Zemanův protějšek vyhrál 1. kolo voleb v Polsku. Jeho rival varuje před monopolem

Aktualizováno -
29. června 2020
12:25
Autor: ČTK - 
28. června 2020
09:49

V nedělním 1. kole prezidentských voleb v Polsku zvítězil současný prezident Andrzej Duda, důležitý spojenec vládnoucí národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS). Podle výsledků, které dnes po sečtení zhruba 99,8 procenta hlasů zveřejnila státní volební komise, ho podpořilo 43,67 procenta voličů. Nezískal tedy nadpoloviční počet hlasů, a tak se za dva týdny ve 2. kole utká s druhým nejúspěšnějším kandidátem, varšavským primátorem Rafalem Trzaskowským z opoziční Občanské platformy.

Pro konzervativce z PiS je udržení Dudy na postu prezidenta klíčové pro to, aby dál mohli prosazovat svůj volební program. Tato strana v posledních letech ovládla klíčové posty ve veřejném životě v Polsku a její vláda se dostala do sporů s Evropskou komisí kvůli obavám z porušování principů právního státu a z porušování hodnot EU.

Trzaskowski dostal 30,34 procenta hlasů a třetí skončil nezávislý publicista a televizní moderátor Szymon Holownia se 13,85 procenta hlasů.

Ke komu se přikloní voliči nováčka?

Politolog Marek Migalski portálu onet.pl řekl, že klíčové ve druhém kole bude, koho podpoří voliči nováčka Holownii v polské politice. Názorově blíže má k Trzaskowskému než k Dudovi.

Trzaskowski i Duda se hned dnes vydali na další cesty po Polsku s cílem přesvědčit další voliče. „Potřebná je rovnováha, a ne monopol jednoho uskupení,“ řekl Trzaskowski na shromáždění v Plocku severozápadně od Varšavy.

Duda tasil homosexuály s dětmi

V dnešním rozhovoru pro Polský rozhlas dal Duda najevo, že bude hájit konzervativní hodnoty, tvrdí například, že pro většinu Poláků je nepřijatelné, aby homosexuální páry mohly adoptovat děti. Rodina má mít podle něho takovou podobu, jak je zapsáno v polské ústavě, tedy že jde o svazek muže a ženy.

Znovu také dal najevo odpor proti hnutí za posílení práv leseb, gayů a transsexuálů, které polští konzervativci nazývají „ideologie LGBT“.  Tvrdí, že tato ideologie je zatahována do škol, kdežto rodiče mají právo na výchovu dětí v souladu s tradičními hodnotami. „Připomíná mi to moje dětství, kdy nás ve škole učili určitou ideologii a doma se říkalo něco jiného,“ dodal prezident, který se narodil v roce 1972 a dětství tedy prožil za komunismu.

Ve druhém kole se Duda podle všeho bude snažit na svou stranu získat voliče Krzysztofa Bosaka, kandidáta krajně pravicového uskupení Konfederace (Konfederacja). Bosaka v neděli podpořilo 6,75 procenta voličů, předsedu Polské lidové strany (PSL) Wladyslawa Kosiniaka-Kamysze 2,37 procenta voličů a kandidát polské levice Robert Biedroń, který se jako jediný významnější polský politik otevřeně hlásí ke své homosexualitě, získal 2,21 procenta hlasů.

S rouškou u urny

Hlasovat přišlo 64,4 procenta voličů. To je pro první kolo prezidentských voleb nejvyšší volební účast od roku 1995, kdy činila 64,70 procenta. Tehdy do druhého kola postoupili Lech Walesa a Aleksander Kwaśniewski.

Polsko nebylo pandemií nemoci covid-19 zasaženo tolik jako mnoho zemí západní Evropy, a tak většina lidí mohla hlasovat osobně, i když ve volební místnosti museli mít roušku a dodržovat další hygienická pravidla. Možné bylo také odhlasovat elektronicky, zatímco tisíce voličů v ohniscích infekce na jihozápadě země museli hlasovat poštou.

V zemi s přibližně 38 miliony obyvatel bylo dosud potvrzeno asi 34 000 případů nákazy koronavirem a zhruba 1400 úmrtí.

Obavy z „přerodu“ na Maďarsko

Volby se konají uprostřed hlubokých kulturních a politických rozporů. Konzervativec Duda vedl v převážně katolickém Polsku kampaň zaměřenou na obranu tradičních hodnot. Sliboval zvýšit životní úroveň na tu, jakou mají v západní Evropě, opakovaně se postavil proti uzavírání sňatků homosexuálů. Hnutí za práva sexuálních menšin (LGBT) odsoudil jako „nebezpečnou ideologii“.

Tento druh rétoriky - spolu se zákony, které dávají vládní straně PiS mnohem větší kontrolu nad soudním systémem, a využíváním veřejnoprávních médií jako nástrojů na podporu vlády - vyvolal obavy, že Polsko následuje příkladu Maďarska při podkopávání základů demokracie, poznamenala agentura AP.

Varšavský starosta Rafal Trzaskowski, který se těší podpoře nejsilnější opoziční strany, liberální Občanské platformy (PO) v kampani slíbil zachovat populární sociální programy PiS a obnovit dodržování ústavních norem.

Trzaskowski vstoupil do boje o prezidentské křeslo poměrně pozdě. Dudova silná podpora u voličů, podporovaná krytím prezidentových aktivit ve veřejnoprávních médiích, ale začala klesat, když zmírnění protinákazových opatření umožnilo dalším kandidátům vést kampaň.

ivoadler ( 29. června 2020 11:11 )

Experimentování Slováků s prezidentským úřadem začíná být úsměvné. U nás by platilo: slabý prezident = silný Kalousek.

ivoadler ( 29. června 2020 11:09 )

Je mi jedno, kdo to v Polsku vyhraje, i když to bude zřejmě Duda. Polákům fandím, že odolávají demokratickému šílenství. Demokracie se líbí nezodpovědným flákačům. Demokracie vs. diktatura = nezodpovědnost vs. povinnosti. Naši odpírači vojenské služby - radši budu kriplem než abych poslouchal.

santikxauz ( 29. června 2020 04:35 )

Slušní a rozumní občané volí Dudu,nechtějí dopadnout jako na Slovensku.

fakytr ( 28. června 2020 23:11 )

Jděte už s tou zkurvenou demokracií do p.r.d.e.l.e. !!!!­!!!!!!­!!!!!!­!!!!!

Bystrozraky1 ( 28. června 2020 22:46 )

Co na to říct?Jsme slovani a jednou germanopedofilům nakopeme řiť.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud