Místo pomoci přišla smrt. Dav chudých ušlapal v Nigeru dvě desítky žen a dětí

17. února 2020
18:59

Nejméně 20 lidí dnes ušlapal dav při rozdělování humanitární pomoci ve městě Diffa na jihovýchodě Nigeru. Tamní správa tisícům lidí, kteří uprchli před ozbrojenci z teroristické organizace Boko Haram, rozdávala potraviny a peníze, v davu se však strhla strkanice. Mezi oběťmi byly hlavně ženy a děti, informovala s odvoláním na tamní zdroje agentura AFP.

Pomoc uprchlíkům poskytl guvernér státu Borno ze sousední Nigérie. V oblasti města Diffa žije už od roku 2015 přes 300 tisíc nigerských i nigerijských uprchlíků.

„Rozdávali jsme jídlo a peníze, po 5000 nairách (316 Kč) na osobu. Byly tam tisíce lidí, většinou uprchlíků, kteří se o rozdávání pomoci doslechli a vyrazili ze svých táborů, z nichž některé jsou vzdálené až 100 kilometrů od Diffy,“ popsal neštěstí jeden z místních. Podle jiného svědka se do strkanice o pomoc zapojili i někteří chudší obyvatelé města.

Ozbrojenci z Boko Haram kontrolují území o rozloze několika stovek čtverečních kilometrů v okolí Čadského jezera, které leží na hranici Kamerunu, Čadu, Nigérie a Nigeru. Do přilehlých oblastí okolních států, včetně Diffy, podnikají útoky. Kvůli islamistům, kteří zde chtějí vytvořit muslimský stát založený na striktním výkladu islámského práva šaría, území opustilo přes milion lidí.

Další videa
Články odjinud