Kdo proti Trumpovi? Biden po „superúterý“ poráží Sanderse, exstarosta New Yorku skončil

Autor: ČTK, blv - 
4. března 2020
22:35

Bývalý americký viceprezident Joe Biden podle dílčích výsledků agentury AP zvítězil v desíti ze 14 amerických států hlasujících v rámci takzvaného volebního superúterý, jež bylo zatím nejvýznamnějším dnem souboje o zisk demokratické nominace pro letošní prezidentské volby v USA. Dařilo se však také senátorovi Berniemu Sandersovi, který bodoval v nejlidnatější Kalifornii.

K automatickému zisku nominace je třeba podpora od nejméně 1991 delegátů letního nominačního sjezdu Demokratické strany; nyní Biden nad Sandersem vede poměrem 566 ku 501 delegátům.

Podle AP získal Biden během superúterý 512 delegátů, Sanders nejméně 441, senátorka Elizabeth Warrenová 53 a s jedním je na posledním místě uchazečka o nominaci Tulsi Gabbardová.

Někdejší newyorský starosta Michael Bloomberg, který shromáždil stejně delegátů jako Warrenová, oznámil konec své kampaně a podpořil Bidena. Dalších 284 delegátů však ještě na základě úterního hlasování zbývá rozdělit.

Ačkoli se před týdnem o demokratickou nominaci ucházelo šest kandidátů, po „superúterý“ se zdá, že souboj se proměnil v duel Sanderse a Bidena, píše AP.

Klíčové hlasy z Kalifornie

Biden ovládl nejvíce států, Sandersovi se však zatím podařilo získat největší podporu v Kalifornii, která přiděluje nejvíce delegátů - 415. Biden tam má podle dílčích výsledků prozatím 93 delegátů oproti Sandersovým 155. Sčítání však v Kalifornii pokračuje a podle expertů by mohlo trvat ještě několik dní, než budou k dispozici definitivní výsledky.

Joe Biden po americkém „superúterý“ vede nad svým stranickým kolegou Berniem Sandersem v souboji o zisk demokratické nominace pro letošní prezidentské volby v USA.Joe Biden po americkém „superúterý“ vede nad svým stranickým kolegou Berniem Sandersem v souboji o zisk demokratické nominace pro letošní prezidentské volby v USA. | Reuters

Za největší překvapení se považuje Bidenovo vítězství v Texasu, kde se rozděluje 228 delegátů, což je druhý největší počet po Kalifornii. Podle již téměř kompletních výsledků tam Biden získal podporu více než 34 procent voličů zatímco Sanders rovných 30 procent, což jim zatím vyneslo 81 respektive 72 delegátů.

Sanders do texaské kampaně hodně investoval a spoléhal na přízeň tamní hispánské komunity. Biden ale získal příznivce umírněných názorů, kteří pro něj hlasovali po odstoupení dvou podobně orientovaných kandidátů - senátorky Amy Klobucharové a exstarosty South Bendu Petea Buttigiege.

O vítězství v Severní Karolíně, kde má Biden prozatím 65 delegátů oproti Sandersovým 35, se postarali podle očekávání černoši, podobně jako v jižanském státu Alabama.

Překvapením je výsledek v Massachusetts, kde měla jako ve svém domovském státě podle předpokladů zvítězit Warrenová. Skončila ale až třetí se 23 delegáty za opět vítězným Bidenem (36 delegátů) a Sandersem (29). Bývalý viceprezident přitom stát ovládl, ačkoli do kampaně v Massachusetts neinvestoval a neměl tam ani svoje politické pracovníky.

Bidenovu vítězství v Minnesotě pomohla Klobucharová, která stát zastupuje v Senátu a jež po odstoupení z kampaně deklarovala podporu Bidenovi. Někdejší viceprezident jí za podporu ještě v úterý poděkoval.

Kvůli těsnému výsledku dlouho nebyl jasný vítěz v Maine na severovýchodě země, kde byl však po sečtení téměř 95 procent hlasů prohlášen za vítěze opět Biden, čímž dosáhl na prvenství v již desátém státu. Bývalý viceprezident tam získal 11 delegátů, o dva více než Sanders. V domovském Vermontu zvítězil Sanders, dostal tam 11 delegátů, zatímco Biden pět.

Demokraté rozhodují, koho pošlou do boje o křeslo prezidenta USA: Bernie Sanders sice za Joe Sandersem zaostává, ale ještě má šanci uspět.Demokraté rozhodují, koho pošlou do boje o křeslo prezidenta USA: Bernie Sanders sice za Joe Sandersem zaostává, ale ještě má šanci uspět. | Reuters

Agentury shodně označují superúterý za velkolepý obrat v Bidenově kampani zejména po jeho neúspěších v Iowě a New Hampshiru. Kampaň chytila dech v sobotu s Bidenovým vítězstvím v Jižní Karolíně a poté, co se za něj postavila řada významných demokratů.

Špatný den Bloomberga a Warrenové

Špatný den a noc za sebou naopak podle komentátorů mají Bloomberg a Warrenová. Zatímco Bloomberg z bojů již odstoupil, jeden ze senátorčiných spolupracovníků prohlásil, že se kandidátka radí o životaschopnosti své kampaně se svým týmem. Agentura Reuters poznamenává, že vzhledem k dosavadním výsledkům Bidena a Sanderse již Warrenová nemá reálnou šanci na vítězství.

Další kolo souboje demokratických uchazečů o prezidentskou kandidaturu se bude konat 10. března v šesti amerických státech.

Schlafenberg ( 4. března 2020 23:37 )

Biden je člen tovarišstv Ježíšova a multikulturní krypl.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud