Čtvrtek 24. září 2020
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno, déšť 22°C

Zoufalí lidé hledají příbuzné v troskách i na sítích. Ulice Bejrútu vypadají jako po válce

Aktualizováno -
5. srpna 2020
18:15
Autor: ČTK - 
5. srpna 2020
14:20

Den po mohutné explozi v libanonském hlavním městě, která si vyžádala 135 mrtvých a tisíce zraněných, se obyvatelé Bejrútu seznamují s rozsahem zkázy, píše agentura AP. Vyprošťovací práce pokračují a mnozí lidé stále pátrají po svých blízkých a žádají o pomoc na sociálních sítích. Z přístavu, kde k výbuchu došlo, dál stoupá kouř.

Hlavní ulice v centru města jsou plné trosek a poškozených aut.  Mnozí se stále pohřešují, jejich příbuzní na sociální sítích žádají o informace, které by mohly vést k jejich nalezení. Na instagramu vznikla stránka s fotografiemi pohřešovaných, která má pomoci při pátrání. Rozhlasoví hlasatelé celou noc četli jména zraněných či pohřešovaných. Mnozí obyvatelé Bejrútu, jejichž domy byly poškozeny, se nastěhovali ke svým přátelům. Řada z nich si zranění podle AP ošetřila sama, protože nemocnice jsou přeplněné.

Exploze zdevastovala v Bejrútu přístav i široké okolí.Exploze zdevastovala v Bejrútu přístav i široké okolí. | Reuters

Nemocnice byla poškozena, pacienti umírali

Libanon se potýká s vážnou ekonomickou krizí, kterou provázejí hromadné protesty. Nemocnice také čelí nárůstu pacientů s koronavirem. Panují proto obavy, že s příchodem zraněných do nemocnic se nemoc může začít více šířit.

Univerzitní nemocnice sv. Jiří, která patří k hlavním soukromým klinikám v Bejrútu a léčila pacienty s covidem-19, byla ve středu kvůli vážnému poškození uzavřena. Tamní lékař AP sdělil, že exploze zabila 16 pacientů a rovněž zdravotníků, kteří tam pracovali, včetně čtyř zdravotních sester.

Pravděpodobný viník je dusičnan amonný

Ministr vnitra Muhammad Fahmí uvedl, že výbuch patrně způsobila exploze více než 2700 tun dusičnanu amonného, který byl uložen ve skladu poté, co byl zkonfiskován z jedné obchodní lodi v roce 2014. Dusičnan amonný se často využívá v hnojivech, jako dezinfekční prostředek vody a díky oxidačním vlastnostem také v pyrotechnice.

 

Podle AP nejsou žádné důkazy, které by nasvědčovaly tomu, že výbuch byl výsledkem útoku. Agentura AP s odvoláním na videozáznamy napsala, že neštěstí patrně předcházel nedaleký požár, který zřejmě způsobil hlavní explozi, když zasáhl vedlejší budovu.

Bezpečnostní složky přístav a okolí uzavřely a na místo přijely buldozery, které odklízejí trosky. Mladý muž prosil vojáky, aby mu umožnili vstoupit a hledat svého otce, který se od výbuchu pohřešuje. Následně byl poslán k úředníkovi, který si zapsal jeho údaje.

Panují obavy z nárůstu množství lidí bez domova

Vojáci a příslušníci civilní obrany mezitím ve vážně zasažené čtvrti Achrafía odklízeli trosky a pátrali po možných přeživších. Nejméně jeden muž tam byl podle AP zaklíněn v troskách spadlého domu. Dobrovolníci mu poskytovali kyslík, zatímco ostatní se mu snažili vyprostit nohu.

Výbuch připravil mnohé o střechu nad hlavou v době, kdy mnoho Libanonců ztratilo práci a životní úspory vzhledem k měnové krizi. Podle AP proto panují obavy z nárůstu množství lidí bez domova. Otázkou také je, jak bude zajištěn dovoz důležitého zboží, jelikož exploze zdevastovala klíčový přístav. Záběry z dronů podle AP zachytily zničená sila s obilím, jejichž obsah byl rozmetán po zemi sežehlé výbuchem. Podle libanonského ministerstva ekonomiky a obchodu ale země má dostatek obilí pro okamžitou potřebu a další hodlá dovézt.

Premiér Hasan Dijáb v televizním projevu požádal další země a přátele Libanonu o pomoc a aniž by komentoval příčinu neštěstí, prohlásil, že viníci budou postaveni před spravedlnost. Pomoc Libanonu již přislíbila řada zemí včetně České republiky.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud