Neděle 24. září 2023
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Zataženo 17°C

Zakázaný film láká: Jih proti Severu se po vyřazení u HBO dostal na první příčky Amazonu

Autor: mj - 
11. června 2020
20:15

Americké drama z roku 1939 Jih proti Severu se umístilo na prvním místě v žebříčku nejprodávanějších filmů společnosti Amazon. Stalo se tak poté, co byl film stažen z podobné služby společnosti HBO, HBO Max. Ta snímek dočasně vyřadila ze své databáze v reakci na protirasistické protesty po celém světě, film totiž obsahuje rasistické popisy.

Film Jih proti Severu (originální název Gone with the Wind) už patří ke klasice a vypráví příběh Scarlett O´Harové a Rhetta Butlera během občanské války v USA. Je oceňován jak filmovými kritiky, tak i širokou veřejností, ale jak se teď ukazuje, dokáže vyvolat i velké kontroverze. Teď se mu dostalo nečekané pozornosti, jak uvádí CNN.

Předsudky ani rasismus nemůže být tolerován

Ztvárnění otroctví, Afroameričanů nebo jižanských států se v několika posledních dekádách stalo předmětem debat, protože společenská situace je dnes podstatně jiná, než tomu bylo v předválečném období.

Mluvčí společnosti HBO Max uvedl, že „film Jih proti Severu je produktem své doby a zobrazuje některé etnické a rasové předsudky, které bohužel byly běžnou součástí americké společnosti. Takové zobrazení bylo nevhodné tehdy a je nevhodné i dnes, a my jsme přesvědčeni o tom, že by bylo nezodpovědné, kdybychom tento titul ponechali v naší databázi bez uvedení kontextu a vysvětlení.“

Mluvčí také dodal, že film není z nabídky vyřazen trvale. Pracuje se na tom, aby se do portfolia vrátil, ale dojde k tomu až tehdy, kdy „doplníme historický kontext a vyhradíme se proti tomuto zobrazení.“ Film však bude jenom doplněn, nebude se měnit jeho obsah, protože, jak doplňuje mluvčí společnosti, to by „znamenalo, že chceme tvrdit, že takové předsudky nikdy neexistovaly.“

Ozval se i oscarový scenárista

K odstranění klasiky došlo po tom, co Oscarem ověnčený scenárista John Ridley uveřejnil článek v novinách Los Angeles Times, kde požadoval, aby společnost HBO Max tento titul stáhla. Ridley stojí například za scénářem filmu 12 let v řetězech, který vypráví příběh otroka ve Washingtonu.

„Tento film opěvuje Jih před občanskou válkou. Jde o snímek, který když neignoruje zvěrstva otrokářství, tak podporuje stereotypy o lidech s jinou barvou kůže,“ napsal scenárista. Mluvčí reaguje: „Pokud chceme vytvořit spravedlivější, rovnější a více inkluzivní budoucnost, musíme nejdřív přijmout a pochopit vlastní minulost.“

Sám Ridley ale říká, že film nechce stáhnout ze streamovací služby navždy, jenom na určitý čas. Společnost ale tuto skutečnost oznámila až později, a tak si mnozí na začátku mysleli, že film se online už neobjeví. Tak obrátili svou pozornost na Amazon a začali si objednávat fyzické kopie filmu na DVD a Blu-ray. Za několik hodin se drama dostalo na první příčky, a filmu se tak dostalo nečekané pozornosti.

montevideo ( 11. června 2020 20:31 )

Amíkům úplně hráblo. To je jako bychom odstraňovali sochy Karla IV., protože za jeho vlády byla robota.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud