Sobota 17. duben 2021
Svátek slaví Rudolf, zítra Valérie
Zataženo, déšť 7°C

Jordánský princ poslal vzkaz z domácího vězení: Nechal ho zavřít jeho bratr, král?!

Snímek z nahrávky, kterou jordánský princ poslal do BBC
Snímek z nahrávky, kterou jordánský princ poslal do BBC  (Autor: Reprofoto BBC)
Autor: ČTK - 
4. dubna 2021
08:19

Jordánský princ Hamzá bin Husajn na video nahrávce tvrdí, že se ocitl v domácím vězení. Podle něj se tak stalo v rámci zásahu krále Abdalláha II. proti svým kritikům.

Stanice BBC v sobotu pozdě večer zveřejnila video, které údajně pořídil 41letý princ v domácím vězení a s pomocí svého právníka ji předal britské vysílací společnosti. Vůči královi - svému nevlastními bratrovi - v ní Hamzá vznesl řadu závažných obvinění a hovořil také o zatýkání, vyhrožování a zastrašování kritiků Abdalláha. „Jakákoli, byť i sebemenší kritika vede k zatýkání,“ říká na videu.

Americký deník The Washington Post dříve informoval o zadržení téměř 20 osob v souvislosti s údajným spiknutím vůči králi Abdalláhovi. Úřady to zatím nepotvrdily, státní agentura Petra pouze informovala o zatčení „z bezpečnostních důvodů“ dvou vysoce postavených mužů a dalších podezřelých.

Princ na videu uvádí, že jej v sobotu ráno navštívil náčelník generálního štábu jordánské armády a sdělil mu, že nesmí opustit dům ani udržovat jakýkoliv kontakt s vnějším světem. Podle svých slov je odstřižen od telefonu a internetu. „Tohle je nejspíše poslední možnost, kdy můžu veřejně promluvit,“ říká na nahrávce.

Důvodem domácího vězení je podle Hamzy to, že osobně kritizoval krále na jednom setkání a že se poté o tomto setkání vyjadřoval kriticky i na sociálních sítích. „Nejsem součástí nějakého spiknutí nebo hanebné organizace či skupiny se zahraniční podporou,“ citovala z Hamzovy nahrávky agentura DPA.

Hamzá je synem v roce 1999 zesnulého krále Husajna a jeho poslední, čtvrté, manželky, Američanky Elizabeth, známé pod královským jménem Núr. Abdalláh, který je Husajnovým nástupcem na trůnu, v roce 2004 odňal Hamzovi titul korunního prince.

mandat ( 4. dubna 2021 18:15 )

Jordansky princ chtel udelat puc, svrhnout sveho nevlastniho bratra, o tom jaksi nepisete.Soucasny kral je nevlastni bratr,ktery nesplnil zavet sveho otce Krale Husejna, ktery, kdyz umiral rekl, ze bude vlada v Jordansku pokracovat dynastii jeho dalsich deti a to soucasny kral, prrvni syn zesnuleho krale Husejna ignoruje.
V royal familii jsou intriky, kral se nestara o svou zemi, sam je pekne vykrmeny, zije si s rodinou v luxusu a na svuj lid kasle.
Asi se tam budou jeste mlatit.

jokol ( 4. dubna 2021 10:39 )

Tak to už musí být vrchol okurkové sezóny, když všechny naše servery přináší tak "důležitou" informaci o domácím vězení jordánského prince!

Zobrazit celou diskusi
Další videa