Pondělí 5. června 2023
Svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert
Oblačno, déšť 21°C

Koalí masakr: Farmář obviněný ze zabití desítek vačnatců tvrdí, že pošli hlady

Autor: Darina Jíchová - 
3. února 2020
23:20

Nejsou to jenom požáry, které jsou v Austrálii zodpovědné za smrt roztomilých koalů. Vačnatci umírají i kvůli bezohlednosti lidí, poslední případ z plantáže u města Portland ve státě Victorii šokoval uživatele sociálních sítí i politiky. Místní farmář nechal srovnat se zemí svá zničená pole, jejichž součástí byly i eukalyptové háje a jejich obyvatelé – koalové medvídkovití. V torzech pokácených stromů zemřely desítky zvířat. Farmář se brání tomu, že by koaly zabil, podle něj „pošli hlady“. Zprávu přinesl list Daily Mail.

Farmář Keith Troeth odmítá, že by jeho akce vedla ke smrti nebo zranění koal, reportérům z deníku The Age sdělil, že na jejich plantáži žil jen malý počet koalů.

Nicméně podle jiných zdrojů v eukalyptových hájích na Troethově farmě žije více než 120 těchto vačnatců. Kolem 40 jich zemřelo, když si farmář pozval na plantáž buldozery, dalších asi 80 zvířat bylo zraněno.

Farmář v australském státu Victoria nechal svou plantáž srovnat se zemí, buldozery zabily desítky koalů. Farmář v australském státu Victoria nechal svou plantáž srovnat se zemí, buldozery zabily desítky koalů. | Facebook Helen Oakleyové

Zprávy o vymírání koalů už několik měsíců děsí celý svět, lidé ze všech koutů světa se sbírají peníze a posílají je australským ochráncům zvířat. Rozsáhlé požáry mají na svědomí asi půl miliardy zvířat, z toho přes osm tisíc koalů, domnívají se experti.

Vláda státu Victoria pohrozila farmářům, že za srovnávání poničených polí se zemí a kácení eukalyptů budou vysoké pokuty. Troeth se brání tím, že pokud by kvůli buldozerům nějací koalové zemřeli, „bylo jich jen málo“. Příčinou smrti zvířat je podle něj vyhladovění. „Udělali jsme všechno v našich silách, abychom se vyhnuli nějakým obětem. Pozvali jsme si profesionály,“ sdělil farmář tisku.

Farmář: Lidé to zveličují

Incident vyšetřuje ministerstvo životního prostředí, jeho pracovníci pečlivě prohledali na 60 hektarů půdy, na které jsou navršené zbytky poražených eukalyptů. Podle farmáře „celou věc zveličili lidé na sociálních sítích“. Na jeho pozemku se rozhodně nenacházelo 500 koalů, tvrdí Troeth.

„Stromy jsme pokáceli už v listopadu, minulý týden sem přijeli s buldozery. Všechno dělali odborníci, v listopadu jsme napočítali tak 70 koalů,“ vypověděl Troeth.

„Samotného mě to nějak nestresuje, děsí mě ale, jak lidé využívají koaly ve svůj vlastní prospěch,“ prohlásil farmář. Ministryně životného prostředí pro stát Victoria Lily D'Ambrosiová slíbila nejen důkladné prošetření, ale také potrestání viníků.

„Páchne to tam jako smrt“

Na plantáž se přišla podívat také zdravotní sestra Helen Oakleyová, byly to právě její snímky a videa, které šokovaly uživatele facebooku. „Páchne to tam jako smrt,“ okomentovala Oakleyová pohled hrůzy. A tvrdí, že na místě viděla desítky mrtvých a zraněných koalů. „Leží tam mrtví koalové, samice se svými mláďaty,“ popsala Australanka se slzami v očích.

Záběry, které Oakleyová pořídila, zasáhly rovněž místního poslance Andyho Meddicka. Politik se rovněž vydal na Troethovu plantáž, pole označil „za místo odporného zločinu“. „Na zemi se válí porážené stromy, v jejich větvích jsou mrtví koalové. Někteří sice přežili, ale jsou tak zranění a vyhladovělí, že jim také hrozí smrti. Kdokoliv je zodpovědný za tuhle krutost, bude potrestán, dohlédnu na to,“ napsal Meddick v příspěvku na svém facebooku.

Veteránáři museli zraněná zvířata utratit

„Požáry stále ničí část našeho státu, zabíjejí miliony našich původních zvířat. Teď přišla zpráva o eukalyptové plantáži v mém obvodu, kde žili stovky koalů, které někdo zabil,“ uvedl Meddick. Zároveň připomněl zákon, o jehož schválení se zasadil. Ve státu Victoria je povinné hlásit smrt vačnatců.

S tiskem promluvila i Oakleyová. „Zranění přeživších koalů byla mnohdy tak vážná, že je veterináři, které tam vyslalo ministerstvo, museli uspat. Nikdy jsem neviděla tolik koalů na takovém místě, ten pach smrti je tam nepředstavitelný. Stála jsem tam a pomyslela jsem si, co kdyby to byli lidi. Byly tam matky s dětmi, v tu chvíli jsem úplně šílela,“ svěřila se tisku zdravotní sestra.

Video  „Koalové nejsou v tuto chvíli nejohroženější. Na podzim složíme smutný účet,“ říká o požárech člen Greenpeace  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa