Cestující přežil pád letadla a promluvil o hororu: Všude dým, plameny a křik

Aktualizováno -
22. května 2020
22:28
Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
22. května 2020
12:32

Místo nehody letu PK 8303 zahalil hustý dým. Zkroucený trup letadla ležel v troskách několikapodlažních domů, zatímco se chaotickým davem k vraku prodíraly sanitky. V pákistánském velkoměstě Karáčí se dnes krátce před plánovaným přistáním zřítilo na obydlenou čtvrť dopravní letadlo Airbus A-320 s přibližně stovkou lidí na palubě. Tragédii podle dosavadních informací přežili dva z nich, píše agentura Reuters.

Airbus pákistánské společnosti PIA startoval v jednu hodinu odpoledne místního času (v 10:00 SELČ) z Láhauru na severu země a v Karáčí měl přistát za necelé dvě hodiny. Letadlo se ale po neúspěšných pokusech přistát zřítilo do hustě zalidněné čtvrti Model Colony blízko karáčského letiště. Video šířící se na sociálních sítích zobrazuje stroj letící nízko nad čtvrtí a plameny šlehající z jednoho motoru.

Podle sdělení místních nemocnic se potvrdilo úmrtí nejméně 56 lidí, činitelé ale uváděli různá čísla. Karáčský starosta Vasim Achtar řekl, že zničeno bylo nejméně šest domů. Náčelník generálního štábu armády Džaved Badžva kondoloval pozůstalým. Premiér Imrán Chán na twitteru uvedl, že je nehodou „šokován a zarmoucen“, kondoloval rodinám zemřelých a oznámil, že bylo okamžitě zahájeno vyšetřování příčin tragédie.

Zázračně přežili dva lidé

Dva cestující pád letadla přežili. Jedním z nich je podle regionálních úřadů ředitel paňdžábské banky Zafar Masúd. Muž utrpěl několik zlomenin, ale je podle mluvčího vlády provincie Sindh „při vědomí a dobře reaguje“

Druhým je inženýr Muhammad Zubair. Ten v rozhovoru s Geo News uvedl, že se pilot pokusil přistát, letoun se dotkl země, ale byl přinucen opět vzlétnout. Po zhruba deseti minutách pilot oznámil, že se pokusí přistát podruhé a následně stroj havaroval, uvedl Zubair z nemocničního lůžka v civilní nemocnici v Karáčí.

„Viděl jsem jen dým a plameny, “ řekl. „Slyšel jsem ze všech stran křik. Dětí, dospělých. Viděl jsem jen plameny. Žádné lidi jsem neviděl, jen jsem slyšel jejich křik,“ uvedl. „Rozepnul jsem si bezpečnostní pás a uviděl světlo. Šel jsem k němu a musel skočit asi tři metry, abych se dostal do bezpečí,“ upřesnil.

Televize Geo již zveřejnila seznam cestujících, podle nějž na palubě cestovalo 51 mužů, 31 žen a devět dětí. Úřad pro civilní letectví nově sdělil, že v letadle bylo 99 lidí včetně posádky.

Geo také oznámila, že při nehodě přišel o život novinář Ansar Nakvi, který v minulosti pracoval pro stanici The News.

Podle místních televizních stanic přežili tři lidé, kteří seděli v první řadě, reportéři zdůraznili, že informaci zatím nemůžou potvrdit. Úřad pro civilní letectví ve svém posledním prohlášení mluví o nejméně 2 přeživších letecké havárie.

Tragédie přišla necelý týden poté, co Pákistán obnovil leteckou dopravu. Na místo vyjely sanitky a záchranáři a armáda poslala jednotku rychlého nasazení. Na záběrech odvysílaných televizí Geo bylo vidět poblíž místa neštěstí mnoho lidí. Sanitky si mezi nimi musely klestit cestu.

„Letoun nejprve narazil do věže pro mobilní sítě a pak se zřítil nad domy,“ uvedl jeden svědek.

Letadlo se před pádem pokusilo přistát

Armáda vyslala také vrtulník k odhadu škod a potřebného zásahu záchranářů. Ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo mimořádnou situaci v několika karáčských nemocnicích.

Stroj, který spadl, byl 15 let starý Airbus-320. Svědci citovaní agenturou AP uvedli, že se před pádem dvakrát či třikrát pokusil přistát. Podle stanice SAMAA se letadlo zřítilo na 4 domy v hustě obydlené oblasti nedaleko letiště. První zprávy o zraněných na zemi mluví o jedné ženě a dítěti, úřady informaci zatím nepotvrdily.

Z trosek vytáhli tělo dítěte

Pákistánský úřad pro civilní letectví sdělil, že letadlo mělo technický problém. Podle televize Geo se z trosek podařilo vyprostit 15 až 20 lidí, ale našlo se tělo pětiletého dítěte a dalšího člověka. Zatím pokračují záchranné práce. Protože stroj spadl do obydlené oblasti, není jasné, zda tito zachránění jsou z paluby nebo z domů.

Starosta Achtar řekl, že zničeno bylo nejméně šest domů. Náčelník generálního štábu armády Džaved Badžva kondoloval pozůstalým.

Stroji selhal motor, pilot volal o pomoc

Airbus startoval v jednu hodinu odpoledne místního času (v 10:00 SELČ) z Láhauru a v Karáčí měl přistát za necelé dvě hodiny. Před přerušením kontaktu posádka oznámila podle pákistánské agentury pro civilní letectví selhání jednoho motoru a požádala o nouzové přistání.

Pákistánský tisk zveřejnil poslední kontakt mezi pilotem a letovým dispečerem. „Sestupujeme přímo. Ztratili jsme motor,“ oznámil řídicí věži pilot, dispečer se následně ptal, zda se připravují na přistání bez podvozku. Pilotova odpověď byla nezřetelná. „Připravili jsme vám ranvej 2 a 5,“ informoval dispečer. „Rozumím,“ reagoval kapitán. „Mayday, mayday, mayday,“ v následující zprávě vyslal pilot nouzové volání. „Rozumíme, obě ranveje jsou připravené,“ reagoval dispečer, zde se spojení s letadlem přerušilo.

Svědci viděli letadlo několikrát zakroužit v blízkosti letiště. Podle stanice Geo dostal pilot informaci, že jsou na přistání připraveny obě letištní dráhy. Reportéři stanice Geo rovněž informovali, že záchranáři vyzvedli z trosek část černé skříňky.

zirioges ( 26. května 2020 17:39 )

Letadla jsou po nucené odstávce v žalostném stavu. Nebezpečí leteckých havárií je 50/50 a je na vašem rozhodnutí zda poletíte

Amrasha ( 23. května 2020 03:00 )

a-z Co to tady melete? Nestydíte se? Tragicky zahyne tolik lidí a vy tady píšete nesmysly a myslíte si, jak je to vtipné?

a-z- ( 22. května 2020 16:10 )

Pošleme jim Andreje. Ten umí zachránit tisíce mrtvých, co to pro něj je nějaká stovka.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud