Sobota 27. dubna 2024
Svátek slaví Jaroslav, zítra Vlastislav
Polojasno 14°C

„Vyhlaste stav klimatické nouze,“ apeluje na politiky šéf OSN. A připomínka v Česku

Autor: ČTK, Mii - 
12. prosince 2020
20:35

Generální tajemník OSN António Guterres dnes apeloval na světové lídry, aby ve svých zemích vyhlásili stav klimatické nouze a pomohli tak urychlit kroky, které by zabránily katastrofálním důsledkům globálního oteplování. Na virtuálním klimatickém summitu, který pořádá Británie, vystoupil mimo jiné čínský prezident Si Ťin-pching. Zvolený americký prezident Joe Biden na twitteru potvrdil, že USA se po jeho nástupu do Bílého domu v lednu opět připojí k pařížské dohodě o klimatu. Podpis tohoto dokumentu si dnes připomínají i desítky budov po celém Česku.

„Lze vůbec ještě popírat, že čelíme mimořádné nouzové situaci? Proto tu dnes lídry na celém světě vyzývám, aby vyhlásili stav klimatické nouze do té doby, než jejich země dosáhnou uhlíkové neutrality,“ řekl šéf OSN podle agentury Reuters. Upozornil rovněž na fakt, že peníze investované do zotavení ekonomik poznamenaných pandemií koronaviru pořád častěji míří do odvětví spojených se spotřebou fosilních paliv a nikoli tam, kde se využívají obnovitelné zdroje energie.

„Je to nepřijatelné. Biliony dolarů, které jsou potřeba na zotavení po pandemii covidu, jsou peníze, které si půjčujeme od budoucích generací. Nemůžeme tyto zdroje využít k tomu, abychom dál pokračovali v krocích, které zatíží příští generace břemenem dluhu na zničené planetě,“ dodal.

Papež František a jeho velký slib

Na jednodenním summitu vystoupilo sedm desítek šéfů států a vlád z celého světa. S napětím se čekalo zejména na projevy státníků z Indie, Japonska nebo Číny, tedy zemí, které patří k velkým producentům emisí. Zástupce USA mezi vystupujícími nebyl, zvolený americký prezident Biden ale na twitteru potvrdil, že se USA pod jeho vedením už za 39 dní opět připojí k pařížské klimatické dohodě. „Sjednotíme svět, abychom dokázali výrazněji a rychleji pokročit vpřed a rázně řešit klimatickou krizi,“ napsal příští šéf Bílého domu.

Čínský prezident podle agentury Reuters slíbil do deseti let snížení emisí CO2 v poměru k HDP o 65 procent. Do roku 2030 by podle něj mělo 25 procent spotřebované energie pocházet z obnovitelných zdrojů. Indický premiér Naréndra Módí řekl, že jeho země do roku 2022 zvýší kapacitu obnovitelných zdrojů na 175 gigawatt, do roku 2030 by to mělo být už 450 gigawatt. Podle něj je Indie na dobré cestě ke splnění závazků vyplývajících z pařížské klimatické dohody, přijaté právě před pěti lety.

Ambicióznější chce být i nejmenší stát světa - Vatikán. Papež František na summitu slíbil, že církevní stát bude mít do roku 2050 nulovou uhlíkovou stopu.

Modro-zelená na ministerstvech 

Pařížská dohoda dnes rezonuje také Českem. Země si připomíná pět let od podpisu dokumentu, řada institucí se proto zahalila do modro-zelené barvy. „Kramářova vila spolu s dalšími budovami po celé ČR svítí barvami naší planety. Připomínáme tak 5. výročí uzavření Pařížské klimatické dohody. Jejím hlavním cílem je udržení nárůstu průměrné globální teploty pod hranicí 2 °C, abychom zabránili katastrofálním dopadům oteplování,“ píše na svém účtu Úřad vlády ČR.

„Dnes si připomínáme, jak moc je klimatická agenda důležitá aneb páté výročí Pařížské dohody. Nemáme vyhráno, ale bojujeme,“ uvádí ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) s odkazem na svůj resort.

Podobně hovoří šéf diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD). „Zelená a modrá jsou barvy země, proto je do nich dnes na oslavu pátého výročí podpisu pařížské dohody o klimatu nasvícen Černínský palác. Jsem rád, že jsme se dohodli na dosažení klimatické neutrality EU do roku 2050,“ napsal na twitteru. 

Lubomír Babáček ( 12. prosince 2020 23:43 )

Elity začínají čím dál hlasitěji volat po nutnosti vyhlášení nouzových stavů pod různými smyšlenými záminkami ať již o zde zmiňovaném globálním oteplováním, či současné koronavirové epidemii. Jde ale pouze o jedno, sebrat lidstvu svobodu a tímto způsobem mají vlády zemí neomezené a právně podložené možnosti, jak toho dosáhnout bez možnosti se ústavně bránit. Prostě samé příkazy, zákazy, opatření a bůhvíco ještě a lidstvo se časem unaví a otupí a po delší době těchto nouzových stavů už to budeme obecně brát jako běžná norma a nutnost pokračovat v tomto duchu dokud nebudeme slepě a odevzdaně plnit nesmyslné kroky vládnoucích elit. Takže teď čekejte další a další vlny pandemie a různých hrozeb až do doby nového uspořádání světa, kde bude vše podřízeno jedné ideologii několika málo odporně bohatých lidí.

frantacizek ( 12. prosince 2020 20:47 )

Zobrazit celou diskusi