Sobota 23. leden 2021
Svátek slaví Zdeněk, zítra Milena
Zataženo, déšť se sněhem 5°C

Končící Trump rozdával výpovědi: Pentagonu už nebudou radit Albrightová ani Kissinger

Autor: ČTK - 
26. listopadu 2020
22:15

Americký prezident Donald Trump pokračuje necelé dva měsíce před koncem svého mandátu v personálních změnách na ministerstvu obrany. Podle zdrojů časopisu Foreign Policy zbavil funkce několik vysoce postavených činitelů z Odboru obranné politiky (DPB), což je externí poradní orgán ministerstva. Mezi nimi byla například Madeleine Albrightová, česká rodačka, jež byla první ženou, která stála v čele americké diplomacie v letech 1997 až 2001. Zprávy o personálních změnách následně potvrdilo i ministerstvo.

„Můžeme potvrdit, že v rámci dlouho zvažovaných změn bylo odvoláno několik členů Odboru obranné politiky na ministerstvu obrany. (...) Brzy přijdeme s oznámeními o nových členech odboru,“ řekl jeden z činitelů ministerstva.

Kromě Albrightové v orgánu již nebude působit například někdejší bezpečnostní poradce prezidenta Richarda Nixona Henry Kissinger, bývalá vysoce postavená členka zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů Jane Harmanová nebo bývalý šéf republikánské většiny v dolní komoře Kongresu Eric Cantor.

„Jsem vděčný odcházejícím členům odboru, z nichž někteří sloužili dekády. Těšíme se na jmenování nových členů s tím, jak připravujeme ministerstvo na soupeření velmocí,“ řekl dnes dočasný ministr obrany USA Christopher Miller, jehož do funkce jmenoval Trump před několika týdny místo Marka Espera.

Po Esperově propuštění Trump nahradil rovněž řadu činitelů na dalších vysokých pozicích v Pentagonu, změny provedl i na ministerstvu vnitřní bezpečnosti. Krok vyvolal mezi některými pozorovateli otázky ohledně toho, k čemu mají náhlé výměny ke konci volebního období směřovat.

Byli „problémoví“ dlouho, Trump chtěl své lidi

Podle zdrojů Foreign Policy se Trumpova administrativa snažila odbor personálně obměnit již delší dobu a nahradit dosavadní členy osobnostmi blízkými Trumpovi. S krokem však nesouhlasil mimo jiné Esper, který chtěl zachovat kontinuitu v poradním orgánu.

Odbor se v posledních měsících zabýval formulací strategie USA vůči Číně, přičemž někteří republikáni naznačovali, že jeho členové nezastávají názory současné administrativy. Ta vůči Pekingu prosazuje tvrdý postoj, který vedl k významnému zhoršení vztahů obou velmocí. Albrightovou a několik dalších osob do odboru dosadil v roce 2011 tehdejší demokratický prezident Barack Obama.

Podle Foreign Policy je nejasné, proč se Trump ke kroku odhodlal až v závěru svého mandátu.

Jako o možných nových členech orgánu se hovoří například o bývalém předsedovi Sněmovny reprezentantů a blízkém Trumpovu spojenci Newtu Gingrichovi či o ministryni zahraničí za vlády republikána George Bushe mladšího Condoleeze Riceové.

Video Trump ve volební den: Prezident přišel poděkovat do volebního štábu - Reuters

sekebo ( 27. listopadu 2020 03:22 )

Kačere Donalde Trumpeto, Game is over, běž si zapinkat golf, skoč si do solárka, Melánia ti zatím nachystá papíry k rozvodu a buď rád, že to s tebou tak dlouho vydržela. Šílení lidi dělají šílené věci, tak ať už je to co nejrychleji za námi. Jinak Albrightové nesaháš ani po kotníky.

pavel45 ( 26. listopadu 2020 22:47 )

Jak je možné, že ta krvelačná vražedkyně Albrightová byla ještě na takovém postu? Té se měl Trump zbavit již dávno. Ta zničila Srbsko, nechala střílet do dětí, zničila tisíce životů. A vožralej Havel tomu říkal humanitární bombardování. Jedubaba, pane prezidente, tu jste měl nakopat hned na začátku.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud