Čtvrtek 22. duben 2021
Svátek slaví Evženie, zítra Vojtěch
Oblačno, déšť 11°C

Exprezident si odsedí rok ve vězení. Sarkozyho uznal soud vinným z korupce

Autor: ČTK - 
1. března 2021
14:48

Pařížský soud dnes uznal francouzského exprezidenta Nicolase Sarkozyho vinným z korupce a obchodování s vlivem a uložil mu tříletý trest, z toho jeden rok nepodmíněně. Šestašedesátiletý Sarkozy je podle agentury Reuters druhým francouzským prezidentem usvědčeným z korupce v novodobé historii země.

Šestašedesátiletý Sarkozy je podle agentury Reuters po Jacquesu Chirakovi druhým bývalým francouzským prezidentem usvědčeným z korupce v novodobé historii země. Obžaloba pro někdejšího šéfa Elysejského paláce žádala odnětí svobody v délce čtyř let, z toho dva roky podmíněně.

Uplácel soudce

Podle soudu je Sarkozy vinným z pokusu o uplácení soudce a z nedovoleného ovlivňování. V případu jsou dalšími obžalovanými někdejší Sarkozyho advokát Thierry Herzog a bývalý soudce kasačního soudu Gilbert Azibert. Trojice mezi sebou podle francouzské justice uzavřela nekalou dohodu, která byla odhalena díky odposlechům Sarkozyho telefonu v roce 2014.

Sarkozy a Herzog se údajně od Aziberta pokoušeli získat informace o probíhajícím procesu, na oplátku mu nabízeli podporu při kandidatuře na prominentní post v Monaku.

Sarkozy půjde znovu před soud

Sarkozy, který byl prezidentem v letech 2007 až 2012, několika obviněním čelil již v minulosti a další proces ho čeká už tento měsíc. Před soudem má stanout v kauze označované Bygmalion kvůli podezření z ilegálního financování prezidentské volební kampaně v roce 2012. Soud pro vyšetřování závažné trestné činnosti (PNF) také 15. ledna oznámil, že Sarkozyho vyšetřuje v souvislosti s jeho poradenskou činností v Rusku.

Video Andrej Babiš na Primě: Ve Španělsku zatkli muže, který vyhrožoval, že zabije mou rodinu i mě - CNN Prima News

Profesor ( 2. března 2021 14:49 )

No dost by mne zajímalo, který politik a to i ten na komunální úrovni, o těch vrcholových ani nemluvím, to neprovádí. Neohli by novináři nejen z Blesku takového vypátrat a napsat o něm oslavný článek

ingmarie ( 1. března 2021 15:36 )

Na tom se musíme poučit a důsledně to aplikovat . Máme tady dost adeptů , pouze naše policie a justice chrápe a nekoná

Zobrazit celou diskusi
Další videa