Metnar hrozí demisí a chce nová děla. Dá za ně armáda Francouzům šest miliard?

Autor: ČTK - 
4. června 2020
06:32

Ministerstvo obrany chce koupit nová děla pro armádu od francouzské společnosti Nexter. Za 52 děl Caesar by mělo zaplatit asi šest miliard korun. ČTK to v rozhovoru řekl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Ministerstvo obrany už tento týden firmu oslovilo, první předběžné konzultace jsou naplánovány na přelom června a července. Smlouva by mohla být podepsána do konce roku. Metnar také řekl, že pokud by se měly rozpočtové škrty výrazně dotknout výdajů na armádu, podobně jako v minulosti, z vedení resortu by chtěl odejít. Bojí se stejného zastavení modernizace armády, ke kterému došlo po hospodářské krizi.

Obrana při nákupu využije výjimku ze zákona o zadávání veřejných zakázek na nákup vojenského materiálu. Nyní používané samohybné houfnice DANA ministerstvo ponechá v mobilizačních rezervách, s jejich prodejem nepočítá.

Modernizace armádního dělostřelectva patří mezi hlavní armádní projekty, o pořízení nových děl ministerstvo mluví několik let. Nahradit chce děla, která neodpovídají požadavkům NATO na dostřel i na ráži, kterou spojenci používají.

Podepsat nákup chce Metnar ještě letos

Podle Metnara francouzská děla vyšla jako nejlepší volba, která odpovídá požadavkům vojáků a jsou zároveň nejlevnější ze zvažovaných zbraní. „Jasně se ukázalo, že na základě stěžejních asi 80 technických parametrů, které se hodnotily, nejlépe vyšel Caesar od francouzské firmy Nexter,“ řekl ministr. Koupi už v květnu odsouhlasilo kolegium ministra obrany. Ministerstvo proto nebude při nákupu vypisovat výběrové řízení a francouzského výrobce osloví přímo. Takový postup mu umožňuje zákon o zadávání veřejných zakázek.

Ministerští úředníci nyní musí projekt zaregistrovat na ministerstvu financí a začne s Nexterem vyjednávat o ceně. Podle předběžných informací by cena měla být asi šest miliard korun včetně DPH, tedy asi 105 milionů korun za jedno dělo. Vojáci by je měli dostat v letech 2022 až 2026. „Pokud vše dobře proběhne, do konce roku bychom chtěli mít podepsanou smlouvu,“ řekl Metnar. V ceně by měla být zahrnuta munice, školení či výcvikové simulátory.

Francouzská děla jsou nejlevnější

Ministerstvo posuzovalo osm možných dodavatelů, podle Metnara firma Nexter nabídla nejlevnější produkt. Ministr poznamenal, že některé z nabízených zbraní byly až o polovinu dražší. Do nejužšího výběru se dostalo i slovenské dělo Zuzana, které Metnar označil za velmi dobrý zbraňový systém. Francouzská konkurence ho ale porazila cenou, dostřelem i použitou municí.

Právě dostřel označil Metnar za jeden z důležitých parametrů. NATO požaduje dostřel minimálně 40 kilometrů, Caesar je schopen podle ministerstva obrany se speciální municí dostřelit do 55 kilometrů, se standardní municí 42 kilometrů. Současné DANY dostřelí asi 20 kilometrů.

Důležitou skutečností při rozhodování ministerstva obrany bylo, že Caesar může Nexter zabudovat na podvozky od kopřivnické automobilky Tatra Trucks, jejíž výrobky už armáda využívá. Zapojení českého obranného průmyslu do tendru je podle Metnara jedním z podmínek spolupráce. Podle představ ministerstva by byla ve Francii vyrobena dělostřelecká nástavba, kompletace na podvozky by se pak dělala v ČR.

Pořizovaná děla budou součásti těžké brigády, jejíž vybudování ministerstvo slíbilo Severoatlantické alianci do konce roku 2026.

Nyní používané DANY bude chtít armáda ponechat v modernizačních zálohách. Důvodem jsou i nemalé zásoby munice, které armáda má. Vzhledem k jiné ráži v NATO ji nebude moct u nových děl použít.

Ministra štvou desítky let staré stroje

Modernizace armády se podle ministra nesmí zastavit a nesmí se opakovat scénáře, kdy se v krizi nejprve šetřilo na výdajích na obranu. Připomněl důsledky předchozí hospodářské krize, kdy se rozpočet ministerstva obrany výrazně snižoval a rozvoj armády se zastavil.

Kvůli tehdejším škrtům si armáda stěžuje na výrazné podfinancování, kvůli kterému stále používá desítky let starou techniku. Po zhoršení bezpečnostní situace ve světě se Česko snaží armádu modernizovat, ministerstvo obrany proto nakupuje techniku za desítky miliard korun. Spojencům z NATO ČR slíbila, že do roku 2024 bude vydávat na svou obranu dvě procenta ze svého HDP, na příští rok vládní koalice slíbila dosažení hranice 1,4 procenta HDP. V posledních měsících ale někteří politici nutnost dodržení závazku vůči NATO zpochybňovali, peníze by podle nich bylo lepší investovat do jiných oblastí.

Nestojí mi to za to, hrozí

Situaci zkomplikovala pandemie koronaviru a její dopady na ekonomiku. Metnar připomněl, že ministerstvo obrany již kvůli předpokládaným ekonomickým důsledkům vrátilo do státního rozpočtu 2,9 miliardy korun, ministerstvo se tak podle něj zachovalo odpovědně a solidárně. Zdůraznil, že peníze uvolnilo tak, aby se úspory nedotkly strategických vyzbrojovacích projektů, tedy například nákupu pásových bojových vozidel pěchoty, děl nebo raketového kompletu SHORAD.

Podle Metnara bude mít současná krize na ministerstvo obrany určitý dopad. Zdůraznil ale, že se nemohou opakovat předchozí scénáře, kdy se v prvním místě škrtalo v rozpočtu ministerstva obrany. Modernizace armády se podle něj nemůže zastavit. Chce proto udělat maximum, aby se tak nestalo. „Nemám žádnou jinou ústupovou variantu a tady s tímto já tam (na vyjednávání o rozpočtu) půjdu. Celý život jsem si budoval nějaké renomé a nebyl bych u toho, kdyby to mělo mít špatný vývoj. A to říkám se vší zodpovědností, to mi nestojí za to,“ řekl ministr.

Aby byla podle něj zajištěna obranyschopnost České republiky a modernizace armády, nemohou nastat razantní škrty. Zdůraznil, že předchozí krize dokázala, že omezení rozpočtu má následně dlouhodobý devastační dopady na armádu.

Metnar ocenil podporu, kterou premiér Andrej Babiš (ANO) nedávno modernizaci armády vyslovil. Boj o výdaje na obranu je ale podle ministra záležitostí ministerstva obrany.

Odchod už jednou s Babišem řešil

Sekci, která má na ministerstvu na starosti vyzbrojování, v současné době vede jako pověřený náměstek Lubor Koudelka. Ministerstvo na začátku roku vypsalo výběrové řízení, ve kterém by měl být nalezen řádný náměstek. Jeho výběr podle Metnara zbrzdila koronavirová krize. Nyní ministerstvo připravuje sestavení výběrové komise, která vybere z přihlášených kandidátů. S prací pověřeného náměstka Koudelky je Metnar spokojen. „Odvádí kvalitní práci a je tam zlepšení komunikace s poslanci,“ řekl.

Koudelka sekci vede od února, kdy na tuto pozici rezignoval Filip Říha. Ten odešel poté, co ministerstvo obrany čelilo kritice kvůli zakázce na nákup pasivních sledovacích systémů. Kritikům vadilo, že ministerstvo vládě předložilo nižší cenu, než za jakou byly systémy nakonec pořízeny. Říha odmítl, že by v této záležitosti pochybil a že by nedodržel zákon. Odchod zdůvodnil mediálním tlakem na ministerstvo.

Tehdejší události kritizoval nyní i Metnar. Ministerstvo podle něj čelilo „mediální masáži“ a bylo zatahováno do konkurenčního boje. „Byl jsem z toho už tak znechucen, že jsem premiérovi nabídnul rezignaci, protože to nemělo obdoby. Napsal jsem mu, že jsem připraven rezignovat, protože už toho mám dost. Stačilo slovo a jel jsem s rezignací na úřad vlády,“ řekl ČTK.

Video Metnar chce pro armádu moderní vybavení. Ne jen pomáhat a pak čelit škrtům - abl

zdenek43 ( 5. června 2020 13:47 )

aaaa dalsi miliardy vtahu ..... NO NEKDE MUSI soudruzi NAVIC vydelat za "Starost o spodinu - spodnich 10 milionu obcanu v CR" ..... a TO JSOU P R O V I Z E !!!!!!!

priklad - soudruzi z CSSD - PANDURY - v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (ČSSD) schválila nákup 199 transportérů (a opce na 40 dalších) za 20,8 miliardy korun. ... Rakouská firma vyplatila lobbistům za jejich služby min. provizi ve výši 7 % ceny zakázky (cca 1,4 miliardy Kč).

joooo jinak - Poslanecká sněmovna schválila zvýšení letošního schodku státního rozpočtu na 300 miliard korun. Důvodem zvýšení jsou dopady epidemie koronaviru. Sněmovna loni v prosinci původně schválila rozpočet se schodkem 40 miliard korun, který ale nedávno ve zrychleném režimu zvýšila na 200 miliard. Nyní ho na návrh vlády zvýšila o dalších 100 miliard korun. Rozpočet nyní dostane k podpisu prezident....... A VESE DALLLLLLL UTRACIME - VYHAZUJEME PRACHY OKNEM - Ministerstvo financí bude letos potřebovat na financování státního dluhu 410,6 miliardy ... Schodek rozpočtu může být až 500 miliard, připustila Schillerová ......

flesch2z ( 4. června 2020 19:41 )

Tak okamžitě z vlády vypadni Metnare, vyděrači ve vládě nemají so pohledávat!

hayena ( 4. června 2020 10:22 )

Pro Boha, po kom chce střílet? A ještě z děla?

MirdaKradousek ( 4. června 2020 09:14 )

to je snad vtip?Kolik stála modernizace Dany?A už budem kupovat nové?Vyhazování peněz!!!!!

kukuku ( 4. června 2020 08:54 )

A po kom budou střílet ? Špuntovky by stačily.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud