Šéf Facebooku to od podřízených schytal. Nechává Trumpovy nenávistné příspěvky netknuté

Autor: ČTK - 
2. června 2020
08:30

Zaměstnanci americké společnosti Facebook otevřeně vyjadřují nespokojenost s rozhodnutím svého šéfa Marka Zuckerberga nezasáhnout proti kontroverzním vyjádřením amerického prezidenta Donalda Trumpa k současným protestům. Pozitivně naopak hodnotí krok konkurenční sociální sítě twitter, která minulý týden označila Trumpovy tweety za podněcující k násilí. Informoval o tom v úterý deník The Guardian.

Kritiku řady zaměstnanců, včetně těch z vyššího managementu, vyvolalo Zuckerbergovo rozhodnutí ponechat facebookovou verzi Trumpova tweetu, v němž prezident pohrozil střelbou do rabujících demonstrantů. Twitter na rozdíl od facebooku skryl prezidentova slova za upozornění a označil je za velebení násilí.

Například šéfdesignér facebookové videotelefonické aplikace Portal Andrew Crow nesouhlasí s postojem Marka Zuckerberga. „Dávání prostoru povzbuzování k násilí a šíření dezinformací je nepřijatelné bez ohledu na to, kdo jste nebo zda je text čtenářsky zajímavý,“ uvedl Crow.

Zuckerberga budou přesvědčovat

„Mark se mýlí a vyvinu největší možné úsilí, abych jeho názor změnil,“ řekl Ryan Freitas, produktový designér novinkového kanálu facebooku News Feed. Dodal, že ve svém záměru má podporu dalších více než 50 zaměstnanců. Část z nich se již obrátila na dozorčí radu, nezávislý orgán, který v úloze jakéhosi soudu v rámci firmy rozhoduje o nejspornějších otázkách.

Nepřijatelné je Zuckerbergovo stanovisko i pro vývojáře Jasona Stirmana. „Jsem zaměstnanec Facebooku, který zcela nesouhlasí s Markovým rozhodnutím nedělat nic s nedávnými Trumpovými tweety, které jasně vybízejí k násilí. Nejsem ve Facebooku sám. Neexistuje neutrální postoj k rasismu,“ uvedl.

Zuckerberg v pátek prohlásil, že nesouhlasí s interpretací společnosti Twitter ohledně Trumpova prohlášení, které obsahovalo výrok: „Když začne rabování, začne střelba.“ Zatímco Twitter si jej vyložil jako podněcování policie ke střelbě do demonstrantů, podle šéfa Facebooku šlo o varování protestujícím, že na ně policie začne střílet. Díky tomu podle zakladatele Facebooku příspěvek splňuje pravidla firmy, a proto nebyl odstraněn.

Protiví se mi to, říká šéf Facebooku

„Vnitřně se mi takové spory vyvolávající štvavou rétoriku protiví,“ dodal Zuckerberg. „Silně nesouhlasím s tím, jak o tom prezident mluvil, ale myslím si, že si to lidé mají vyložit sami, protože konečné zodpovědnosti za tyto silácké postoje lze dosáhnout teprve tehdy, když jsou vysloveny veřejně,“ dodal Zuckerberg.

Firma zaměstnává kolem 45.000 pracovníků. Počet těch, kteří se odhodlali veřejně vystoupit proti svému šéfovi, je tedy nízký, uvedl The Guardian. Podle něj však jde o vzácné vyjádření nespokojenosti s Zuckerbergovým vedením. Podle deníku The New York Times si pracovníci už dříve stěžovali, že společnost si přizpůsobuje pravidla, aby se vyhnula střetu s Trumpem.

Prezident minulý týden v reakci na krok Twitteru ohledně svých příspěvků nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Norma by mohla internetové platformy zbavit právní imunity vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem.

Již téměř týden trvající protesty proti policejní brutalitě spustila na mnoha místech Spojených států smrt černocha George Floyda při policejním zásahu. Protesty jsou mnohde provázeny výtržnostmi i rabováním.

petrolinda ( 2. června 2020 10:41 )

Ale komupak asi vadí kačer Donald ve funkci? kdopak asi zase tahá zezadu za špagátky? že by dům Rotschild s kámošem Gatesem a Sorosem?
Proč se nafukuje do obludných problémů smrt ix krát trestaného gaunera a feťáka?
mimo jiné dostal pět let za ozbrojenou loupež u ženy v jejím domě.
A podle mě smrt souhra náhod a jeho chorob a ne nějaký úmysl.
A stále nevyjasněný původ covidu19.
"Bilderberg" 2014 - na pořadu téma jak zdecimovat lidstvo na 800 milionů.
A gauneři PEHE SE ŠLÁFNBERKEM V PRVNÍ ŘADĚ,
AŤ TEN STAREJ KRIPL ŘEKNE VEŘEJNĚ CO SE TAM DĚLO.
varianty:

1/ IIIsvětová
2/ virus bez možnosti obrany lidí
Mers a Sars slabota, až Covid19 se podařil.OPAKUJI : 2014

peyotI ( 2. června 2020 09:30 )

A když začne vraždění, taky bude střelba odsouzeníhodná? Nemám Trumpa rád, ale to, co se děje dnes v USA nemá už nic společného s protesty proti rasizmu a potažmo se smrtí zavražděného černocha. Když policajti odprásknou bílého, nic se neděje, žádné masové protesty s rabováním. Ti lidé páchají závažnou trestnou činnost a je povinností ozbrojených složek tomu zabránit. Mají záminku k páchání svinstev, kterým je třeba zabránit. Trump jen řekl: "nechte toho, nebo bude zle, hodně zle". Je na nich jak si tu informaci vyloží.

Schlafenberg ( 2. června 2020 08:53 )

Pravda se musí udusit na každou cenu

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud