Neděle 18. duben 2021
Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav
Zataženo, déšť 10°C

Rusové přesouvají lodě do Černého moře. Putin si stěžoval Merkelové na provokaci Kyjeva

Autor: ČTK - 
8. dubna 2021
14:56

Ruský prezident Vladimir Putin dnes během telefonátu s německou kancléřkou Angelou Merkelovou obvinil Kyjev z provokací na východě Ukrajiny. S odvoláním na Kreml o tom informovala agentura Reuters. Podle úřadu ruského prezidenta dnes oba státníci vyjádřili znepokojení nad situací na východě Ukrajiny, kde v poslední době roste napětí.

„Při výměně názorů na urovnání vnitřní ukrajinské krize vyjádřili ruský prezident a německá kancléřka znepokojení v souvislosti s eskalací napětí na jihovýchodě Ukrajiny. Vladimir Putin upozornil na provokativní akce Kyjeva, který v poslední době záměrně zhoršuje situaci na kontaktní linii,“ cituje agentura TASS z komuniké, které vydal Kreml po telefonátu mezi prezidentem a kancléřkou.

Na východě Ukrajiny v poslední době roste napětí. Na linii oddělující ukrajinské ozbrojené síly a síly proruských separatistů se dále střílí. Armáda dnes informovala o dalším mrtvém ukrajinském vojákovi, kterého podle ní zabili proruští separatisté.

Ukrajinský prezident odjel na východ

Na východ země dnes zamířil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Kyjev od března varuje před posilováním přítomnosti ruských vojsk u hranic s Ukrajinou.

„Jako vrchní velitel chci být v těžkých časech s našimi vojáky v Donbasu. Jedu do míst, kde dochází k eskalaci,“ uvedl ukrajinský prezident na svém twitteru. Poradce šéfa prezidentské kanceláře agentuře Reuters sdělil, že Zelenskyj chce „přímo na místě zhodnotit situaci“.

Zelenskyj tento týden oznámil, že od začátku roku zemřelo v konfliktní oblasti 24 ukrajinských vojáků. V úterý ukrajinský prezident prohlásil, že konflikt v Donbasu může ukončit pouze vstup země do NATO, a tak vyzval členské země Severoatlantické aliance, aby posílily svou vojenskou přítomnost v oblasti Černého moře.

Rusové přesouvají lodě

Mluvčí Kremlu ve středu uvedl, že ruské vojsko nepředstavuje pro nikoho hrozbu a že země bude mít armádu u hranic s Ukrajinou tak dlouho, jak uzná za vhodné. Ruské ministerstvo obrany dnes uvedlo, že přesouvá více než deset vojenských plavidel do Černého moře, aby se tam zúčastnila vojenského cvičení. Jde o lodě včetně vyloďovacích nebo dělových člunů.

Konflikt na východě Ukrajiny vypukl poté, co Rusko v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym. Kyjev a západní země tvrdí, že Moskva podporuje proruské separatisty v Donbasu. Podle nich je Rusko vyzbrojuje, financuje a vysílá na jejich podporu i ruské vojáky.

Kreml zapojení do války odmítá. Velké boje utichly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale až dosud se žádné příměří nepodařilo zcela udržet a politické řešení konfliktu se prakticky nepohnulo z místa. Konflikt si podle Kyjeva vyžádal na 14.000 mrtvých.

Video Boje na východě Ukrajiny probíhají od roku 2014. - Reuters

wenzel trousil ( 9. dubna 2021 13:47 )

Agrese by byla kdyby Ruske krizniky zacaly krizovat pobrezni vody Floridske,...Je to tak?

wenzel trousil ( 9. dubna 2021 13:45 )

Agrese by byla kdyby Ruske krizniky zacaly krizovat pobrezni vody Floridske,...Je to tak?

flesch2z ( 9. dubna 2021 10:13 )

Pokud Rusové přesouvají lodě do černého moře, tak je to ok. Ale jakmile se tam objeví americké lodě, pak je to americká agrese v cizích vodách. Je to tak.

wenzel trousil ( 8. dubna 2021 16:03 )

Jaksi se to pomychalo,,,sorry..

wenzel trousil ( 8. dubna 2021 16:02 )

Je otazkou, zda vubec uznat vladu pucistu vzniklou ozbrojenym pucem s mnoha mrtvymyDonecke oblasti...Pucisty podporuji jen ti, co puc zosnovali a finan­cova­li..­..PO­dle mne legalnim predstavitelem jsou Ukrajinci Luhanske a

Zobrazit celou diskusi
Další videa