Pondělí 1. březen 2021
Svátek slaví Bedřich, zítra Anežka
Polojasno 6°C

Mladá žena demonstrovala s bratrem za svrženou Su Ťij: Zemřela v nemocnici

Autor: ČTK, sova - 
19. února 2021
13:07

V Barmě zemřela mladá žena, kterou minulý týden při demonstraci proti vojenskému převratu z 1. února postřelila policie. Podle agentur o tom informoval její bratr. Jde o první potvrzenou oběť, která přišla o život při nynějších protestech. O případu informuje i americká CNN.

Žena jménem Mya Thweh Thweh Khine, které před několika dny bylo 20 let, utrpěla těžké zranění v hlavním městě Neipyijtu 9. února. Na veřejnost se dostala videonahrávka, na které se ukrývala před zásahem z vodního děla. Spadla ovšem na zem poté, co kulka prorazila motocyklistickou helmu, kterou měla nasazenou na hlavě. Byla převezena do nemocnice a napojena na přístroje, ale lékaři říkali, že není šance, že by se uzdravila.

Stejně jako její bratr patřila mezi stoupence Národní ligy pro demokracii (NLD) bývalé vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij.

Mluvčí armády nepopírá, že ženu postřelili příslušníci bezpečnostních složek, na tiskové konferenci konané tento týden však tvrdil, že byla mezi lidmi, kteří po policistech házeli kameny. Dodal, že začalo vyšetřování případu. Agentura AP ale uvádí, že neexistují nezávislé informace, které by potvrdily, že se žena podílela na násilnostech vůči policistům. V očích ostatních demonstrantů se stala hrdinkou a mučednicí.

Policie nasadila gumové projektily

Armáda 1. února svrhla zvolenou vládu vůdkyně Su Ťij a zabránila tomu, aby se sešel parlament zvolený loni v listopadových volbách. Do demonstrací se od té doby zapojují desítky tisíc lidí, nejpočetnější protesty země zažila ve středu a v Rangúnu i na jiných místech země se konají i dnes.

Tom Andrews, odborník OSN na lidská práva v Barmě, tento týden agentuře AP řekl, že policie se zpočátku ve svých reakcích na „masivní občanský odpor proti převratu“ chovala zdrženlivě, nicméně objevují se případy, kdy proti protestujícím nasazuje gumové projektily, vodní děla i ostrou munici.

Představitelé vojenské junty tvrdí, že listopadové parlamentní volby, které přinesly drtivé vítězství Národní ligy pro demokracii, provázely podvody. Výsledky hlasování potvrdila volební komise, kterou nyní nahradila armáda. Junta tvrdí, že během roku uspořádá nové volby.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa