Neděle 24. září 2023
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno 18°C

Šílenec nebo spasitel? Matovič házel láhve z popelnice a stříkačky na „feťáka“, Ficovi vedl osla

Autor: simao, ČTK - 
1. března 2020
14:56

Igor Matovič (OLaNO) slaví velký triumf, pokořil všechny ostatní strany a hnutí. Především jím nenáviděný Směr - SD - „hydru“, jak sociální demokraty Roberta Fica označuje. Ve slovenské politice již předvedl od roku 2010, kdy do ní vstoupil, mnohé. Ficovi přivedl živého osla, šéfa sněmovny Andreje Danka nařkl z opilosti, poslance z jiné strany zasypal injekčními stříkačkami.

„Matovič jistě není spasitel. A výsledek voleb není přechod ze tmy do světla. Ale síla demokracie není v tom, že může najít politického spasitele. Je v tom, že lze jednoho politika v míru a klidu vyměnit za jiného,“ uvedl na twitteru v reakci na výsledek voleb na Slovensku Tomáš Machula, rektor Jihočeské univerzity.

Řada lidí na Slovensku však v Matovičovi něco jako „spasitele“ vidí. Nebo alespoň muže, který pomůže vyvést Slovensko z marastu, do kterého upadlo po vraždě novináře Jána Kuciaka, pádu Roberta Fica a sporech kolem vlády v čele s kritizovaným Směrem - SD.

Zlé časy skončily, tvrdí svorně Matovič a také třeba exprezident Andrej Kiska (Za lidi), který by mohl s Matovičem zamířit do vládní koalice. Analytici však upozorňují, že jednání o nové vládě nemusí být snadné. Matoviče totiž označují za nevypočitatelného. A není divu. na svém kontě má řadu roztodivných kousků.

Šašek a populista

Matoviče, který zbohatl na vydávání regionálních inzertních novin, některá média či političtí soupeři kvůli svéráznému stylu politiky dříve označovali za šaška a poloblázna. Krátce před volbami, kdy průzkumy zaznamenaly výrazný růst popularity OLaNO, Matovič začal vystupovat na veřejnosti rozvážněji. V minulosti často používal populistická a jednoduchá hesla.

Video  "Obyčejný" milionář: "Jánošík" Matovič (OLaNO) porazil Ficův Směr-SD, k urně šel s manželkou i dcerou  - Reuters
Video se připravuje ...

Matovič listu Pravda řekl, že patrně zůstane tím šaškem, který vždy říká pravdu. „Když jsem mluvil o šaškovi, mluvil jsem v tom duchu, že šašek měl vždy výhodu jako jediný králi na hradě říkat pravdu. Snažil jsem se tu pravdu vždy v politice říkat komukoliv bez ohledu na následky. Z tohoto pohledu ano, šaškem jsem se vždy cítil a zřejmě jím i zůstanu, protože vždy budu chtít tu pravdu hájit,“ řekl po volbách Matovič.

Coby premiér však patrně již nebude - alespoň ne tak často - vyvádět takové kousky jako v minulosti.

Proč vysypal na poslance injekční stříkačky?

Matovič v Národní radě vysypal v roce 2012 injekční stříkačky na hlavu poslance Martina Poliačika (SaS).

Poliačik předtím přiznal užívání tvrdých drog a čistý heroin prezentoval jako neškodný. „Navrhuji, abychom uvolnili poslance Poliačika na dlouhodobé neplacené volno, aby se mohl věnovat drogově závislým dětem... Když bude ještě jednou nabádat k užívání heroinu, i když na něho bude zákon krátký, moje ruka na něho bude dostatečně dlouhá,“ říkal na plénu.

Poliačik mu následně vzkázal, že by měl Matovič vyhledat odbornou pomoc. „Jeho závislost na poutání pozornosti už překročila jakoukoli zdravou mez,“ vytkl mu.

Igor Matovič v Národní radě vysypal v roce 2012 na hlavu poslance Poliačeka injekční stříkačky. Igor Matovič v Národní radě vysypal v roce 2012 na hlavu poslance Poliačeka injekční stříkačky. | Profimedia.cz

Spor o alkohol a bitva ve Sněmovně

Matovič v minulosti vyrukoval na poslance Směr - SD i s tvrzením, že ve Sněmovně popíjeli alkohol. Popelnice s desítkami vypitých láhví převracel v roce 2013 demonstrativně poté, co jej na ně prý upozornila sněmovní uklízečka. „Takováhle opilá telata rozhodují o osudech lidí,“ říkal Matovič pro Topky.sk.

Směru - SD však přitížil v tomto sporu poslanec Ivan Varga, kterého na sněmovní chodbě zastihla podroušeného slovenská televize Markíza.

Na zemi se po vysypání obsahu parlamentní popelnice objevily prázdné láhve od vína i tvrdého alkoholu. Na zemi se po vysypání obsahu parlamentní popelnice objevily prázdné láhve od vína i tvrdého alkoholu. | Čas.sk

Na plénu se předtím střetl s vládními představiteli kvůli papírové figuríně tehdejšího premiéra Fica, na níž bylo napsáno: „Usvědčený, daroval Slovensko zbohatlíkům“.

Právě kvůli této figuríně si přitom Slováci uřízli ostudu. Poslanci Směr - SD se totiž s opozičníky střetli nejen názorově a došlo i na pěsti. „Byl jsem na vyšetření u lékaře, mám 1,5centimetrovou tržnou ránu na ústech,“ tvrdil tehdy poslanec OLaNO Jozef Viskupič.

„Daroval Slovensko zbohatlíkům.“ To vyčítá Igor Matovi Ficovi a Směru - SD. „Daroval Slovensko zbohatlíkům.“ To vyčítá Igor Matovi Ficovi a Směru - SD. | Profimedia.cz

Danko je opilý, tvrdil Matovič

Co se alkoholu týče, Matovič letos obvinil pro změnu šéfa slovenské Sněmovny Andreje Danka, že je opilý. Vytáhl během jednání cedulku s nápisem „On je ožratý“ a ukázal s ní směrem k Dankovi. Matovič však nebyl z poslanců jediný, kdo Danka vyzýval, aby podstoupil zkoušku na alkohol.

„Jsem rád, že je konec volebního období a tohoto šílence už neuvidím. To, co jste napsal, je neskutečná drzost,“ reagoval Danko, jehož Slovenská národní strana získala v sobotních volbách pouhých 3,16 procenta hlasů. Dankovi se tak jeho přání splnilo, ovšem zcela jinak, než čekal. Zatímco Matovičova parta bude mít v nové Sněmovně přes 50 křesel, Danko neuhájil ani to své.

Výsledky voleb na Slovensku: Vyhrálo OLaNO bývalého mediálního podnikatele a politika Igora Matoviče. Výsledky voleb na Slovensku: Vyhrálo OLaNO bývalého mediálního podnikatele a politika Igora Matoviče. | Reprofoto volbysr.sk

Kritika Fica: Chránil zloděje?

V pondělí slovenská prezidentka Zuzana Čaputová prozradí, jak bude dále postupovat. Čeká se však, že vítěze voleb Matoviče pověří sestavením nové vlády.

Matovič by tak převzal premiérskou taktovku po Peteru Pellegrinim, který nahradil Roberta Fica po bouři spojené s vraždou novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny a následnými demonstracemi na Slovensku.

Fico byl však trnem v oku pro šéfa OLaNo dlouhodobě. Směr - SD označoval za hydru a sliboval konec vlády mafiánů. Fica označil v minulosti i za tuneláře. Na plénum pak přišel Matovič i s tričkem „Fico chrání zloděje“ a roztáhl tam velký plakát s fotkou Fica „Chráníme zloděje, děláme pro sebe“.

Igor Matovič v Národní radě: Přišel s tričkem „Fico chrání zloděje“. Igor Matovič v Národní radě: Přišel s tričkem „Fico chrání zloděje“. | Profimedia.cz

Jindy pak Matovič přivedl před slovenskou vládu živého osla s pytlem brambor. A nebo narušil Ficovu tiskovku, když někdejší premiér mluvil o kauze Gorila, která zahrnuje nahrávky z tajných schůzek vlivných v konspiračním bytě v centru Bratislavy, na které padl stín korupčních pochybností.

Spory kvůli Gorile

Skandál Gorila vypukl již na konci roku 2011 a pořizování odposlechů a následně vzniklý spis tajné služby SIS řešily i soudy. Kauza se rozhořela poté, co na internet unikly dokumenty s názvem Gorila, které popisují uplácení vysoce postavených úředníků a politiků na Slovensku v letech 2005 a 2006 za vlády premiéra Mikuláše Dzurindy.

Nahrávka se navíc dostala do rukou aktuálně souzeného kontroverzního podnikatele Mariána Kočnera. Právě jeho podezřelé obchody prověřoval zavražděný Ján Kuciak... V prosinci 2018 napsal Denník N, že při domovních prohlídkách se u Kočnera našly nahrávky týkající se úplatkářského skandálu Gorila.

„Fedor Flašík vybral 250 (milionů) na stranu a 80 si dodatečně nechal,“ rozvinul loni na Ficově tiskovce nápis Matovič. Marketingový mág Flašík, který stál mj. za reklamní kampaní Směru - SD v roce 2002, stranu spoluzakládal a Směru nějaký čas spravoval i stranickou pokladnu. Je to rovněž exmanžel slovenské europoslankyně Moniky Flašíkové - Beňové, někdejší generální manažerky Směr - SD.

Igor Matovič a další protest: Osel pro Roberta Fica Igor Matovič a další protest: Osel pro Roberta Fica | Profimedia.cz

Na nahrávkách se objevil i Fico. „Když Robert Fico říká Haščákovi (Jaroslav Haščák, druhý nejbohatší Slovák - pozn. red.): ,Fedor Flašík vybral 250 na stranu a 8 anebo 80 – to je v závorce, není to tam dobře slyšet – si dodatečně nechal. Ti lidé v celé nahrávce v Gorile se nebaví ani jednou o tisícovkách korun… Vždy to je o milionech a miliardách',“ reagoval loni pro Reportéry ČT Matovič.

Vyšetřoval Gorily v dresu OLaNO

Na kandidátku OLaNO se přitom coby dvojka dostali i bezpečnostní expert Jaroslav Naď či bývalý vyšetřovatel kauzy Gorila Lukáš Kyselica, který o nahrávkách tvrdil, že hlasy v nich jsou autentické. Kyselica kandidoval ze 3. místa kandidátky OLaNO.

Matovič v minulosti vystoupil na plénu i s plakátem „Gorily, patříte do basy“. O Ficovi prohlásil mj. i to, že se chová jako „zloděj, který vám v noci vykrade spíž a potom bez hanby ráno přijde, zazvoní u vás a donese vám na snídani jahodový koktejl“.

V roce 2015 ve Sněmovně vytáhl pro změnu obrázek „Široký Bahamy“ a foto z WC v Žilině s plesnivými stěnami, kdy narážel na údajné úniky peněz na zdravotnictví do karibského ráje.

„Gorily, patříte do basy.“ Další z protestů Igora Matoviče „Gorily, patříte do basy.“ Další z protestů Igora Matoviče | Profimedia.cz

Luxusní vila exministra

Nedávno pak Matovič zaujal i jiným kouskem. To když odletěl například do francouzského letoviska Cannes na Francouzské riviéře a natočil tam video o luxusní vile exministra financí a dopravy Jána Počiatka. Plot vily polepil plakáty „Majetek Slovenské republiky“.

Matovič na Francouzské riviéře, kde točil video o luxusním domě slovenského exministra za Směr - SD Jána Počiatka. Matovič na Francouzské riviéře, kde točil video o luxusním domě slovenského exministra za Směr - SD Jána Počiatka. | Facebook OLaNO

marmat ( 2. března 2020 12:18 )

offline:
Nejvíc na trhu a v Metru.....

kinki ( 2. března 2020 12:18 )

Vies, nesud, ked nepoznas detaily. Ty v tom state nezijes. Snad mali Slovaci volit mafiana Fica, ktory si doviedol na Uradf vlady mafiansku stetku Troskovu ako statnu radkynu??? O tom, co si myslia Slovaci ukazali volby. Matovicovi sa ani trosku nedivim, ze sa spraval,ako sa spraval. Mal vsak vzdy pravdu. Fico je znamy, stary intrigan. Nema sa kde podiet, takze na Slovensku bude este veselo. Vyhlasil, ze Smer-bude silna opozicia, A ze o 1-2 roky sa vrati. Budu predcasne volby, ktore vyhra.

marmat ( 2. března 2020 12:15 )

jebuto:
Máte naprosto přiléhavej nick:
Tedy bylo by fajn, kdyby jste se na to fakt radši vy....l
Jsou to totiž kousky z r.2012
Tak zatím si NĚCO přečtěte

marmat ( 2. března 2020 12:05 )

zlymikes:
On má náskok....přepsal při vstupu do politiky všechno na manželku !!!
A má celých 10 let klid.

marmat ( 2. března 2020 12:02 )

ivoadler:
Ok ....jede to díky ubohým shro­máždě­ním.­..de­monstr­acím
pořádaných z kapes lidí a sponzorů), udavačů a pučistů naprosto samo ke 40%

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud