Popálené kožichy, roztavené drápy: Trpícím koalům pomáhají v provizorních nemocnicích

Autor: tsv - 
10. ledna 2020
12:02

Ničivé požáry v Austrálii se stále nedaří dostat pod kontrolu. Australské úřady v pátek vyzvaly čtvrt milionu lidí, aby se kvůli nové vlně veder, která bude doprovázet silný vítr, evakuovali. Plameny zabily až miliardu zvířat, další miliony jich trpí poraněny v nesnesitelných bolestech. U těch, kterým už není pomoci, veterináři končí utrpení eutanazií. Do pomoci zvířatům se zapojují tisíce dobrovolníků. V Paradise vznikla v budově školy provizorní nemocnice, pečují tady o víc než stovku popálených koalů, informuje server Daily Mail. 

 

Popálené koaly vozí do provizorních nemocnic jak hasiči, kteří je nacházejí v místech, kde bojují s plameny, tak lidé, kteří na ně narazí. Jen v Paradise pomáhá s péčí o těžce poraněná zvířata 150 dobrovolníků.

Organizace Adelaide Koala Rescue přijala již přes sto popálených koalůOrganizace Adelaide Koala Rescue přijala již přes sto popálených koalů | Facebook - Adelaide Koala Rescue

Práce s popálenými zvířaty je podle ředitelky organizace Adelaide koala rescue velice psychicky náročná a mnozí z týmu zachránců budou muset podstoupit konzultace s psychology. 

Koaly mají žárem rozpálené nehty, ohořelé kožichy, u těch nejvíce popálených veterináři končí utrpení eutanazií.

V nejhorším stavu doráží do nemocnice ty koaly, které se ohni snaží utéct lezením do korun stromů. Při následném slézání či kráčení po spálené půdě dochází k velice závažnému popálení končetin, v extrémních případech může požár roztavit i drápky obětí.

Propuštěno bylo zatím 35 koalích pacientů, většina z nich však nemůže být navrácena do svého přirozeného prostředí. Jejich domovy jsou ohněm příliš zdecimované, takže by zvířata dřív nebo později zahynula kvůli nedostatku jídla.

Kapacita koalí nemocnice ale zdaleka nestačí a záchranáři hledají další místa, kde by o nemocná zvířata mohli pečovat. Utrpení ikonických australských zvířat zvedlo obrovskou vlnu solidarity, na jejich záchranu přispívají lidé z celého světa. I když plameny zabily desítky tisíc zvířat, podle odborníků jejich vyhynutí nehrozí. „Čísla se mohou jevit katastroficky, závažné ohrožení výskytu zvířat ale nehrozí,“ sdělil expert serveru Daily Mail.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

aivi ( 16. února 2020 00:19 )

Chudinky koalové. Jsou to snad nejroztomilejší zvířátka. Asi před měsícem jsem viděla na Nově reportáž ve Střepinách. Popálený koala medvídek tam tak plakal.... Bolestí i strachem. Jsem z toho doteď špatná. Tak to sem aspoň napíšu. Přeji všem koalům, chudáčkům zlatým, ať se uzdraví, ti, kteří bohudík přežili a ať je už nikdy nic tak hrozného nepotká.

Lush ( 10. ledna 2020 13:12 )

Moc moc brecime😂. Nejsmutnější věc

rentierskej ( 10. ledna 2020 12:35 )

...Navíc vám nabízíme také možnost pomoci ohrožené fauně Austrálie prostřednictvím Zoo Praha, resp. naší veřejné sbírky „Pomáháme jim přežít“. Prostředky, které takto získáme, budou využity v souladu s účelem sbírky, tedy na ochranu přírody a ohrožených druhů živočichů. Rozdělovat je budeme po konzultaci s našimi australskými kolegy.

Číslo účtu: ‪43-6804660247‬/0100*
Variabilní symbol: 12020
Poznámka pro příjemce: Austrálie

* Způsob zadávání čísla účtu se v internetovém bankovnictví může u jednotlivých bank lišit. U některých se položky zadávají do samostatných polí (předčíslí-číslo účtu/kód banky), jinde se uvádí celé číslo účtu do jednoho pole. Předčíslí může a nemusí být odděleno pomlčkou, záleží opět na pravidlech dané banky. U některých bank (např. mBank) je před číslo účtu třeba předřadit určitý počet nul (000043-6804660247/0100). Na konkrétní způsob zadávání čísla účtu se prosím informujte u své banky.

http­s://ww­w.zo­opra­ha.cz­/aktu­alne/­ostat­ni-clanky/12125-pomozte-s-nami-australske-faune-postizene-pozary

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud