Šokující tajemství exotického ráje: Skrývá největší a nejžhavější sopku na světě

Autor: Darina Jíchová - 
30. května 2020
12:24

Experti objevili největší a nejžhavější sopku na světě, urývá se podle nich uprostřed turistického ráje – souostroví Havajské ostrovy. Konkrétně se jedná o vulkán Pūhāhonu nacházející se na neobydleném stejnojmenném ostrově, který je znám i pod svým anglickým názvem Gardner Pinnacles. V překladu z havajštiny Pūhāhonu znamená „vynořující se želva“, napsal list Daily Mail.

Až dosud se vulkanologové domnívali, že největší sopkou na světě je nedaleká štítová sopka Mauna Loa, Pūhāhonu je ale podle všeho dvakrát větší než ona. Měření provedli výzkumníci z Univerzity v Honolulu, kteří mimo jiné provedli chemický rozbor podmořských kamenů a mořského dna, aby co nejpřesněji určili rozlohu vulkánu.

Na Havaji je hned několik vulkánů, takhle v roce 2018 řádila sopka Kilauea.Na Havaji je hned několik vulkánů, takhle v roce 2018 řádila sopka Kilauea. | Reuters

Majestátní vulkán

Podle jejich závěrů je Pūhāhonu 275 kilometrů dlouhá a 90 kilometrů široká, experti se podle všeho už nějakou dobu domnívali, že tato sopka je největší na světě. Měření bylo ale složité, protože se značná její část nachází pod vodou. Nad mořskou hladinou ční pouze dva 50metrové výčnělky.

„O naše novinky bychom se rádi podělili jak s kolegy, tak s veřejností. Dodáváme, že sopce bychom měli říkat jejím havajským jménem, nikoli anglickým,“ prohlásil lídr výzkumu Michael Garcia, který dva vrcholky označil za „zbytky majestátního vulkánu“. Garcia doplnil, že se jedná o štítovou sopku.

Magma má přes 1000 stupňů

Vědci rovněž dokázali, že Pūhāhonu není jen největší sopkou, ale také nejžhavější. Teplota jejího magmatu se pohybuje kolem 1700 stupňů. „Velikost a teplota jdou ruku v ruce, velké sopky mají horké magma a čím žhavější je, tím větší je pravděpodobnost erupce,“ vysvětlil Garcia.

Mnohé objev havajských vědců překvapil, s jejich závěry je nutné upravit světové žebříčky štítových sopek. Podle Garcii jsou výsledky jejich výzkumu jasným důkazem toho, jak málo je toho známo o mořském dnu. „Víme víc o povrchu Marsu, než o tom, co se nachází pod hladinou našich moří a oceánů. Máme se o Zemi ještě hodně co učit,“ zakončil Garcia.

Video Na Havaji je hned několik vulkánů, takhle v roce 2018 řádila sopka Kilauea. - Reuters

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud