Sobota 16. leden 2021
Svátek slaví Ctirad, zítra Drahoslav
Oblačno, sněžení -3°C

Schwarzenegger s mečem v ruce: Vpád do Kapitolu přirovnal exguvernér ke Křišťálové noci

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
11. ledna 2021
20:00

K událostem z minulého týdne, kdy dav příznivců dosluhujícího prezidenta Spojených států Donalda Trumpa vtrhl do budovy amerického Kongresu – Kapitol, se na svém twitteru vyjádřil i bývalý guvernér Kalifornie, slavný herec Arnold Schwarzenegger. Ten ve své emotivní řeči připomněl svoje rakouské kořeny a vpád do Kapitolu přirovnal ke Křišťálové noci, protižidovskému pogromu z roku 1938, který vedli nacističtí Němci, uvedl list Daily Mail.

Křišťálová noc svůj název dostala podle střepů z rozbitých oken a výloh z židovských domů, obchodů a synagog, Schwarzenegger pogrom označil za Noc rozbitých skel. 

„Ve středu jsme prožili den rozbitých skel ve Spojených státech. Viděli jsme rozbité sklo oken Kapitolu, ale dav nerozbil jen okna Kapitolu, ne oni rozbili ideje, které jsme brali za samozřejmé. Pošlapali principy, na nichž byla tato země založena,“ prohlásil Schwarzenegger.

Exguvernér se zmínil o dospívání v Rakousku, o tom, jaké to bylo vyrůstat s otcem, který se přidal k nacistům. „I já jsem vyrůstal v zemi, jejíž demokracie byla ukradena,“ uvedl Schwarzenegger. Zavzpomínal na to, jak otce a další jejich sousedy po konci války svírala vina za to, co viděli a udělali, a proto propadli alkoholismu. Schwarzenegger dodal, že jeho otec se domů často vracel opilý a rodinu bil.

Schwarzenegger: Trump je nejhorší prezident

Ujistil Američany, že demokracie v téhle zkoušce obstojí, vyzval je ale, aby se sjednotili za Joem Bidenem, demokratickým nastupujícím prezidentem. Schwarzenegger zdůraznil, že je třeba, aby se všichni lidé zodpovědní za vpád do Kapitolu zodpovídali za své činy. „I když jsem byl událostmi otřesen, asi tak jako my všichni, věřím, že to překonáme a budeme díky tomu, že chápeme, co můžeme ztratit, silnější,“ prohlásil herec.

Schwarzenegger se dokonce nechal slyšet, že „prezident Trump je zkrachovalým vůdcem. Do dějin vstoupí jako nejhorší prezident všech dob“. Herec se nikdy netajil tím, že vyrůstal s násilnickým otcem, neskrýval ani fakt, že jeho otec se přidal k nacistům, krátce před nebo po anšlusu Rakouska. Jen zřídka ale Schwarzenegger mluví o tom, jaký to na něj mělo emoční dopad. Svého otce a další Rakušany, kteří bojovali za nacistické Německo, popsal jako muže zničené fyzicky i psychicky.

Lži a nesnášenlivost

„Tohle jsem ještě nikdy takhle veřejně nesdílel, je to velmi bolestivá vzpomínka. Můj otec tak jednou dvakrát týdně chodil domů opilý, řval na nás, mlátil nás, děsil naši matku,“ řekl Schwarzenegger. „Úplně jsem mu to nezazlíval, soused dělal totéž, stejně se chovali i další, viděl jsem to na vlastní oči. Trpěli, nejen fyzickou bolestí od šrapnelů, co jim zůstaly v těle, ale také psychicky kvůli tomu, co viděli nebo čeho se za války dopustili,“ hercův otec Gustav Schwarzenegger byl zraněn na východní frontě v roce 1942.

„Vzestup nacismu byl založen na lžích, na lžích a nesnášenlivosti. Jsem z Evropy, a tak jsem z první ruky viděl, jak se tohle může vymknout kontrole,“ Schwarzenegger přidal srovnání 30. let minulého století v Rakousku a současné Ameriky. „Prezident Trump se snaží zvrátit výsledky spravedlivých voleb, usiloval o převrat, který vyvolal tím, že lidi klamal a lhal jim,“ pokračoval herec. „Mému otci a sousedům také lhali… vím, kam to vedlo.“

Americkou demokracii rovněž přirovnal k oceli meče, který používal ve filmech o Barbarovi Conanovi. „Čím více se kalí, tím silnější je,“ uvedl se zmíněným mečem v ruce. Přestože stejně jako Trump patří k republikánům, Američan požádal lidi, aby se sjednotili za Bidenem.

Schwarzenegger a Trump

V minulosti sice prohlašoval, že on a Trump jsou přátelé. V roce 2003, když se Schwarzenegger ucházel o guvernérské křeslo, ale odmítl Trumpovu finanční podporu. V roce 2016 naopak Trumpa nepodpořil Schwarzenegger, a to hlavně kvůli tomu, že Trump popírá klimatické změny. V roce 2020 se zase herec nechal slyšet, že by s radostí sloužil v Bidenově administrativě, kdyby o to byl požádán.

Video Co bude s Trumpem? Možná vlastní reality show, říká analytik - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Další videa
Články odjinud