Neděle 29. listopad 2020
Svátek slaví Zina, zítra Ondřej
Oblačno 2°C

Trump se po týdnu ukázal před novináři. A v Georgii konečně přepočítali hlasy, Biden dál vede

Autor: ČTK - 
20. listopadu 2020
23:30

Americký prezident Donald Trump dnes poprvé od minulého pátku předstoupil před zástupce médií, ti však ani tentokrát nedostali odpovědi na otázky ohledně bezprecedentního povolebního dění. Po projevu o iniciativě týkající se cen léků šéf Bílého domu odešel z místnosti pro tiskové konference, aniž by reagoval na jediný dotaz. Demokrat Joe Biden zůstal vítězem prezidentských voleb ve státu Georgia i po ručním přepočtu všech hlasů, který vzhledem k těsnému rozdílu místní úřady musely uspořádat. Podle agentury Reuters to oznámil státní tajemník jihovýchodního státu, republikán Brad Raffensperger.

Scénář byl takřka totožný jako před týdnem, kdy Trump na zahradě Bílého domu komentoval epidemickou situaci ve Spojených státech a zprávy o potenciální vakcíně na covid-19. I tentokrát po úvodním prezidentově projevu promluvili další představitelé vlády, načež hlava státu za pokřiku novinářů odešla z pódia.

Páteční „zpravodajská konference“ se týkala nových opatření s cílem snížit ceny léků, Trump nicméně v jistých momentech odkazoval i na prezidentské volby. Prohlásil například, že byl během kampaně terčem „negativní reklamy“ velkých farmaceutických firem. Následně řekl, že vyhrál a dodal: „Ale to víte, to se dozvíme. Skoro 74 milionů hlasů.“

Kandidáta Demokratické strany Joea Bidena ovšem volilo o několik milionů Američanů více a bývalý viceprezident byl už před skoro dvěma týdny respektovanými médii označen za vítěze souboje o Bílý dům. Trump stále porážku odmítá uznat, zatímco jednotlivé americké státy už začínají výsledky potvrzovat, a jeho administrativa nespolupracuje s Bidenovým týmem, což komplikuje beztak složitý proces nástupu nové vlády.

Video Co „vyvede“ Trump a proč má za čtyři roky šanci na úspěch? Expert o výměně v Bílém domě i politice Bidena - Blesk

Krátce před prezidentovým dnešním vystoupením před novináře předstoupila i Trumpova mluvčí Kayleigh McEnanyová, přičemž podle televize CNN šlo o její první brífink od začátku října. I ona zdůraznila, že Trumpa volil mimořádně vysoký počet Američanů, a prohlásila, že Trumpovi před čtyřmi lety nebylo dopřáno „spořádané předání moci“.

Zmatečné potvrzení přepočtu hlasů v Georgii

A oficiální potvrzení výsledku v Georgii provázely jisté zmatky, neboť Raffenspergerův úřad dnes nejprve v tiskové zprávě oznámil, že „certifikace“ voleb byla dokončena, záhy však uvedl, že proces ještě probíhá.

„Audit potvrdil, že původní strojové sčítání hlasů přesně označilo vítěze voleb,“ konstatoval už ve čtvrtek večer místního času (po půlnoci na dnešek SEČ) Raffensperger. „Stejně jako další republikáni jsem zklamaný, že náš kandidát nezískal hlasy volitelů v Georgii,“ poznamenal pak a dodal, že je hrdým podporovatelem Trumpa. „Žiju podle hesla, že čísla nelžou. Jako státní tajemník mám za to, že jsme dnes předložili přesná čísla,“ dodal.

Trapas Trumpova dvorního právníka: Zpocený Giuliani nechtěně odhalil, že si barví vlasy

Biden podle původních výsledků vedl o asi 14.000 hlasů, po přepočtu se jeho náskok snížil na 12.670 hlasů. Přezkum tak změnil původní celostátní výsledky o zhruba 0,1 procentního bodu ve prospěch Trumpa.

„Proces přepočítávání jednoduše potvrdil to, co už jsme věděli: voliči v Georgii si vybrali za svého dalšího prezidenta Joea Bidena,“ komentovala vývoj mluvčí Bidenovy kampaně.

Tým prezidenta Trumpa však nadále tvrdí, že mezi spočítanými hlasy byla řada podvodných lístků, ačkoliv to místní volební činitelé odmítají. Trump a jeho lidé přepočet kritizovali a požadovali, aby se znovu zkontrolovaly podpisy na všech lístcích zaslaných poštou, kterých je asi 1,3 milionu. Zároveň žádali, aby stát do té doby sčítání hlasů neuzavíral.

Razítko na výsledky voleb musel Raffensperger dát do pátečních 17:00 místního času (23:00 SEČ). Za normálních okolností by proces certifikace příliš pozornosti nepřitahoval, letos jej ale sledují novináři po celém světě. Okolo poledne východoamerického času se objevila informace, že Georgia už Bidenovo vítězství potvrdila, Raffenspergerův úřad ale asi po hodině vydal opravenou tiskovou zprávu v níž uvedl, že certifikace stále probíhá.

Ani dnešní certifikace nemusí v Georgii znamenat tečku za prezidentskou volbou, neboť Trump může vzhledem k těsnému odstupu od Bidena požádat o další přepočet. Ten by se na rozdíl od toho prvního prováděl na čtecích strojích. Trump má na předložení žádosti čas do úterních 17:00 místního času (23:00 SEČ).

Georgia je jedním ze států, kde mají většinu v místním zákonodárném sboru republikáni. Trump tam přitom stále útočí na legitimitu hlasování, čímž se snaží zabránit tomu, aby stát prohlásil za uzavřené výsledky voleb. Prezidentovi právníci totiž doufají, že by následně mohli skrze tamní parlament zkusit ovlivnit výběr takzvaných volitelů, kteří o příštím prezidentovi formálně rozhodují. Podle právních expertů má však tato taktika mizivou šanci na úspěch.

Podle propočtů amerických i světových médií získal Trump 232 hlasů ve sboru volitelů, zatímco Biden 306. K vítězství mu pomohlo i 16 volitelů z Georgie, kde demokrat zvítězil naposledy v roce 1992. Hlasování volitelů, které potvrdí nového prezidenta Spojených států, je na programu 14. prosince.

flesch2z ( 21. listopadu 2020 15:24 )

Vyhrál Trump a basta. Teď je nutné od těch všech pseudo demáků vyčistit svět.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud