ukrajinského útoku na Donbas, Kyjev se ani nechystá rozpoutat boje. „Ukrajina nemůže útočit na své území a bojovat s vlastními lidmi,“ řekla podle listu Kommersant v reakci na tvrzení šéfa Doněcké lidové republiky Denise Pušilina, podle kterého je Kyjev připraven rozpoutat rozsáhlý konflikt.

„Velitel naší (ukrajinské) armády už oznámil, že zprávy o údajně chystaném útoku Ukrajiny na Donbas jsou naprosto falešné dezinformace,“ uvedla prezidentova mluvčí. Ta také podle Reuters uvedla, že Rusko přisunulo k ukrajinským hranicím více než 40 tisíc vojáků a dalších 40 tisíc na anektovaný Krym.

O nutnosti ukončení „agresivní vojenské aktivity podél ukrajinských hranic a na okupovaném Krymu“ hovořil i šéf americké diplomacie Antony Blinken s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem, uvedlo americké ministerstvo zahraničí. Blinken má v úterý jednat v Bruselu se spojenci ze Severoatlantické aliance.

Video „Sputnik V nikdo v Česku neblokuje. Čínská vakcína nyní nemá význam,“ vyvrací Zemanova slova expert. - Markéta Volfová, Lukáš Červený

arbitr ( 14. dubna 2021 21:04 )

Furt nevím, zda Kyjev útočí na separatisty, nebo separatisté útočí na Kyjev?
Podle Minských dohod měl Kyjev dávno uspořádat v Luhansku a Doněcké oblasti svobodné volby a jejich výsledek respektovat. Ovšem dopadlo by to asi jako na Krymu, kde si také vybrali a Západu ani Kyjevu se to nelíbí...
Známe to - Irsko, Skotsko, Katalánsko...ti všichni by to chtěli také!
A pokud USA vyšlou lodě do Černého moře, má Rusko recipročně vyslat lodě do Karibiku, ke Kubě?
Takovej flák cesty a proč?

denisz ( 14. dubna 2021 17:36 )

"Anexi" Krymu ale uznávají občané Krymu. Rozhodli se po právu
v referendu, že nechtějí trpět pod nadvládou ukrajinských nacionalistů
mafiánů, v korupcí zbídačené Ukrajině.
Kdysi se bohudík Ukrajina zbavila jaderních zbraní, což podmínila,
aby se Rusko zavázalo nedotknutelnosti tehdejší hranice. Byl to od
nich nátlak. Pak se totiž k místní velké ruské menšině začali chovat
špatně, pohrdavě jako k druhořadým.Není tedy divu, že se hrdí Rusové
takhle rozhodli a dle práva se opět zpět vrátili k Rusku
Navíc Ukrajina ještě nesplnila jeden důležitý bod Minské smlouvy, stát s
velkou ruskou menšinou nedecentralizovali, tj. nefederalizovali. Střety
mezi ruskou menšinou a Ukrajinci tedy stále pokračují. Chápu,
světovému společenství jde o princip, už méně o lidi.
Přivítal bych kdyby se k ukrajinské „krizi“ dala možnost
nejen ukrajinskému pohledu, ale i ruskému pohledu a jiných.
Tak vzniká jednostranný pohled, který nebývá vždy ten správný
objektivní. Lidi jsou pak zmateni a neví čemu mají věřit.
Snadno podlehnou i podivným výkladům. Viní jsou za to novináři
a přehnaná (tj. lživá) korektnost, co podsouvá jediný názor..

Soliter56O ( 14. dubna 2021 07:32 )

Kdyby ten ukr. šašek tolik nelhal, udělal by líp ...

flesch2z ( 13. dubna 2021 16:05 )

Už se to blíží, 2O dubna na Hitlera komediant Zelenskyj vyprovokuje válku, kterou podepsal amíkům. Dostane za to hromadu dolarů a stane se nejbohatším Ukrajincem na světě.
Ukrajinci odjakživa byli fašisti a zrádci a takové bestie je nutno a rychle pacifikovat. A doufám, že Putin Amíkům konečně polechtá žlutý šutr.
Už mám těch amerických válek dost a mít jednu takovou za rohem se mi vůbec, ale vůbec nelíbí.

Zobrazit celou diskusi
Další videa