Čtvrtek 24. září 2020
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno, déšť 22°C

Velký přesun amerických vojáků: Zmizí i ze základny u Česka, Bavorsko se děsí

Autor: ČTK - 
29. července 2020
16:09

Ministr obrany USA Mark Esper oznámil, že na základě rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa stáhnou Spojené státy z Německa zhruba 12 000 svých vojáků. Téměř polovina z nich zůstane v Evropě. Informovaly o tom zahraniční agentury.

Z celkem 35 000 amerických vojáků v Německu jich má být zpět do vlasti převeleno 6400, přičemž do jiných zemí v Evropě se přemístí 5400 armádních příslušníků. Přesunout se má rovněž velitelství americké armády ve Stuttgartu, jehož nové sídlo bude v Belgii.

Trump v červnu představil plán, který má omezit americkou vojenskou přítomnost v Německu na 25 000. Německo, které je členem Severoatlantické aliance, Trump dlouhodobě kritizuje za to, že nedostatečně investuje do armády a neplní povinnost NATO - vydávat na obranu alespoň dvě procenta HDP.

Koncem června Trump s polským prezidentem Andrzejem Dudou deklarovali zájem na přemístění části amerického vojenského kontingentu z Německu do Polska. Agentura Reuters s odvoláním na amerického generála dnes napsala, že vojáci americké armády mají z Německa zamířit také do Itálie.

Esper uvedl, že armáda plánuje stáhnout své jednotky z Německa „co nejrychleji“. Část se podle něj začne přesouvat již v následujících týdnech. Přesný časový harmonogram však podle agentury DPA nepředložil.

Podle německých médií postihne stahování především základny v Porýní-Falci a Bavorsku, včetně vojenského prostoru Grafenwöhr u hranic s Českou republikou. Představitelé spolkových zemí vyjádřili začátkem tohoto měsíce naději, že Trumpovo rozhodnutí o snížení počtu amerických vojáků v Německu zablokuje, nebo přinejmenším zkomplikuje Kongres Spojených států. Americká vojenská přítomnost má pro tyto regiony i důležitý ekonomický přínos.

1912 ( 30. července 2020 08:01 )

jaká bezpečnost podívej se na EU co se děje s ní vždyt jsou oni za to mohou za ty invaze uprchlíků !!!!

1912 ( 30. července 2020 07:59 )

at táhnou ze všech základen po světě a to mám velmi rozvětvenou rodinu od 1920 po celých státech USA světové zlo !!!

1912 ( 30. července 2020 07:57 )

DEMOK­RACI­E???dr­ogy,­nási­lí,lži­,korup­ce,kon­spira­ce,zlo­dějny,­dran­cová­ní,stř­elba,­drže­ní zbraní,chudoba,plno bezdo­movců,­neza­městna­nosti,­plno psychických narušených lidí SVOBO­DA????­???sle­dová­ní, odpos­lechy,­zata­hová­ní do válek,a poslouchat a dodržovat ty embarga co vyhlašují proti jiným státům a poslouchat jejich světovou diktaturu,

Asatin ( 29. července 2020 17:43 )

Základem demokracie a svobody je bezpečnost státu. Od ted ji budem pomalu stracet.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud