Školáci studují Gretiny projevy. „Očkujete studenty,“ naštval se expert

Autor: tsv - 
19. června 2020
11:36

Do studijního plánu prvního stupně základních škol v Austrálii byly přidány lekce založené na studování projevů švédské eko-aktivistky Grety Thunbergové. Materiály se objevily na oficiálních stránkách ministerstva školství regionu Nový Jižní Wales a měly se zaměřovat hlavně na děti ve věku pod deset let, z webu byly již staženy. Žáci měli napříkad zjišťovat, zda je potřeba z ekologického hlediska změnit provoz jejich škol, a návrhy předat učiteli.

„Přečtěte si o Gretě a přepisy jejích projevů. Co je hlavní myšlenkou? Které techniky Greta využívá? Vypište, co je třeba změnit a proč.“ Takto znělo jedno z mnoha zadání ve studijních plánech. Odhalení sylabu vyvolalo intenzivní kritiku jak ze strany rodičů zapojených žáků, tak od profesionálů. Výzkumný pracovník zaměřený na vzdělávání Kevin Donnelly označil tento způsob výuky za „očkování“. „Je veliká ostuda, že vzdělávání již není o objektivnosti, ale o očkování studentů,“ řekl deníku The Daily Telegraph.

Studijní plán byl obohacen o dokumenty a průvodce, které měly studenty dále informovat o ekologii a vlivu lidské činnosti na planetu. Jedna z informací uvedených v průvodci sdělovala žákům, že pouhá klimatizace ve školách přidává do atmosféry 20 000 tun skleníkových plynů ročně.

Děti za školou kvůli ekologické stávce

Kritika namířená na vzdělávací systém regionu se objevila již dřív. Minulý rok se potýkala s odporem proti takzvané Ekologické stávce, kdy školy povolovaly aktivistům „očkovat“ ovlivnitelné děti. Tisíce žáků bylo následně motivováno se zúčastnit stávek a protestů v australských ulicích.

Rodiče po tomto incidentu neváhali přemisťovat své děti do jiných škol. Jeden z otců takto učinil proto, že jeho synovi bylo ve škole nakázáno, aby „se oblékl jako hippík“. Matt Karlos (38) vzal svého syna Maxe (10) ze školy kvůli tomu, že podle jeho slov učitelé v dětech vyvolávali strach z budoucnosti a děsili je globálním oteplováním. „Tyto ideologie byly synovi neustále na očích,“ sdělil Karlos novinářům.

Video Podívejte se na emotivní projev Grety Thunbergové: Ukradli jste mi dětství! - Reuters

Situaci kritizoval i sám ministr školství Rob Strokes, který veřejně varoval, že studenti i učitelé budou čelit trestu, jestliže se budou děti nadále účastnit stávky. „Žáci by měli ve všední dny být ve škole,“ prohlásil Strokes. Na jeho vyjádření později reagovala Thunbergová na Twitteru. „Ok. My vás slyšíme. A nezajímá nás to. Vaše prohlášení patří do muzea.“

Mluvčí ministerstva školství sdělil, že je nyní na místě vyšetřit, jak se materiály a studijní plány postavené na projevech aktivistky dostaly na oficiální webové stránky. „Tento výukový plán byl zveřejněný bez povolení. Stránka bude smazána a dále prozkoumána.“

Thunbergová nyní na sociálních sítích propaguje digitální protest s názvem ClimateStrikeOnline. Ti, co chtějí iniciativu podpořit, se mají vyfotografovat s cedulí s nápisem Schools strike for Climate (školy protestují za klima) a fotku sdílet na internetu.

flesch2z ( 21. června 2020 18:11 )

Greta je zakrslá dementka kterou její fotr prodává prestitutům jak prostitutku.

Alucard ( 20. června 2020 11:44 )

Ty fotky jsou kouzelné. By mne zajímalo kdo to těm přátelsky se tvářícím negroidům na ty kartony napsal. A na čem teď budou spát?

Alucard ( 20. června 2020 11:38 )

Jen ať je studujou. Když to má jít do ***, tak pěkně po hlavě 🤣😂🤣

illyria ( 19. června 2020 14:06 )

Jsem si jistá, že studovat proslovy Josefa Visarionoviče by bylo ke čtenáři milostivější, než číst ty bláboly od Gréty... .D

krapotkin ( 19. června 2020 13:42 )

V nejmenovaných zemích museli studovat projevy růných palidí - třeba jistého Vladimíra Iljiče, Adolfa, Josefa Visarionoviče, Gustáva, Václava apod. Něčím musí vyplnit vyučovací hodiny.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud