Skupinu Zrní zasáhla opatření spojená s epidemií koronaviru krátce po vydání desky Nebeský klid. Plánované jarní turné se jich už netýká, své posluchače však o jedenáct nových skladeb ochudit nechtějí. Představí je proto živě a online! Nevšední premiéra proběhne v úterý 24. března na Mall.tv. Ta společně s dárcovskou platformou Donio.cz spustila sérii živých koncertů s názvem #kulturažije, ke které se připojili. Zrní v rámci ní vystoupí v úterý 24. března od 20.00.  

„Pro nás to bude první živé provedení naší čerstvě vydané desky  a zahrajeme ji od začátku do konce. V textech píšu o niterných prožitcích, popisuju svoje hledání i vztahy. Zároveň mě ale zajímají společenská témata, politika a ekologie. Je to komplex. Tentokrát je těch odkazů na současnou situaci na desce víc a jsou vyslovovaný o něco přímočařeji. Možná to souvisí s věkem a možná na nás ty palčivý témata víc doléhají. Teď nás zrovna koronavirus upozorňuje na to, že jsme společnost, že fungujeme spolu, že se nás to týká všech,“ nechal se slyšet frontman Jan Unger (36) s tím, že aktuální dění vnímá jako příležitost pro restart.

Z počátku se kladenská pětice, která je držitelem ceny Anděl 2012 v kategorii Objev roku, netajila svým rozhořčením ze zákazu shromažďování osob. „Nejdřív jsme byli trochu naštvaní, že se zakazují koncerty, a přitom fungují nákupní centra a MHD, kde jsou ta rizika přenosu koronaviru násobně vyšší. V té době ještě ovšem nebyla situace tak vážná a my jsme neměli informace, které máme nyní. Každý den se situace vyvíjela, a tak už po pár dnech jsme se se zákazem smířili a začali ho přirozeně respektovat,“ přiznává nyní otevřeně interpret písniček Jabloně, Hýkal nebo Rychta.

Mrzí ho teď pouze fakt, že jeho kapela věnovala spoustu peněz a času přípravám svého šestého alba, ale výdělky, jaké z něj očekávali, teď budou o dost nižší. „Hraním se živíme, drtivou většinu příjmů máme z něj, takže to, že nemůžeme vystupovat, je problém. Naštěstí jsme loni šetřili. Koncertovali jsme hodně a rozdávali si míň. A teď se ukazuje, že to byla prozřetelnost. To, co máme našetřené, nám v prvních měsících umožní fungovat i bez hraní,“ vysvětluje Unger. Kromě toho, že si někteří  členové Zrní nyní hledají brigády, na instagramu zveřejnili i číslo svého účtu pro případ, že by jim „za ty domácí koncerty chtěl někdo poslat ‚vstupný‘“.

Fotogalerie
12 fotografií