Úterý 7. prosince 2021
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Oblačno 0°C

Čaputová pověří milionáře Matoviče sestavením vlády. Zamíchat karty může Kiska

Aktualizováno -
3. března 2020
19:16
Autor: ČTK - 
3. března 2020
18:33

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová ve středu pověří Igora Matoviče sestavením nové vlády po sobotních parlamentních volbách, které Matovičovo hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) vyhrálo. Čaputová to oznámila poté, co se v úterý setkala se šéfy tří stran, kteří podle hlavy slovenského státu vyjádřili připravenost jednat s Matovičem o vytvoření kabinetu.

Případná čtyřkoalice by měla ve sněmovně ústavní většinu. Její vznik ale zatím není zcela jistý. Například exprezident a šéf nové strany Za lidi Andrej Kiska by byl v koalici raději bez populistického hnutí Jsme rodina. Plány tohoto hnutí na masivní výstavbu státních bytů kritizoval šéf jiné pravděpodobné koaliční strany Svoboda a solidarita Richard Sulík.

Samotné pověření sestavením vlády je na Slovensku politickou tradicí, které nemá oporu v ústavě. Mandát od hlavy státu k vytvoření kabinetu neznamená, že Matovič se automaticky stane premiérem. Slovenští prezidenti v minulosti po parlamentních volbách jmenovali předsedou vlády toho politika, který dokázal shromáždit potřebnou většinu ve sněmovně.

Morální kredit některých lídrů vadí

Protikorupčnímu hnutí OLaNO by k vytvoření koalice, která by měla většinu v parlamentu, postačovala i spolupráce jen se dvěma ze tří zmíněných stran. Matovič chce ale širší koalici kvůli tomu, že hodlá změnou ústavy například zavést plošné prověrky soudců.

Proevropský politik Kiska například upozornil na nejasnou pozici hnutí Jsme rodina k zahraniční orientaci země. Například Kollár loni kritizoval sankce, které dříve uvalila EU na Rusko. Kiska také zmínil morální a odborný kredit zástupců koalice v různých funkcích. Již v minulosti vyšly najevo kontakty Kollára na lidi spojované s podsvětím.

Šéf SaS Sulík zase za nereálné označil plány Kollárova uskupení stavět 25 000 státních nájemných bytů ročně. Kollár chce také dosáhnout vyčlenění některých státních firem ze systému hospodaření veřejných financí státu tak, aby si tyto firmy mohly půjčit na různé projekty, aniž to zvýšilo oficiální státní dluh.

oltec ( 4. března 2020 07:09 )

Kiska s pěti procenty se snaží zametat s Matovičem už teď vystupuje tak jako by vyhrál volby on a přitom ho drtivá většina na Slovensku nesnáší

alter012 ( 4. března 2020 05:42 )

To nás tak podceňujete , že by sme dovolili aby prezidentka riadila a ukolovala vládu ? Zasadania vlády sú verejné , robí sa záznam , prezidentka má k nim prístup. Samozrejme pokial nie je tajné /správy tajných služieb/.

alter012 ( 4. března 2020 05:39 )

Po týchto voľbách sú dve veci ktoré sa vymykajú parlamentnej tradícii !
Kde berie pani prezidentka /tradíciu" , že si pozýva na "hrad" jednotlivých líderov a skúša ich z ochoty ísť do vlády ?
A tiež naivnosť , že Kiska môže zamiešať karty ? Iba ak doma , keď hrá s deťmi Prší !
S Kiskom , alebo aj bez Kisku sa dá vláda zostaviť , a silná vláda ! Možno aj preto Kiska robí veľké ramená !

fotrpjotr ( 4. března 2020 00:17 )

Pokud se dostane Kiska do vlády,tak to bude nasazená štěnice modelky Čaputové.

Zobrazit celou diskusi
Další videa