Vláda chce před volbami rozdávat. Opozice zablokovala sněmovnu, poslanci tam přespí

Autor: ČTK, sova - 
18. února 2020
18:29

Skupina šesti nezařazených poslanců v úterý obsadila řečnický pult v jednacím sálu slovenského parlamentu, který se necelé dva týdny před volbami mimořádně sešel k projednání návrhu sociálních opatření za více než 800 milionů eur (19,8 miliardy korun) a také Istanbulské úmluvy o potírání násilí na ženách. Předseda parlamentu Andrej Danko jednání následně přerušil do středy. Zmínění poslanci hodlají v sálu zůstat celou noc a v protestu pokračovat i přes den. Premiér Peter Pellegrini je vybídl k ukončení akce.

Vláda minulý týden bez předchozí odborné diskuse schválila návrh zdvojnásobit od příštího roku sumu dětských přídavků a také zrušit dálniční známky. Již letos by se zase měla začít vyplácet 13. penze pro příjemce různých typů důchodů.

Nemáte právo zneužívat mandát poslance a chovat se nepříčetně. Nestalo se během čtyř let, aby někdo (vykázání ze sálu) nedodržel,“ vzkázal Danko šestici poslanců, kteří se řadí ke kritikům vládní koalice a hlásí se k neparlamentní koalici Progresivní Slovensko/Spolu.

Svatební dort pro Směr a Kotlebovce

Tato koalice spolu s některými dalšími opozičními a neparlamentními stranami označila připravovaná sociální opatření za kupování hlasů voličů před volbami, které se v zemi uskuteční 29. února.

K obsazení řečnického pultu přistoupila skupinka zákonodárců poté, co část koalice prosadila zahájení schůze s podporou některých nezařazených poslanců či části poslanců opoziční krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS).

Kontroverzní slovenský politik Marian KotlebaKontroverzní slovenský politik Marian Kotleba | profimedia

Na řečnický pult také položili dort, který má podle nich symbolizovat spolupráci nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) s LSNS.

Vzhledem k tomu, že jde o obrovskou sumu a o atentát na naše společné hospodaření, jsme obstrukcí zablokovali jednání parlamentu,“ řekl novinářům předseda strany Spolu Miroslav Beblavý, který se zúčastnil obsazení řečnického pultu. Později doplnil, že poslanci budou ve sněmovně nocovat a v protestu pokračovat i ve středu.

Pellegrini: Je to cesta k banánovým republikám

Parlament nemá vlastní stráž, která by mohla zasáhnout proti poslanci a například ho vyvést z jednacího sálu, pokud by předsedající schůze určitého zákonodárce vykázal. Není vyloučeno, že v případě pokračování protestu ve středu by členové vlády či poslanci mohli přednášet své návrhy a vystupovat v rozpravě ze svého místa v jednacím sálu, a nikoliv od řečnického pultu.

Premiér a volební lídr Směru-SD Pellegrini vybídl poslance k ukončení protestu. „Toto je absolutní pohrdání parlamentní demokracií. Je to cesta k banánovým republikám,“ řekl Pellegrini k blokádě schůze.

Vyšší dětské přídavky a 13. důchod prosazuje Směr-SD expremiéra Roberta Fica. Zrušení dálničních známek, kterými je zpoplatněna jízda aut do hmotnosti 3,5 tuny po dálnicích a rychlostních silnicích, zase požaduje SNS. Popularita Směru-SD i SNS klesá, nacionalistická SNS nemá podle průzkumů jistotu setrvání ve sněmovně.

Třetí vládní strana Most-Híd návrhy svých koaličních partnerů předem odmítla s odůvodněním, že by neměly být schvalovány krátce před volbami a že zatíží hospodaření státu pod vedením nové vlády.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud