Středa 25. listopad 2020
Svátek slaví Kateřina, zítra Artur
Oblačno 3°C

Trump stahuje vojáky z Afghánistánu přes obavy expertů. Co na to spojenecké Česko?

Autor: ČTK - 
18. listopadu 2020
11:00

Americký prezident Donald Trump se chystá snížit počet amerických vojáků v Afghánistánu na 2500 ze stávajících asi 4500 ještě před svým odchodem z funkce, jenž má nastat 20. ledna. Z Iráku pak stáhne 500 vojáků, zůstane jich tam tedy 2500. Podle agentury Reuters to oznámil dočasný šéf Pentagonu Christopher Miller. Trumpův bezpečnostní poradce Robert O'Brien dodal, že prezident doufá v návrat všech vojsk do USA z obou zemí do května příštího roku.

Trump v minulosti tvrdil, že nařídí kompletní stažení jednotek již do letošních Vánoc. Řada vysoce postavených vojenských činitelů přitom prosazuje pomalejší návrat amerických vojáků. Podle kritiků totiž mohou unáhlené kroky ohrozit už tak oslabenou bezpečnostní situaci v Afghánistánu a uškodit mírovým rozhovorům, které vede afghánská vláda s povstaleckým hnutím Tálibán.

Dočasný šéf Pentagonu Christopher Miller v úterý prohlásil, že oznámený krok „je v souladu s našimi plány a strategickými cíli“. Krátce po Millerově prohlášení varoval Trumpův blízký spojenec a šéf republikánské senátní většiny Mitch McConnell před jakýmikoli velkými změnami v americké obranné a zahraniční politice v příštích měsících, včetně rozhodnutí ohledně stahování vojsk z Afghánistánu a Iráku.

Snížený počet vojáků by měl být podle Millera v obou zemích již k 15. lednu, tedy jen pět dní předtím, než do prezidentského úřadu nastoupí demokrat Joe Biden.

Vojenskou účast snižují i Češi

Stahování amerických vojsk z Afghánistánu začalo po podepsání mírové dohody mezi Spojenými státy a Tálibánem na začátku letošního roku. USA se zavázaly, že přivedou všechny svoje jednotky zpět do 14 měsíců a že odejdou i vojáci ostatních zemí NATO včetně Česka, které v Afghánistánu rovněž působí. Ministr obrany ČR Lubomír Metnar (za ANO) připomněl, že česká účast se bude snižovat pomaleji: letos jde o 390 vojáků, v dalších dvou letech až 205.

V Kábulu by zároveň měla působit v počtu do 20 lidí i nadále jednotka Vojenské policie, která má na starosti ochranu českého velvyslanectví, vyplývá z vládního plánu vojenských misí, s nímž v září souhlasila Poslanecká sněmovna. V Iráku se podle odsouhlaseného plánu misí sníží počet vojáků ze současných 110 na 80. Česko se v něm zaměřuje na výcvik policistů a specialistů bojujících proti zbraním hromadného ničení.

Tálibán na oplátku za stahování vojsk slíbil, že nedovolí svým členům a ani žádným jiným organizacím využívat afghánské území k útokům na USA a jejich spojence.

Někteří američtí a afghánští činitelé však tvrdí, že Tálibán stále udržuje vazby na teroristickou síť Al-Káida, což byl důvod, proč USA podnikly do Afghánistánu v roce 2001 po teroristických útocích z 11. září vojenskou intervenci. Řada z nich proto Trumpa nabádá, aby v zemi ponechal stávajících asi 4500 vojáků.

Alucard ( 18. listopadu 2020 15:07 )

Nechte konečně ty prašivce Talibánu. Z týhle diry nikdy nic dobrého nepřišlo.

CAVESMAN ( 18. listopadu 2020 12:45 )

proč radši nebrání naše hranice ? P říliv ne§grů je citelnější-to jako vládě nevadí ?

Michal Michal ( 18. listopadu 2020 11:34 )

Metnar to zvládne sám , bude mít nové kanóny ...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud