Strach o život: Dva roky po vraždě Kuciaka našel novinář ve schránce náboj

Autor: mj - 
26. června 2020
13:15

Od vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka uběhly v únoru už dva roky. Teď i další novinář z redakce webu Aktuality.sk, pro který Kuciak pracoval, našel v poště náboj do pistole.

O události informuje šéfredaktor Peter Bárdy v článku, kde popisuje, co se stalo dalšímu z redaktorů webu Aktuality.sk. Ve čtvrtek ráno mu zavolal Peter Sabo, který mu s obavou v hlasu oznámil, že v poštovní schránce svého bytu, kde bydlí spolu s manželkou, našel náboj do střelné zbraně. Někdo ho tam vhodil.

Peter Sabo nastoupil do redakce Aktualit až po vraždě Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové, pracoval jako datový analytik. Zajímal se o rozpracované investigativní projekty webu a postupně se z něj stal expert na daňové kauzy, úniky DPH, podvody s dotacemi a jiné finanční machinace.

Šéfredaktor vyjádřil své obavy. „Velmi rád bych chtěl věřit, že to byl vtip nějakého dítěte, ale po zkušenosti zpřed více než dvou let vím, že jestli nejde o vtip, tak to může zabíjet,“ napsal Bárdy. Situace mu připomíná případ Kuciaka: „Mám v paměti Jána Kuciaka, jak začátkem září 2017 přišel do práce s tím, že mu do telefonu vyhrožoval mafián Marian Kočner.“

Mladý redaktor Sabo psal o drogovém podsvětí v slovenském městě Sereď, o kauzách, ve kterých figuroval bývalý slovenský ministr spravedlnosti Gábor Gál, o podvodech s DPH na jižním Slovensku a jiných citlivých tématech. Analyzoval také tzv. Kočnerovu knihovnu, tedy všechny možné materiály, které mají přepojení na souzeného mafiána.

Existuje tedy celá řada důvodů, proč jsou obavy o bezpečnost novináře na místě a nejedná se pouze o nejapný žert. Vedoucí redakce řekl, že už o tom informovali i příslušné úřady: „O pravděpodobném pokusu o zastrašování a vyhrožování Petrovi Sabovi jsme okamžitě informovali ministra vnitra Romana Mikulce i policejního prezidenta Milana Lučanského. Peter vypovídal na policii. Spolu s policií jsme podnikli několik kroků, abychom ho ochránili.“

Šéfredaktor Bárdy ale říká, že se nenechají zastrašit: „Nezastraší Petra Saba, ani nikoho z naší redakce. A ani mnoho našich kolegů z jiných redakcí,“ napsal v článku. „Ano, v únoru 2018 jsme zjistili, že jsou lidi, kteří si mohou objednat vraždu – i vraždu novináře. Ale stejně tak jsme zjistili, že vášeň pro spravedlnost a právní stát, která v nás je, nevyhasnou, když nás chce někdo zastrašit,“ zakončil vedoucí redakce Aktuality.sk.

flesch2z ( 28. června 2020 07:26 )

Kočner byl Kiskův vykonavatel...

flesch2z ( 28. června 2020 07:19 )

Za dva roky se z něj stal expert.
Šéfredaktor by rád věřil, že děti si hrají s ostrými náboji.
Ať se Slováci zbaví mafiána Kisky, který je zapletený do daňových podvodů i v ČR, a nejen u nás, ale všude na této planetě, a budou mít klid.

horalysa ( 26. června 2020 15:59 )

Skoro jako u nás. Jen s tím rozdílem, že u nás mafiáni nezastrašují, ale přímo konají.

abaron ( 26. června 2020 13:58 )

OK

abaron ( 26. června 2020 13:57 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud