Sobota 26. září 2020
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Zataženo, déšť 16°C

„Zloději!“ Boháči Bezos a Zuckerberg pod palbou při grilování Googlu a dalších gigantů

Aktualizováno -
30. července 2020
12:32
Autor: ČTK - 
29. července 2020
21:26

Ostrým útokům ze strany zákonodárců přes pět hodin ve středu čelili šéfové společností Amazon, Apple, Google a Facebook při slyšení v právním podvýboru Sněmovny reprezentantů pro antimonopolní záležitosti. Ti je přirovnávali ke lhářům, tyranům nebo zrádcům ve snaze dokázat, že je nejvyšší čas zakročit proti jejich technologickým impériím.

Šéfové Facebooku (Mark Zuckerberg), Amazonu (Jeff Bezos), Applu (Tim Cook) a mateřské společností Googlu , Alphabetu (Sundar Pichai) se snažili vyvracet obvinění, že jejich společnosti zneužívají oblibu svých produktů k tomu, aby dusili konkurenci a brzdili inovace. Tyto technologické společnosti mají miliony až miliardy zákazníků a jejich celková hodnota je větší než ta německé ekonomiky, píše agentura AP. Všichni čtyři se slyšení účastnili prostřednictvím videokonference.

Šéf Amazonu, nejbohatší člověk planety, připustil, že nedokáže zaručit, že společnost se nedostává k datům prodejců, jejichž zboží prodává, aby ho pak vyráběla pod svojí privátní značkou. Představitelé firmy přitom toto obvinění doposud popírali.

Marka Zuckerberga z Facebooku zákonodárci "grilovali" například kvůli jeho interním e-mailům z roku 2012 týkajícím se koupi Instagramu, z nichž vyplynulo, že ho považuje za hrozbu.

Demokratický zákonodárce Jerry Nadler k tomu řekl, že než aby Facebook s Instagramem soupeřil, raději ho koupil. Zuckerberg nepopřel, že Instagram vnímal jako hrozbu, ale připomněl, že koupi daly zelenou americké federální úřady.

Republikánští členové Sněmovny reprezentantů si stěžovali, že technologičtí giganti podnikají kroky vedoucí k tomu, že konzervativní politici nemohou proniknout ke svým stoupencům. "Nebudu chodit kolem horké kaše - (tyto firmy) jdou po konzervativcích," řekl Jim Jordan. Ptal se také Pichaie, zda Google bude pomáhat k vítězství Joeovi Bidenovi, pravděpodobnému rivalovi republikánského prezidenta Donalda Trumpa v listopadových volbách.

Agentura Reuters napsala, že vůbec první společné slyšení čtveřice šéfů provázely technické problémy: Jeff Bezos z "grilování" asi na hodinu vypadl zřejmě kvůli technickým potížím, kvalita zvuku byla špatná, o čemž stejně jako o dalších patáliích vtipkovali uživatelé twitteru.

Detailní zpráva ohledně obvinění vznesených antimonopolním podvýborem proti čtveřici platforem a doporučení, která se budou týkat omezení jejich moci na trhu, by mohla být zveřejněna koncem léta nebo na podzim, uvedla už dříve agentura Reuters s odkazem na obeznámené zdroje.

Trump hrozil

Prezident Donald Trump, který už v minulosti řadu velkých technologických gigantů kritizoval, pohrozil, že proti gigantům zakročí. „Pokud Kongres nenastolí spravedlnost u velkých technologických společnosti, což měl udělat už před mnoha lety, udělám to sám exekutivními příkazy,“ uvedl šéf Bílého domu na twitteru.

Prezident neuvedl, čeho přesně by se exekutivní příkaz týkal, ale například Facebook a Twitter ho popudily, když zasáhly v případě řady jeho příspěvků, které se mimo jiné týkaly i koronaviru. Trump také kritizoval americký list The Washington Post vlastněný šéfem Amazonu, Bezosem.

„Neutuchající honba za daty“

Demokratický předseda právního podvýboru Sněmovny reprezentantů pro antimonopolní záležitosti David Cicilline v úvodu slyšení prohlásil, že technologičtí giganti mají „příliš velkou moc“. „Ačkoliv tyto dominantní firmy mohou stále přicházet s inovativními produkty, jejich nadvláda zabíjí malé podniky, výrobu a celkovou dynamičnost, které jsou hnacím motorem americké ekonomiky,“ uvedl.

Cicilline také uvedl, že Facebook vydělává na nebezpečných lžích, které mohou mít smrtící následky. Připomněl řadu konspiračních teorií, které se v posledních měsících na Zuckerbergem založené sociální síti šíří, včetně té, že pandemie covidu-19 je smyšlená. Tento podnikatel ujišťoval, že Facebooku odvedl pořádný kus práce, aby síť očistil od nepřesných tvrzení ohledně koronaviru.

Šéfové Facebooku a Applu dopředu avizovali, že hodlají na svou obranu využít argument hrozby čínské konkurence. Cicilline se mezitím zabýval obviněním jejich kritiků, kteří tvrdí, že tyto společnosti svými obchodními praktikami a patrně neutuchající honbou za daty poškozují konkurenci i spotřebitele. Podle Reuters nicméně panují obavy, že slyšení nepřinese žádné nové informace, které by společnosti v dlouhodobém horizontu přinutily k větší odpovědnosti.

Šlo o první slyšení, kdy šéfové čtyř společností čelí otázkám zákonodárců společně. V případě Bezose by šlo o jeho první slyšení před Kongresem.

Milan Šmid ( 30. července 2020 13:17 )

CO JE TAK ZNÁRODNIT ??A CO TO ?,Tato trojkombinace léků likviduje viry Sars-Cov-2 v těle bez vedlejších účinků, léčba je stoprocentní, bezpečná a funguje i na velmi staré lidi v kritickém stavu, kteří přichází do ordinace ve stavu, kdy už nemohou dýchat a plíce selhávají. Doktorka Stella Immanuel má v Houstonu kliniku a jezdí za ní lidé z celého Texasu a dokonce i z dalších států USA, protože obvodní lékaři těchto lidí se bojí svým pacientům HCQ (hydro­xychlo­roqu­ine), Zinc a Zithromax předepisovat, protože zdravotní poradce amerického prezidenta Dr. Anthony Fauci nařídil americké FDA, tedy federální agentuře pro léčiva, aby tyto léky byly staženy z oběhu po dobu covidové pandemie v USA, protože HCQ prý může vyvolávat onemocnění srdce.

Doktoři čelí vydírání od amerických zdravotních pojišťoven, pacienti jezdí do Houstonu za černošskou doktorkou, aby jim zachránila život generickými lacinými léky, které donedávna byly všude
Američtí lékaři dostali varování a de facto výstražné dopisy od zdravotních pojišťoven, že pokud předepíší pacientovi HCQ v indikaci s Covidem-19, pojišťovna s nimi ukončí smlouvu a navíc jim bude hrozit, že takové lékaře pojišťovna nahlásí na lékařskou komoru a lékaři by tak mohli přijít o licenci k vykonávání lékařské profese. Za těmito mafiánskými praktikami stojí v USA farmaceutická lobby, která do výroby vakcinačního programu pro celou populaci zainvestovala miliardy dolarů a ty se musí prostě vrátit a vygenerovat mamutí zisk.

Dr. Stella Immanuel dostává výhrůžky od anonymů, že ji zabijí, že s tím musí přestat, že nesmí lidi léčit hydro­xychlo­roqu­inem, Zincem a Zithromaxem, jenže ono to funguje. Vyléčila již 350 lidí a další přicházejí. NIkdo jí ještě nezemřel, což rozhodně nemohou prohlásit ti vědci a lékaři, kteří odmítají HCQ a místo toho používají jiné léčebné a obvykle extrémně předražené léky, jako je např. Remdesivir.


Hydroxychloroquine
Hydroxychloroquine má jednu zásadní vadu z pohledu farmaceutických společností. Je to gene

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud